Velký barokní kostel ve významné pohledové poloze dominuje střední části údolí Kamenice ve Smržovce. V letech 1765–1781 nahradil podle projektu A. Schmida původní dřevěnou svatyni. V dubnu 1967 vyhořel, od té doby postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihozápadu
© Radovan Smokoň 05/2013
Kostel stojí v jihozápadní části velmi rozlehlého intravilánu Smržovky, který se táhne údolím Kamenice a jejích několika přítoků v délce více než 5 km. Z centra města (silnice I/14, železniční stanice Smržovka) je třeba překonat vzdálenost asi 1 km, z náměstí stálým, ale poměrně mírným stoupáním. Vést může cyklostezka 4310, zelená turistická značka (k rozcestí pod kostelem) nebo smržovský městský turistický okruh. Kostel je přístupný během mší, které se pravidelně konají ve čtvrtek od 18.00.
Ivan Grisa, 7.10. 2010
historie

Význam Smržovky jakožto tržního centra horní části údolí Kamenice vyjadřuje i největší barokní kostel v dnešním jabloneckém okrese. Stavba, postavená v letech 1765–1781 ve stylu opožděného dynamického baroka podle projektu A. Schmida, nahradila původní dřevěný kostelík, z něhož se zachovala část vnitřního zařízení. Kostel je poměrně vzdálen od vlastního centra města, zaujímá však pohledově dominantní polohu, díky níž je viditelný z mnoha míst v údolí Kamenice mezi Smržovkou a Tanvaldem i ze svahů nad ním. Severovýchodně od kostela se nachází rozlehlý hřbitov s barokní kaplí a kamennou zdí. V dubnu 1967 kostel silně poškodil požár (střecha, klenby, zvony), postupně procházel rekonstrukcí, která se vlekla několik desetiletí. Dnes je exteriér opraven, uvnitř se nadále pracuje.

Ivan Grisa, dle Scheybal - Beneš - Scheybalová: Památky Jablonecka, Severočeské museum v Liberci a Kulturní správa ONV v Jablonci nad Nisou, 1969, 7.10. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Macek, P, Biegel, R. a Bachtík, J.: Barokní architektura v Čechách, nakladatelství Karolinum, Praha 2015
Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Smržovka

Místa v okolí

 automobilka Kaipan
 Smržovka
 pramen Nisy
 železniční most
 Finkův kámen
 Nisanka
 Černá Studnice
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Bramberk
 rozhledna Špička
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 galerie Belveder
 radnice
 Neysseburg
 vodní nádrž Mšeno
 nová radnice
 stará radnice
 Světlý vrch
 kostel sv. Anny
 fara
 hlavní pošta
 městské divadlo
 sokolovna
 kostel sv. Václava
 Petřín
 Slovanka
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 kaple sv. Trojice
 kostel sv. Jakuba
 vodopády Jedlové
 Maják Járy Cimrmana
 kaple Panny Marie
 Trniště
 kamenný most
 Návarov
 Návarov
 kostel sv. Víta
 Hašlerova chata
 kaple Piety
 Protržená přehrada
 kostel sv. Martina
 vodní nádrž Souš
 Královka
 větrný mlýn
 Štěpánka
 Kopanina
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Kristiánov
 Císařský kámen
 Vranov-Pantheon
 Frýdštejn
 Jesenný
 Boučkův statek
 Nová Louka
 Na Čihadle
 Melzerův pomník
 Jizera
 vodní elektrárna
 Besedické skály
 Liberecká výšina
 Myší skála
 Zbirohy
 Roztoky u Semil
 Drábovna
 Štolpišská silnice
 Rašeliniště Jizerky
 horská chata Smědava
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Holubník
 Jezdec
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Bartošova pec
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Masarykova vyhlídka
 dům U Dvou sfing
 Velký Štolpich
 Liberec
 nová radnice
 synagoga
 U borovice
 Šolcův dům
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Rašovka
 Škodějov
 kostel sv. Kříže
 Klokočský hrádek
 Postojna
 Malý Rohozec
 Dlaskův statek
 Dolánky
 Ořešník
 Rotštejn
 Kozákov
 Hornické muzeum
 Semily
 Rašeliniště Jizery
 Arthurův hrad
 Hrubý Rohozec
 Roprachtice
 Koštofrank
 Sychrov
 Nístějka
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 Loukov
 Sytový
 kostel sv. Kateřiny
 Albrechtice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Wolkerova 378
468 41 Tanvald - Šumburk nad Desnou
Tel: 483 394 843
Základní informace místa
ID místa: 9379
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama