Fara v obci Václavice, postavena r. 1790 u místního kostela a hřbitova. Fara je v klasicistním stylu a má podobu typického libereckého měštanského domu s portálem. Autorem je stavitel Johan Josef Kunze. Kostel byl zbourán v 70 letech min. století. Fara je v majetku Římskokatolické církve.
Hlavní obrázek místa
fara Václavice
© Martin Mecerod, 04/2011
Ves Václavice (novodobé jméno pochází z historického názvu obce Wezillwalde) je typickou vsí zdejší krásné oblasti, položená v délce několika kilometrů podél potoka. Vesnice je součástí města Hrádek nad Nisou, od něhož je vzdálena asi 5 km. Fara leží vedle hřbitova na kopci nad odbočkou silnice směr Bílý Kostel. Uprostřed hřbitova stál až do sedmdesátých let barokní kostel sv. Jakuba Většího. Stavitelem fary byl liberecký Jan Josef Kunze (1724–1800), proto má podobu typickou pro pozdně barokní liberecké měšťanské domy. Kromě krásného okolí ves nabízí i několik zachovalých hrázděných domů, z nichž nejcennější je hned na zmíněné křižovatce.
Martin Mecerod, 24.6. 2011
historie

Obec Václavice patřila ke grabštejnskému panství. Byly zde dva dvory. Horní část obce patřila Tchuschhofu (Edelhofu). Jednalo se o domy dnešních čísel 47 až 50. Roku 1630 zde sídlil Hans von Nostitz. Dolní část obsahovala tzv. Černý nebo Malý dvůr; dnes č. p. 99. Zde pracovali václavičtí občané. Nedaleko brány se nachází starý smírčí kříž, který připomíná třicetiletou válku, během níž byla zničena více než polovina obce. Podle pověsti je pod křížem pohřben švédský generál, ale nikdo neví, zdali je to pravda. V první polovině 17. století byla většina obyvatel protestantského vyznání. Po bitvě na Bílé hoře nařídila grabštejnská šlechta, aby obyvatelé přijali katolictví, jinak mají prodat své majetky a odejít ze země. Mnoho obyvatel se rozhodlo pro protestantství. První člověk, který opustil obec, byl učitel Gabriel Schütz. V letech 1651–96 učitele následovalo na 100 lidí. Nemohli přenést přes srdce ztrátu své vsi, tudíž se usadili hned za hranicemi v Reichenau…  číst dále

L.H. (podle webu hradeknadnisou.cz), 29.6. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Václavice

Místa v okolí

 Scholzeho mlýn
 Grabštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Curia Vítkov
 Hrádek nad Nisou
 kostel Pokoje
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Vysoký
 Raimund
 Bílé kameny
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Pankráce
 městské opevnění
 kašna Samaritánky
 solnice/konírna
 kostel sv. Kříže
 Hamrštejn
 radnice
 Karlsfried
 Rolandova kašna
 staré gymnasium
 Jánský kostel
 Haléřova tvrz
 Mariánský kostel
 Johanneum
 vesnický orloj
 vodárna
 městské lázně
 kostel sv. Kryštofa
 ZOO Zittau
 kostel sv. Anny
 Winterstein
 Karlovské bučiny
 smírčí kříž
 kostel sv. Barbory
 Žitava
 kaple sv. Kryštofa
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 vodní nádrž Fojtka
 Solvayův lom
 kaple
 Oybin
 Lemberk
 Horský kostel
 Krkavčí skály
 Skalní hrad
 Kelchsteine
 Bredovský letohrádek
 kostel sv. Maxmiliána
 Starý Falkenburk
 fara
 kaple Piety
 Palmův dvůr
 kostel sv. Kříže
 Frýdlant
 mariánský sloup
 solnice
 Valdštejnské domky
 Loupežnická jeskyně
 nová radnice
 sousoší Piety
 Appeltův dům
 zámecký okrsek
 synagoga
 nová radnice
 Frýdlantský betlém
 Šolcův dům
 boží muka
 mohyla letců
 Liberec
 Severočeské muzeum
 Stříbrník
 Jezdec
 dům U Dvou sfing
 Pachtovský zámeček
 Ještěd
 kaple sv. Volfganga
 Frýdlantský vrch
 ukrajinský hřbitov
 kostel sv. Bonifáce
 Pohanské kameny
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 vodní nádrž Harcov
 sloup sv. Salvátora
 městské opevnění
 socha Panny Marie
 Liberecká výšina
 Nový Falkenburk
 Loučná
 Zámecký vrch
 Velký Valtinov
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 Haslerův dům
 Velký Valtinov
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Tlustec
 Vratislavická kyselka
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Mikuláše
 Hlemýždí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Václavice
Liberecká 76
Hrádek nad Nisou
Základní informace místa
ID místa: 10265
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama