Základní kámen stavby byl položen 27.6.1903. Stavba ukončena v červnu 1904 a kolaudace proběhla v srpnu 1904. Harcovská přehrada je první údolní nádrž postavená v Čechách. Vystavěna z dekorativní žuly, vč. ozdobných věžiček.
Hlavní obrázek místa
Hráz Harcovské přehrady
© Simona Kidlesová 06/2019
Téměř v centru Liberce, pod čtvrtí Kristiánov, se nachází vodní nádrž Harcov. Také se nazývá Liberecká nebo Harcovská přehrada. Jeden z názvů přehrady pochází od názvu potoka, který ji napájí a také podle městské části Starý Harcov, která se nachází nad vtokem potoka do přehrady. Původní účel přehrady byla ochranu města před povodněmi. Liberecká přehrada je obklopena zalesněnými vrchy a dnes slouží hlavně k rekreaci obyvatel Liberce. Provozovatelem přehrady je společnost Povodí Labe a.s.
Pavel Vítek, 8.1. 2007
popis

Přehrada je gravitační z lomového zdiva s předsypem. Při její stavbě byla použita dekorativní žula a z ní byly vytesány i drobné ozdobné doplňky věžiček. V nich jsou umístěny mechanismy výpustí. Pamětní deska přehrady je opřena u bílého domku těsně u hráze. Maximální výška hráze je 20,5 m, délka hráze v koruně 157 m, šířka hráze v koruně 4,5 m a v patě 16 m. Délka hráze je 157 m. Přehrada je schopná zadržet maximálně 630 000 m3 vody, maximální hloubka 13 m a plocha je 11,8 hektarů.

Pavel Vítek, 8.1. 2007

historie

Po katastrofální povodni v srpnu r. 1897, kdy hlavní příval vody na město přišel Harcovským potokem bylo rozhodnuto postavit přehradu, která další povodni již zabrání.Kromě této přehrady mělo být postaveno ještě dalších pět hrází. Vyprojektováním těchto přehrad byl pověřen Otto Intze z Cách. Z předložených plánů byla jako první postavena přehrada Harcovská. Zemní práce byly zahájeny v listopadu r. 1902 a základní kámen hráze byl položen 27. června 1903. Stavba byla dokončena v červnu r. 1904 a kolaudace se uskutečnila v srpnu r. 1904 a již v listopadu r. 1904 přehrada zadržela první povodeň. Liberecká, nebo též Harcovská přehrada je první skutečná údolní nádrž postavená v Čechách.

Pavel Vítek, 8.1. 2007

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec V - Kristiánov

Místa v okolí

 Severočeské muzeum
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 synagoga
 nová radnice
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Lidové sady
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Bonifáce
 Hašlerova chata
 kostel sv. Antonína
 Královka
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Haléřova tvrz
 Císařský kámen
 vodní nádrž Fojtka
 Melzerův pomník
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Ještěd
 Hamrštejn
 mohyla letců
 Rašovka
 Nová Louka
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 Neysseburg
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 Slovanka
 kostel sv. Vavřince
 Petřín
 Bramberk
 kostel sv. Kryštofa
 Nisanka
 Holubník
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Skalní hrad
 Vysoký
 Curia Vítkov
 pramen Nisy
 kostel sv. Mikuláše
 Štolpišská silnice
 kostel sv. Maxmiliána
 Schmittův zámek
 vodopády Jedlové
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 trojiční sloup
 Ořešník
 Smržovka
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 Černá Studnice
 Blaschkeho vila
 železniční most
 Raimund
 Kopanina
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kaple Piety
 Heřmanická rozhledna
 fara
 Frýdštejn
 Jizera
 Protržená přehrada
 Lázně Libverda
 Scholzeho mlýn
 Lázně Libverda
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Obří sud
 Grabštejn
 horská chata Smědava
 Boučkův statek
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Křída
 Smrk
Základní informace místa
ID místa: 4891
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama