Hájený potok pramení pod vrcholem nejvyšší hory Jizerských hor na české straně, na Smrku. Na středním toku se prodírá strmou skalní soutěskou a vytváří řadu kaskád a menších vodopádů, přičemž tvoří hranici rezervace Jizerskohorské bučiny, od r. 2021 zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Hájený potok
© Pepa Krej 06/2021
Kolem Hájeného potoka vede žlutá turistická cesta z Bílého Potoka na Paličník. Na středním toku se Hájený potok prodírá strmou skalní soutěskou a vytváří řadu kaskád a menších vodopádů. Od turistického rozcestí Bartlova bouda na horním okraji Bílého Potoka k vodopádu je to jen něco přes 1 km. Žlutá značka sleduje levý břeh potoka, samotný potok tvoří hranici jedné části národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která je od r. 2021 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. Tato část rezervace zahrnuje jižní svahy hory Tišina (873 m n. m.). Protože jí neprochází žádná turistická značka, není vstup na její území dovolen.
Jiří Špaček, 14.9. 2009
popis

Hájený potok (něm. Hegebach) je pravostranný přítok Smědé, do níž se vlévá v Bílém Potoce. Celková délka potoka činí 5,8 km. Hájený potok má význam zejména pro turistiku. Díky kaskádovitému korytu je zde k vidění několik malých vodopádů, z nichž nejvyšší Velká kaskáda dosahuje asi 25 m. Členitý kamenitý terén omílaným Hájeným potokem je lákadlem pro fotografy v jakémkoliv ročním období. K Hájenému potoku vede žlutá turistická značka od Bartlovy boudy (něm. Bartel-Baude) směrem na vyhlídkové skalisko Paličník. Spodní část cesty s několika mostky přes Hájený potok je po rekonstrukci, stejně jako úsek stoupající na Paličník. Hájený potok pramení prakticky pod vrcholem nejvyšší hory Jizerských hor na české straně – na Smrku (Tafelfichte, 1124 m n. m.). Jeho přítoky jsou lokální potůčky z úbočí Smrku a protějšího Klínového vrchu (Käuliger Berg, 971 m n. m.). Hájený potok se pak proplétá divokým údolím s můstky na žluté turistické trase, při…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.9. 2009

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Bílý Potok

Místa v okolí

 Paličník
 Smrk
 Štolpišská silnice
 Obří sud
 Jizera
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Klingerovo mauzoleum
 Velký Štolpich
 Na Čihadle
 Ořešník
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Klingerova vila
 Holubník
 Gieraltówek
 Kristiánov
 Protržená přehrada
 kostel sv. Jakuba
 vodopády Jedlové
 Nová Louka
 vodní nádrž Souš
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Heleny
 Loupežnická jeskyně
 Melzerův pomník
 Královka
 Skalní hrad
 Slovanka
 panský dům
 Světlý vrch
 zámecký okrsek
 Bílá skála
 Frýdlant
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 Trniště
 Frýdlantský betlém
 Świecie
 Giebułtów
 větrný mlýn
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Riedlova hrobka
 pomník Hanse Kudlicha
 Riedlova vila
 Bramberk
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Jakuba
 Jezdec
 kamenný most
 rozhledna Špička
 Finkův kámen
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 železniční most
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Liberecká výšina
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 ZOO Liberec
 Štěpánka
 Dolní Oldříš
 Lidové sady
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Severočeské muzeum
 Gryf
 vodní nádrž Harcov
 synagoga
 Hornické muzeum
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Šolcův dům
 Černousy
Kontaktní informace
FOBOS spol. s r. o.
Liberecká 1281/150
466 01 Jablonec nad Nisou
Základní informace místa
ID místa: 8293
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama