Existence dřevěného farního kostela doložena ve 14. století. Zděný renesanční kostel s prvky doznívající gotiky nechal v letech 1565–1568 postavit Karel z Biberštejna. V r. 1619 přistavěna věž. Chrám byl po požáru v r. 1825 upraven do současné podoby.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Severočeské město Osečná (německy Oschitz) leží v malebné krajině Podještědí. Hlavní dominantou a kulturní památkou města je goticko-renesanční římskokatolický farní kostel sv. Víta stojící na Svatovítském náměstí v historickém centru. Kostel je přístupný v době konání pravidelných bohoslužeb. V severozápadní části náměstí, nedaleko kostela, stojí rovněž památkově chráněný barokní sloup se sochou Panny Marie a sochami světců. Farní budova, bývalá školka, již neslouží původnímu účelu, ale je církví využívána pro pořádání dětských táborů, víkendových akcí a rodinných pobytů.
Luděk Vláčil - zdroj:http://www.farnostjablonec.cz, https://cs.wikipedia.org/ a další, 7.10. 2021
popis

Kostel je obdélná trojlodní síňová stavba o třech osách s polygonálním presbytářem, se čtvercovou sakristií na jihovýchodě a věží na severozápadní straně. Hranolová věž je v horní části oktogonální. Hlavní vstup je zvýrazněn hrotitým profilovaným portálem, v němž jsou barokní dveře z konce 17. století. Severozápadní vstupní průčelí s věží je obrácené do náměstí. Na třech stranách věže jsou umístěné ciferníky hodin. K věži přiléhá menší věžice s úzkými okénky s kamenným ostěním a bočním vstupem. Mezi loď a presbytář je umístěna čtvercová sakristie s valbovou střechou. Jihovýchodní část kostela tvoří polygonální presbytář se čtyřmi dvakrát odstupněnými opěráky, mezi nimiž je trojice vysokých oken, s plaménkovými kružbami v horní části a tabulkami s vitrážemi. Interiér tvořený trojlodím je zaklenut poli křížové klenby s hřebínkovými hranami. Presbytář je zaklenutý valenou klenbou se sítí gotických…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org/ a další, 7.10. 2021

historie

Osada Osečná je poprvé zmiňována roku 1350. Již někdy v té době zde stál menší dřevěný farní kostel. Od roku 1363 měl kostel již svého duchovního správce, jímž byl Bernard Beránek. Dne 8. dubna 1565 byly položeny základy současného zděného renesančního kostela s prvky doznívající gotiky. Donátorem stavby byl majitel děvínského panství, Karlem z Biberštejna. Za autora stavby je považován B. Servi. Roku 1568 byla stavba prakticky dokončena. V roce 1612 daroval tehdejší starosta města, Jakob Kroschel, kostelu křtitelnici. V roce 1619 byla vystavěna hranolová věž. Po požáru roku 1825 byl kostel upraven v novogotickém stylu. V roce 1830 byla nedaleko kostela postavena současná empírová fara. Kostelní věž byla regotizována v roce 1870 a opravena 1901. Současné pseudogotické vnitřní zařízení kostela je z roku 1904. Kostel a bývalá farní budova je spravována Jabloneckou farností.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.osecna.cz a další, 7.10. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Osečná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15886
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama