Základní kámen stavby byl položen 27.6.1903. Stavba ukončena v červnu 1904 a kolaudace proběhla v srpnu 1904. Harcovská přehrada je první údolní nádrž postavená v Čechách. Vystavěna z dekorativní žuly, vč. ozdobných věžiček.
Hlavní obrázek místa
Hráz Harcovské přehrady
© Simona Kidlesová 06/2019
Téměř v centru Liberce, pod čtvrtí Kristiánov, se nachází vodní nádrž Harcov. Také se nazývá Liberecká nebo Harcovská přehrada. Jeden z názvů přehrady pochází od názvu potoka, který ji napájí a také podle městské části Starý Harcov, která se nachází nad vtokem potoka do přehrady. Původní účel přehrady byla ochranu města před povodněmi. Liberecká přehrada je obklopena zalesněnými vrchy a dnes slouží hlavně k rekreaci obyvatel Liberce. Provozovatelem přehrady je společnost Povodí Labe a.s.
Pavel Vítek, 8.1. 2007
popis

Přehrada je gravitační z lomového zdiva s předsypem. Při její stavbě byla použita dekorativní žula a z ní byly vytesány i drobné ozdobné doplňky věžiček. V nich jsou umístěny mechanismy výpustí. Pamětní deska přehrady je opřena u bílého domku těsně u hráze. Maximální výška hráze je 20,5 m, délka hráze v koruně 157 m, šířka hráze v koruně 4,5 m a v patě 16 m. Délka hráze je 157 m. Přehrada je schopná zadržet maximálně 630 000 m3 vody, maximální hloubka 13 m a plocha je 11,8 hektarů.

Pavel Vítek, 8.1. 2007

historie

Po katastrofální povodni v srpnu r. 1897, kdy hlavní příval vody na město přišel Harcovským potokem bylo rozhodnuto postavit přehradu, která další povodni již zabrání.Kromě této přehrady mělo být postaveno ještě dalších pět hrází. Vyprojektováním těchto přehrad byl pověřen Otto Intze z Cách. Z předložených plánů byla jako první postavena přehrada Harcovská. Zemní práce byly zahájeny v listopadu r. 1902 a základní kámen hráze byl položen 27. června 1903. Stavba byla dokončena v červnu r. 1904 a kolaudace se uskutečnila v srpnu r. 1904 a již v listopadu r. 1904 přehrada zadržela první povodeň. Liberecká, nebo též Harcovská přehrada je první skutečná údolní nádrž postavená v Čechách.

Pavel Vítek, 8.1. 2007

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec V - Kristiánov

Místa v okolí

 Severočeské muzeum
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 synagoga
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Lidové sady
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Bonifáce
 Hašlerova chata
 Trniště
 Haléřova tvrz
 kaple Panny Marie
 Císařský kámen
 vodní nádrž Fojtka
 Melzerův pomník
 kostel sv. Jakuba
 Královka
 kostel sv. Mikuláše
 Ještěd
 Hamrštejn
 Karlovské bučiny
 mohyla letců
 Rašovka
 Nová Louka
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Neysseburg
 mariánský sloup
 radnice
 Slovanka
 silniční most
 galerie Belveder
 kostel sv. Vavřince
 Petřín
 Kristiánov
 Skalákovna
 Bramberk
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Nisanka
 Solvayův lom
 kaple sv. Kryštofa
 Holubník
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Skalní hrad
 Vysoký
 Curia Vítkov
 Loupežnická jeskyně
 pramen Nisy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Maxmiliána
 automobilka Kaipan
 Velký Štolpich
 Finkův kámen
 Schmittův zámek
 vodopády Jedlové
 mariánský sloup
 radnice
 Smržovka
 kostel sv. Josefa
 Krkavčí skály
 městský špitál
 trojiční sloup
 Ořešník
 Černá Studnice
 Kittelův dům (Burk)
 Raimund
 Štolpišská silnice
 Blaschkeho vila
 železniční most
 kostel sv. Víta
 Na Čihadle
 Kopanina
 Čertova zeď
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kaple Piety
 Heřmanická rozhledna
 Chrastná
 fara
 Frýdštejn
 Jizera
 Protržená přehrada
 Scholzeho mlýn
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Vranov-Pantheon
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Obří sud
 Grabštejn
 horská chata Smědava
 Boučkův statek
 Paličník
 spořitelna
 Křída
 Železný Brod - VPZ
 Smrk
Základní informace místa
ID místa: 4891
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama