Objekt z roku 1797 je typickým příkladem libereckého klasicistního domu z přelomu 18. a 19. století. Nejméně od konce 16. století do roku 1945 zde fungovala proslulá hospoda. Dům prochází po dlouhodobé devastaci od roku 2006 důkladnou obnovou.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí
© Pavel Zany Komárek, 24. 6. 2019

Dům U Zeleného stromu v Liberci

Prvním dokladem o existenci pravděpodobně dřevěného domu u křižovatky dnešních ulic Revoluční a Malá Moskevská je panský urbář z roku 1560. Ten ho označuje jako „ur alt“, tedy prastarý. Hypoteticky se jedná o součást původní osady Habersdorf (Havlov), která měla být předchůdcem Liberce. Roku 1792 zakoupil původní dům Franz Salomon, který nechal o pět let později postavit dodnes zachovalý objekt. Stavitelem byl Karl Kuntze, syn autora zdejšího kostela sv. Kříže (viz heslo). Jedná se o typický liberecký klasicistní dům, jichž bylo v městě postaveno na přelomu 18. a 19. století několik desítek. Do dnešní doby se jich zachovalo v původním stavu jen několik, zejména na nedalekém starém předměstí Kristiánov (kolem náměstí Českých bratří). Dům U Zeleného stromu sloužil jako stejnojmenná hospoda několika různých majitelů do roku 1945. Po konfiskaci zde byly zřízeny malometrážní obecní byty, bývalý lokál sloužil jako klub důchodců. Roku 1958 byl dům zařazen na seznam nemovitých kulturních památek. Po roce 1990 zůstal dům prázdný, několikrát změnil majitele a byl ohrožen snahou investora sousedního obchodního centra. Naštěstí ho roku 2006 získal majitel, který ho postupně opravuje. V přízemí domu je zřízena vinotéka.
Ivan Grisa, dle Jiří Technik: Dům U zeleného stromu, in Ročenka liberecké architektury 2006, Fotoarchiv města Liberce a občanské sdružení Cesty, 14.10. 2010
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec IV - Perštýn

Místa v okolí

 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Šolcův dům
 nová radnice
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 synagoga
 kostel sv. Kříže
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Liberecká výšina
 kostel sv. Bonifáce
 Jezdec
 Haléřova tvrz
 Ještěd
 Karlovské bučiny
 vodní nádrž Fojtka
 Hamrštejn
 Císařský kámen
 mohyla letců
 Hašlerova chata
 kostel sv. Mikuláše
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Melzerův pomník
 Rašovka
 kostel sv. Jakuba
 Královka
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 mariánský sloup
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Skalákovna
 Nová Louka
 kostel sv. Kryštofa
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 sokolovna
 fara
 kostel sv. Anny
 stará radnice
 nová radnice
 Neysseburg
 galerie Belveder
 Petřín
 Slovanka
 kaple sv. Kryštofa
 Solvayův lom
 Kristiánov
 Bramberk
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Vysoký
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Maxmiliána
 Skalní hrad
 Nisanka
 Holubník
 Krkavčí skály
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 Raimund
 Loupežnická jeskyně
 kostel sv. Víta
 Blaschkeho vila
 Čertova zeď
 pramen Nisy
 mariánský sloup
 kaple Piety
 smírčí kříž
 automobilka Kaipan
 Velký Štolpich
 Finkův kámen
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 Chrastná
 vodopády Jedlové
 kostel sv. Anny
 Ořešník
 Smržovka
 Kopanina
 Černá Studnice
 železniční most
 Štolpišská silnice
 fara
 fara
 Na Čihadle
 Heřmanická rozhledna
 kostel sv. Pankráce
 Scholzeho mlýn
 Frýdštejn
 Bílé kameny
 Grabštejn
 Jizera
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kaple sv. Vavřince
 Děvín
 Hamerský Špičák
 Boučkův statek
 Obří sud
 Křída
 Paličník
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
Základní informace místa
ID místa: 9398
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama