Pozůstatky horské silnice, jež byla vybudována r. 1891. V r. 1958 byla poškozena povodněmi a v letech 1998–1999 byla opravena. Dnes je turistickou trasou využívanou v létě cyklisty a v zimě lyžaři.
Hlavní obrázek místa
Štolpišská silnice
Malebný úsek asi 100 m nad "Galerií", nejznámějším místem silnice
© Karel Janda, 08/2008
Roku 1891 byla dokončena stavba Štolpišská silnice, jež se stala chloubou stavitelů jizerských cest. Dříve byla nazývána Alpská kvůli svému odvážnému navržení. Cesta byla velmi opečovávaná; každé porušení bylo hned opraveno. Silnice začíná u chaty Smědavy a stoupá k rozcestí Na Knajpě. Dále pokračuje náhorní planinou až k prameni Velkého Štolpichu. Pro stavbu silnice bylo nejprve třeba odlesnění a odvodnění oblasti a překonání podmáčených rašelinných úseků. Velká a protáhlá zatáčka, jež se klene nad divokou roklí Štolpichu, byla podepřena zdí, jež je zvaná Galerie. Je stavěna ze stovek žulových kvádrů. Dnes jde o stavebně-technickou památku. Koncem druhé světové války tudy ustupovala jednotka německé armády. Podél cesty vedla telefonní linka spojující ferdinandovskou hájovnu s Novou loukou. Cesta byla v letech 1998–1999 opravena. Další úpravy proběhly v roce 2000. Dnes z této cesty odbočuje další silnice – Rauscheckova cesta. Je dosti strmá a vede až ke křižovatce zvané Hřebínek.
L.H. (podle pooh.cz s použitím knihy Jizerské hory včera a dnes, O. Simm), 22.6. 2011
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hejnice

Místa v okolí

 Na Čihadle
 Velký Štolpich
 Holubník
 Jizera
 Ořešník
 Kristiánov
 Paličník
 vodopády Jedlové
 Nová Louka
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Protržená přehrada
 Smrk
 Melzerův pomník
 Královka
 Slovanka
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 Trniště
 vodní nádrž Souš
 Klingerovo mauzoleum
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Bramberk
 Rašeliniště Jizery
 kostel sv. Jakuba
 Klingerova vila
 Skalní hrad
 Světlý vrch
 Jezdec
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Gieraltówek
 Finkův kámen
 železniční most
 automobilka Kaipan
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 Liberecká výšina
 Smržovka
 rozhledna Špička
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 pomník Hanse Kudlicha
 větrný mlýn
 kostel sv. Heleny
 Nisanka
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 vodní nádrž Mšeno
 zámecký okrsek
 pramen Nisy
 Frýdlant
 kostel sv. Jakuba
 radnice
 galerie Belveder
 Severočeské muzeum
 Frýdlantský betlém
 mariánský sloup
 solnice
 hlavní pošta
 městské divadlo
 nová radnice
 vodní nádrž Harcov
 Neysseburg
 nová radnice
 sousoší Piety
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 sokolovna
 synagoga
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Černá Studnice
 Vratislavická kyselka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kříže
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Frýdlantský vrch
 Šolcův dům
 Petřín
 Štěpánka
 kostel sv. Václava
 pomník Hanse Kudlicha
 Heřmanická rozhledna
 kamenný most
 kaple Piety
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Císařský kámen
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Bonifáce
 Haslerův dům
 Pohanské kameny
Základní informace místa
ID místa: 9261
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama