Farní kostel sv. Jana Křtitele v Janově nad Nisou postaven v letech 1800-1811. Stavba s novorenesančními prvky v 19. stol. významně upravována, vnitřní zařízení vesměs novobarokní. Bohoslužby se tu konají vždy 3. neděli každého měsíce.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 01/2022
Obec Janov nad Nisou, do r. 1947 zvaná Honsberk (něm. Johannesberg) se nachází něco přes 5 km severně od Jablonce nad Nisou. První písemná zmínka o osadě se objevuje r. 1645 v liberecké matrice. Jako první se zde prý usadil kolem r. 1630 uprchlý vojenský rekrut Johann Wolfgang Reckziegel. Lidé z okolí mu přezdívali Jan z hor - Hans vom Berge. Z toho vznikl název Honsberg, později Johannesberg. V Janově nad Nisou se lidé živili převážně broušením skleněných perel, knoflíků, později i vyráběli textil. První brusírna vznikla r. 1750, nyní tu funguje poslední brusírna a sklárna. V r. 1909 byl Janov nad Nisou povýšen na městys a r. 1922 dokonce na město, tento status však po 2. světové válce ztratil. Nyní tu žije necelých 1500 obyvatel. Obcí procházejí dvě dálkové, turisticky značené trasy, a to žlutá od rozhledny Královka nad Bedřichovem k bývalé Hašlerově chatě a červená od rozhledny Slovanka do Lukášova (část města Jablonec nad Nisou). Římskokatolický kostel sv. Jana Křtitele se nachází v centru obce v sousedství hřbitova. Je kostelem farním, avšak pravidelné nedělní bohoslužby se v něm konají jen 3. neděli v měsíci.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.1. 2022
historie

Kostel sv. Jana Křtitele byl vystavěn v letech 1800–1811 podle plánů stavitele Würfla z Liberce, v průběhu 19. stol. však byl významně upravován. V některých pramenech je chybně uváděn s patrociniem sv. Jana Nepomuckého. Je to jednolodní sálová stavba německého typu s jehlancovitou střechou nad hranolovou věží a se čtvercově segmentově ukončeným presbytářem. Po severní straně stavby se nachází sakristie. Ve věži je novorenesanční portál. Boční fasády jsou členěny lizénami a obdélnými okny. Presbytář je sklenut plackou, zatímco loď má plochý strop. Kruchta je podklenuta plackami. Poměrně strohé architektonické řešení stavby je v interiéru vyváženo bohatou novorenesanční výmalbou z r. 1883 od E. Meiningera. Vnitřní zařízení je vesměs novobarokní. Jen barokní sousoší Kalvárie pochází z 18. století a křtitelnice se skupinou Křtu Kristova z r. 1772. Varhany pro kostel postavil v letech 1870-1871 varhanář Franz Müller…  číst dále

VLky - redakčně doplněno, 3.1. 2022

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Janov nad Nisou

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 kostel sv. Jakuba
 Slovanka
 Královka
 Bramberk
 Nová Louka
 Melzerův pomník
 Kristiánov
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 galerie Belveder
 městské divadlo
 nová radnice
 stará radnice
 fara
 Liberecká výšina
 Neysseburg
 kostel sv. Anny
 sokolovna
 Nisanka
 Jezdec
 vodopády Jedlové
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 pramen Nisy
 Petřín
 Smržovka
 vodní nádrž Harcov
 železniční most
 Severočeské muzeum
 Holubník
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 synagoga
 Na Čihadle
 nová radnice
 Císařský kámen
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Černá Studnice
 Štolpišská silnice
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 Protržená přehrada
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Velký Štolpich
 Světlý vrch
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 rozhledna Špička
 Jizera
 kostel sv. Josefa
 Ořešník
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Riedlova vila
 horská chata Smědava
 vodní nádrž Souš
 Riedlova hrobka
 kostel sv. Bonifáce
 Rašovka
 Loupežnická jeskyně
 Skalní hrad
 kostel sv. Václava
 Kopanina
 Paličník
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 sousoší Panny Marie
 Rašeliniště Jizerky
 kašna
 Haléřova tvrz
 větrný mlýn
 Maják Járy Cimrmana
 Obří sud
 kaple sv. Trojice
 kostel sv. Víta
 Frýdštejn
 Ještěd
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 kaple Piety
 Hamrštejn
 Vranov-Pantheon
 mohyla letců
 Štěpánka
 Smrk
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Návarov
 radnice
 Boučkův statek
 Návarov
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Skalákovna
 Vysoký
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 kostel sv. Anny
 Curia Vítkov
 Heřmanická rozhledna
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 Jesenný
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Roztoky u Semil
Základní informace místa
ID místa: 16157
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama