Kostel sv. Bonifáce vznikl v letech 1915–1919 v přechodném stylu mezi secesí a individuální modernou podle projektu varnsdorfského architekta Antona Möllera. Po roce 1945 chátral, od přelomu 20. a 21. století byly postupně provedeny nutné opravy, ukončeny r. 2013.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bonifáce v Dolním Hanychově
© Simona Kidlesová 06/2019
Kostel sv. Bonifáce stojí na okraji Liberce v Dolním Hanychově na severovýchodním svahu Ještědu. Nachází se v Ještědské ulici, po níž je vedena tramvajová trať a přímo u něj se nachází zastávka Hanychov, kostel.
21.6. 2019
popis

Kostel je orientován vstupním průčelím na severovýchod, boky lodi směřují rovnoběžně podél Ještědské ulice. Je zděný, omítnutý, jednolodní. Pravoúhlá loď je ukončena nižším pětibokým presbytářem. Vpravo od presbytáře je vklíněna čtyřboká sakristie, na východní straně je situována věž vysoká 33,8 m ukončená bání. Zrcadlově k sakristii je situováno schodiště na věž. Hlavní průčelí je, stejně jako všechna ostatní, opatřeno soklem z kamenného zdiva. Uprostřed průčelí předstupuje přízemní přístavek zádveří, přístupný po čtyřech stupních schodiště a nesený dvěma sloupy. Vstup je rozdělen na tři části: po stranách jsou jednokřídlé výplňové dveře, uprostřed obdobné dvojkřídlé. V dolní části průčelí jsou po stranách dvě menší segmentová okna s venkovní mříží. Nad zádveřím se nachází velké segmentově zaklenuté centrální okno, lemované štukovou šambránou, v horní části s rostlinným dekorem. Obdobné menší okno je ve střední části trojúhelného štítu průčelí. Na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím textu Památkového katalogu), 21.6. 2019

historie

Kostel svatého Bonifáce v Liberci-Dolním Hanychově je sakrální stavbou postavenou v letech 1915-1919 varnsdorfským architektem a stavitelem Antonem Möllerem v přechodném stylu mezi secesí a individuální modernou. Vlastní stavbu prodloužily hospodářské problémy, které přinesla 1. světová válka. Od r. 1994 je kostel chráněn jako kulturní památka České republiky. V době výstavby kostela se jednalo o stavbu určenou pro německy mluvící obyvatelstvo obcí Dolní a Horní Hanychov (Unter-Hanichen, Ober-Hanichen), které mělo úctu ke sv. Bonifáci podobně jako ji mělo české obyvatelstvo ke sv. Václavovi. V r. 1945 došlo k nucenému odchodu většiny německy mluvících obyvatel a kostel začal chátrat. Několikrát byla jeho existence dokonce ohrožena demolicí. K podstatné záchraně kostela došlo až na přelomu 20. a 21. století v důsledku snahy farníků a také za přispění vysídlených rodáků, kdy byly provedeny nejnaléhavější opravy.…  číst dále

Ivan Grisa a Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 14.10. 2010

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec VIII - Dolní Hanychov

Místa v okolí

 Ještěd
 mohyla letců
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 nová radnice
 Liberec
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Skalákovna
 Rašovka
 Karlovské bučiny
 Haléřova tvrz
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Hamrštejn
 Liberecká výšina
 Císařský kámen
 vesnický orloj
 kostel sv. Kryštofa
 Solvayův lom
 kaple sv. Kryštofa
 Jezdec
 kostel sv. Víta
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 radnice
 Čertova zeď
 mariánský sloup
 Krkavčí skály
 městský špitál
 silniční most
 Blaschkeho vila
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 sousoší Panny Marie
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 Chrastná
 kaple Piety
 Hašlerova chata
 kostel sv. Jakuba
 Trniště
 kaple Panny Marie
 městské divadlo
 hlavní pošta
 sokolovna
 mariánský sloup
 kostel sv. Anny
 fara
 smírčí kříž
 stará radnice
 nová radnice
 vodní nádrž Mšeno
 Raimund
 Melzerův pomník
 Petřín
 Královka
 Neysseburg
 kostel sv. Mikuláše
 galerie Belveder
 fara
 Stříbrník
 Nová Louka
 Curia Vítkov
 Slovanka
 Děvín
 kostel sv. Pankráce
 Arthurův hrad
 Bramberk
 Vysoký
 Sychrov
 Hamerský Špičák
 Kopanina
 kostel sv. Kateřiny
 Bílé kameny
 socha Piety
 Nový Děvín
 Nisanka
 Kristiánov
 Křída
 Frýdštejn
 fara
 Stohánek
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 pramen Nisy
 Kittelův dům (Burk)
 Skalní hrad
 Albrechtice
 Grabštejn
 kostel sv. Barbory
 Scholzeho mlýn
 Loupežnická jeskyně
 Holubník
 Vranov-Pantheon
 Bartošova pec
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Drábovna
 Boučkův statek
 Malý Rohozec
 Velký Štolpich
 poustevna
 Hrádek nad Nisou
 Zbirohy
 kostel Pokoje
 Ořešník
 Štolpišská silnice
 Besedické skály
 Dolánky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství Liberec - Rochlice
Na Perštýně 15
460 01 Liberec 4
Tel: 485 104 670
http://www.rochlice.farnost.cz/
lukas@ofm.cz
Základní informace místa
ID místa: 9394
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama