Oblast Oldřichovského Špičáku je nejzápadnější částí chráněných Jizerskohorských bučin, které byly r. 2021 zapsány na seznam přírodního dědictví UNESCO. Vrchol je dostupný po žluté značce buď z Frýdlantu nebo z opačné strany z obce Oldřichov v Hájích.
Hlavní obrázek místa
Oldřichovský Špičák
© Martin Jílek 10/2015
Vrchol Oldřichovského Špičáku je dosažitelný z obce Oldřichov v Hájích po žluté turistické značce (3,5 km), z opačného směru po téže značce z Frýdlantu (6,5 km) nebo od západu po zelené značce s přechodem na žlutou z Albrechtic u Frýdlantu (3,5 km).
Jiří Špaček, 18.3. 2022
popis

Špičák nebo častěji Oldřichovský Špičák (německy Buschullersdorfer Spitzberg), je 724 m n. m. vysoký vrchol s vyhlídkou, který dominuje západní části Jizerských hor nad Oldřichovem v Hájích. Vrchol byl od roku 1960 do roku 1999 samostatnou národní přírodní rezervací Špičák o rozloze 29,21 ha. V současnosti je jádrem národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny a od r. 2021 také nejzápadnější částí stejnojmenné památky na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Zdejší skalnatý terén je porostlý smíšeným lesem a prochází tudy naučná stezka Oldřichovské háje a skály. Na jihovýchodním svahu hory stojí starý pomníček dřevorubce Ignaze Geisslera, který zde v náručí svých tří bratrů zemřel na zástavu srdce nebo mrtvici při kácení stromu. Jizerskohorské bučiny jsou první českou přírodní památkou, která byla v červenci 2021 připsána na seznam světového dědictví UNESCO pod položkou Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy, kde spolu…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Oldřichov v Hájích

Místa v okolí

 Skalní hrad
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 vodní nádrž Fojtka
 Vysoký
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 Frýdlantský betlém
 sousoší Piety
 Curia Vítkov
 Jezdec
 Melzerův pomník
 Frýdlantský vrch
 Ořešník
 Nová Louka
 Holubník
 Lázně Libverda
 Velký Štolpich
 Lázně Libverda
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 radnice
 mariánský sloup
 Obří sud
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Liberecká výšina
 Severočeské muzeum
 Královka
 Kristiánov
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 synagoga
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 nová radnice
 Haléřova tvrz
 vodní nádrž Harcov
 Liberec
 Sommerův kříž
 dům U Dvou sfing
 Štolpišská silnice
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Šolcův dům
 Hašlerova chata
 Hamrštejn
 Trniště
 kaple Panny Marie
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 pomník Hanse Kudlicha
 Na Čihadle
 Scholzeho mlýn
 Pohanské kameny
 Karlovské bučiny
 Haslerův dům
 evangelický kostel
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 kostel sv. Jakuba
 Paličník
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 Slovanka
 Klingerova vila
 Jizera
 kostel sv. Bonifáce
 kostel sv. Kryštofa
 Klingerovo mauzoleum
 vodopády Jedlové
 Grabštejn
 Vratislavická kyselka
 Loučná
 horská chata Smědava
 Smrk
 Raimund
 Bramberk
 Ještěd
 mohyla letců
 kaple sv. Kryštofa
 vodní nádrž Mšeno
 Protržená přehrada
 Solvayův lom
 kostel sv. Jakuba
 Bílá skála
 Nisanka
 smírčí kříž
 panský dům
 mariánský sloup
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 kostel sv. Maxmiliána
 železniční most
 Smržovka
 Krkavčí skály
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 kaple Piety
Základní informace místa
ID místa: 16317
Typ místa: příroda
Podkategorie: strom, památný strom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama