Vratislavice nad Nisou jsou od r. 1980 součástí Liberce a od r. 1991 městskou částí tohoto statutárního města. Rodný dům automobilového konstruktéra Ferdinanda Porsche (1875-1951) vlastní od r. 2011 společnost ŠKODA-AUTO, která tu r. 2016 zpřístupnila veřejnosti muzejní expozici.
Hlavní obrázek místa
Muzeum Porsche
© skoda-auto 09/2018
Vratislavice nad Nisou jako česká ves jsou zmiňovány od 13. stol. a v 16. stol. byla v sousedství založena německá osada zvaná Maffersdorf. Obě osady byly sloučeny r. 1901. Po 2. světové válce byl používán již jen český název. Vratislavice byly r. 1980 připojeny k Liberci a od r. 1991 tvoří samosprávný městský obvod tohoto statutárního města, který má přes 8000 obyvatel. Prochází jimi silnice I/14 z Liberce přes Jablonec nad Nisou do Tanvaldu a stejná místa spojuje i železniční trať 036. Vratislavice jsou s Libercem i Jabloncem spojeny také tramvajovou tratí. Rodný dům Ferdinanda Porsche stojí na Tanvaldské ulici č. 38, po níž vede též silnice I/14.
9.12. 2003
historie

V domě na Tanvaldské ulici č. 38 ve Vratislavicích nad Nisou se 3. září 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce vozu Volkswagen. Obytný dům sloužil současně i jako provozovna živnosti Ferdinandova otce Antona Porscheho, který měl v přilehlém objektu prosperující klempířskou dílnu. Zde prožil Ferdinand Porsche své dětství a mládí, v rodinném podniku se vyučil klempířem. Zde absolvoval své první konstruktérské krůčky i pokusy s elektřinou, které vedly až k elektrifikaci celého objektu. V tomto domě žil Ferdinand Porsche až do r. 1893, kdy se přestěhoval do Vídně. Ferdinand Porsche se do Vratislavic ale vracel za rodiči — v r. 1903 jim přivezl představit svou vyvolenou — rodilou Vídeňačku Aloisii Kaesovou. Cestu z Vídně do Vratislavic absolvoval mladý pár ve voze Lohner-Porsche Mixte s benzino-elektrickým pohonem, který Ferdinand Porsche zkonstruoval. Budova rodného domu je od…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, především Škoda-auto), 6.2. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec XXX-Vratislavice nad Nisou

Místa v okolí

 vodní nádrž Harcov
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Šolcův dům
 Severočeské muzeum
 nová radnice
 Lidové sady
 synagoga
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Císařský kámen
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Bonifáce
 kostel sv. Jakuba
 Jezdec
 Hašlerova chata
 Rašovka
 Trniště
 kaple Panny Marie
 hlavní pošta
 městské divadlo
 sokolovna
 fara
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Anny
 stará radnice
 nová radnice
 Neysseburg
 Petřín
 galerie Belveder
 Královka
 Ještěd
 Melzerův pomník
 mohyla letců
 kostel sv. Mikuláše
 Slovanka
 Haléřova tvrz
 Skalákovna
 Bramberk
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Nová Louka
 Karlovské bučiny
 vodní nádrž Fojtka
 Nisanka
 Hamrštejn
 kostel sv. Mikuláše
 pramen Nisy
 Kristiánov
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 Kopanina
 automobilka Kaipan
 Černá Studnice
 Schmittův zámek
 Finkův kámen
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Kryštofa
 Smržovka
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Blaschkeho vila
 železniční most
 Frýdštejn
 Solvayův lom
 kaple sv. Kryštofa
 Holubník
 Arthurův hrad
 vodopády Jedlové
 Čertova zeď
 Sychrov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Maxmiliána
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 kaple sv. Vavřince
 Skalní hrad
 Velký Štolpich
 Fanterova skála
 Krkavčí skály
 Boučkův statek
 Tanvaldský Špičák
 Bartošova pec
 kostel sv. Kateřiny
 Drábovna
 Vysoký
 Štolpišská silnice
 Na Čihadle
 Loupežnická jeskyně
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Ořešník
 rozhledna Špička
 Chrastná
 kaple Piety
 Protržená přehrada
 Světlý vrch
 Zbirohy
 Raimund
 Malý Rohozec
 Besedické skály
 Jizera
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 horská chata Smědava
 fara
 Křída
 Scholzeho mlýn
 Paličník
Základní informace místa
ID místa: 1839
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama