Vodní nádrž Josefův Důl je přehradní jezero na řece Kamenice. Slouží pro akumulaci a dodávku pitné vody pro Liberecko a Jablonecko. Voda z přehrady je podzemní štolou přiváděna do úpravny vody Bedřichov. Nádrž se nachází v pásmu hygienické ochrany vodního zdroje 1. a 2. stupně. Přístupná je hráz.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 12/2019
Josefodolská přehrada byla vybudována na řece Kamenici v letech 1976 - 82 jako zásobárna pitné vody pro města Liberec, Jablonec nad Nisou a okolní obce. Podzemní štolou je propojena s úpravnou v Bedřichově. Rozloha vodní plochy je cca 140 hektarů a hloubka až 40 metrů. V okolí vedou turistické trasy, cyklostezky a Jizerská lyžařská magistrála. Povodím Labe jsou příležitostně organizovány exkurze do těla hráze.
Luděk Draštík, 27.10. 2009
popis

Vodní nádrž Josefův Důl na řece Kamenici se dvěma sypanými hrázemi o celkové délce 720 metrů a výšce 43 metrů leží v nádherném horském prostředí a je dominantou Jizerských hor. Jde o zásobárnu pitné vody pro Jablonecko a Liberecko. Přehrada byla vybudována v letech 1976 - 1982. Investorem byl Vodohospodářský rozvoj a výstavba Praha a projekt zpracoval Hydroprojekt Praha. Stavbu provedly vodní stavby, závod Teplice a dodavatel technologií Sima Hranice. Zkušební provoz byl zahájen v srpnu roku 1982.Kolaudace pak proběhla 1987. Přehrada se skládá ze dvou částí, hlavní a boční. Obě jsou zhotoveny z žulového eluvia s návodním asfaltobetonovým těsněním. Pro vypouštění vody je ve vzdálenosti asi 200m od hlavní hráze umístěna železobetonová věž s výpustním ventilem, dvě Bankiho turbíny na výrobu elektriky o výkonu 2x55kW. Do Bedřichovské úpravny vody vede ocelové potrubí o průměru 80cm, které je uloženo ve…  číst dále

Jiří Čížek, 27.10. 2009

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Josefův Důl

Místa v okolí

 Kristiánov
 Slovanka
 Královka
 kaple Panny Marie
 Nová Louka
 vodopády Jedlové
 Trniště
 Hašlerova chata
 Bramberk
 kostel sv. Jakuba
 Melzerův pomník
 Na Čihadle
 Holubník
 Štolpišská silnice
 Protržená přehrada
 Velký Štolpich
 Jizera
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 vodní nádrž Mšeno
 Nisanka
 železniční most
 Smržovka
 Ořešník
 Jezdec
 galerie Belveder
 Liberecká výšina
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Světlý vrch
 pramen Nisy
 nová radnice
 hlavní pošta
 Neysseburg
 městské divadlo
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 sokolovna
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 rozhledna Špička
 vodní nádrž Souš
 Petřín
 Černá Studnice
 Riedlova vila
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Paličník
 Riedlova hrobka
 radnice
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 Rašeliniště Jizerky
 synagoga
 nová radnice
 Lázně Libverda
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Lázně Libverda
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Kříže
 Šolcův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Obří sud
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 Císařský kámen
 trojiční sloup
 Loupežnická jeskyně
 větrný mlýn
 Skalní hrad
 Smrk
 kostel sv. Václava
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Rašeliniště Jizery
 Štěpánka
 kaple Piety
 kostel sv. Bonifáce
 kaple sv. Trojice
 městské lázně
 Klingerovo mauzoleum
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Kopanina
 kostel sv. Kateřiny
 Rašovka
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 Vysoký
 kostel sv. Anny
 kašna
 sousoší Panny Marie
 mariánský sloup
 Frýdlantský betlém
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Heřmanická rozhledna
 Jesenný
 kostel Všech svatých
 Roztoky u Semil
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 U borovice
 Blaschkeho vila
Základní informace místa
ID místa: 8456
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama