Paličník

Jizerskohorské bučiny
Skalní vyhlídka Paličník patří k nejkrásnějším v Jizerských horách a poskytuje výhled do údolí Smědé západně od vrcholu Smrk. Zároveň je součástí přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která je od r. 2021 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Paličník
© Creative Commons 10/2021
Skalní vyhlídka Paličník (944 m n. m.) a přilehlé stráně jsou součástí národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která byla v červenci 2021 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Tato rezervace se skládá ze šesti územně oddělených částí. Paličník a sousední Tišina tvoří její východní okraj. Nejsnazší přístup na Paličník vede z Bílého Potoka pod Smrkem po žluté značce od Bartlovy boudy údolím Hájeného potoka nebo po několika značkách od horské chaty Smědava, kde je také možnost parkování.
Jiří Špaček, 20.3. 2022
popis

Paličník (944 m n. m.) se nachází na úbočí Klínového vrchu. Spolu se západními svahy Klínového vrchu, je součástí přírodní rezervace. Vrcholové skalisko je zpřístupněno kamennými schody a vyhlídková plošina je zabezpečena zábradlím. Za tímto zábradlím stojí na vrcholu stojí velký dřevěný kříž. Skalní vyhlídka na Paličníku patří k nejhezčím v Jizerských horách. Je z ní krásný pohled na celé Frýdlantsko a na severní srázy Jizerských hor. Rozsáhlý výhled od dřevěného kříže zahrnuje především údolí Smědé a nejvýznamnější vrcholy Jizerských hor, např. protější Jizeru, sousední vrchol Tišina a skalnaté vrcholy Frýdlantského cimbuří a Ořešníku.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Bílý Potok

Místa v okolí

 Smrk
 Jizera
 Štolpišská silnice
 Na Čihadle
 Velký Štolpich
 Obří sud
 Ořešník
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Klingerovo mauzoleum
 městské lázně
 Holubník
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Gieraltówek
 Klingerova vila
 Protržená přehrada
 vodopády Jedlové
 Kristiánov
 kostel sv. Jakuba
 Nová Louka
 vodní nádrž Souš
 pomník Hanse Kudlicha
 Melzerův pomník
 Loupežnická jeskyně
 kostel sv. Heleny
 Královka
 Slovanka
 Světlý vrch
 Skalní hrad
 větrný mlýn
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 Trniště
 Riedlova hrobka
 Riedlova vila
 panský dům
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Bramberk
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 Bílá skála
 Giebułtów
 Frýdlantský betlém
 rozhledna Špička
 Świecie
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 kostel sv. Jakuba
 Finkův kámen
 sousoší Piety
 železniční most
 pomník Hanse Kudlicha
 Jezdec
 automobilka Kaipan
 Smržovka
 Frýdlantský vrch
 radnice
 kamenný most
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Liberecká výšina
 Štěpánka
 kostel sv. Martina
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Severočeské muzeum
 vodní nádrž Harcov
 Hornické muzeum
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Gryf
 synagoga
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 Liberec
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Šolcův dům
 Černousy
Základní informace místa
ID místa: 16318
Typ místa: příroda
Podkategorie: skála
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama