Zaniklý hrádek z 14.–15. stol., patrně strážní místo nedaleké zemské cesty z Liberce na Frýdlant. Hrad částečně vytesán do skály. O majitelích prameny mlčí. Dle legendy zde býval loupežník, jenž byl zajat pány z Biberštejna po husitských válkách.
Hlavní obrázek místa
jezdec - vysekaná místnost v jádru hradu
© zdeněk komínek, 08/2010
Malý hrad Jezdec (Reitstein), využívající jako staveniště tři žulová skalní žebra spojená na severní straně hradbou, se nachází na severním okraji Liberce a vede k němu žlutá turistická cesta. Přístup do jádra byl upraven v novověku. Na hlavní – zespoda impozantně působící – skále se nachází množství kapes a draží a také jedna vyhloubená prostora. Hrad byl proti jižní přístupové straně opevněn dobře čitelným příkopem a valem. Doba života tohoto malého zřejmě strážního hradu spadá do 14. a 15. století.
Michal Merkl (T. Durdík, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, 1999), 23.3. 2004
historie

Mezi nejmenší tvrze celého Liberecka patří Jezdec, ležící na severním okraji liberecké čtvrti Ruprechtic, nad divokým údolím řeky Černé Nisy. Byla to malá tvrz, vytesaná částečně do skály, kterou od ostatní krajiny odděloval nehluboký, asi 4 m široký příkop. Na skále jsou vytesány na několika místech letopočty, ale nevíme, ze které doby pocházejí, a nehluboké otvory, ve kterých byla zakotvena dřevěná nástavba tvrze. Při archeologických průzkumných pracích v minulosti zde bylo nalezeno několik střepů ze 14. a 15. století, které jsou uloženy v Severočeském muzeu v Liberci. Budovatel ani majitelé tvrze nejsou známi. Bylo to asi strážiště nedaleké zemské cesty z Liberce na Frýdlant. Podle místní tradice a pověstí bylo zde sídlo loupežníka, kterého páni z Biberštejna po husitských válkách přepadli a zajali.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 14.2. 2006

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec XVII - Kateřinky

Místa v okolí

 Liberecká výšina
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Severočeské muzeum
 Melzerův pomník
 vodní nádrž Harcov
 synagoga
 nová radnice
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 vodní nádrž Fojtka
 Šolcův dům
 Královka
 kostel sv. Mikuláše
 Hašlerova chata
 Nová Louka
 Trniště
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Kristiánov
 Haléřova tvrz
 Slovanka
 kostel sv. Bonifáce
 Holubník
 Skalní hrad
 Hamrštejn
 vodní nádrž Mšeno
 Císařský kámen
 mariánský sloup
 radnice
 Bramberk
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Velký Štolpich
 hlavní pošta
 městské divadlo
 Karlovské bučiny
 nová radnice
 fara
 sokolovna
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 Ořešník
 Vysoký
 galerie Belveder
 Neysseburg
 Štolpišská silnice
 Ještěd
 Curia Vítkov
 Na Čihadle
 Petřín
 vodopády Jedlové
 mohyla letců
 Nisanka
 kostel sv. Anny
 Rašovka
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 kostel sv. Mikuláše
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 Heřmanická rozhledna
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 pramen Nisy
 kostel sv. Mikuláše
 Jizera
 Smržovka
 železniční most
 Obří sud
 Frýdlant
 Skalákovna
 zámecký okrsek
 Protržená přehrada
 kaple sv. Kryštofa
 Solvayův lom
 mariánský sloup
 solnice
 Černá Studnice
 nová radnice
 Frýdlantský betlém
 sousoší Piety
 horská chata Smědava
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Paličník
 Fanterova skála
 kostel Všech svatých
 Tanvaldský Špičák
 fara
 Raimund
 Světlý vrch
 rozhledna Špička
 kostel sv. Maxmiliána
 Scholzeho mlýn
 Krkavčí skály
 Kopanina
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 Smrk
 městský špitál
 kostel sv. Víta
 Čertova zeď
 evangelický kostel
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 Chrastná
 Klingerovo mauzoleum
 Klingerova vila
 kaple sv. Trojice
 Gieraltówek
Základní informace místa
ID místa: 612
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama