
Kostel je orientován vstupním průčelím na severovýchod, boky lodi směřují rovnoběžně podél Ještědské ulice. Je zděný, omítnutý, jednolodní. Pravoúhlá loď je ukončena nižším pětibokým presbytářem. Vpravo od presbytáře je vklíněna čtyřboká sakristie, na východní straně je situována věž vysoká 33,8 m ukončená bání. Zrcadlově k sakristii je situováno schodiště na věž. Hlavní průčelí je, stejně jako všechna ostatní, opatřeno soklem z kamenného zdiva. Uprostřed průčelí předstupuje přízemní přístavek zádveří, přístupný po čtyřech stupních schodiště a nesený dvěma sloupy. Vstup je rozdělen na tři části: po stranách jsou jednokřídlé výplňové dveře, uprostřed obdobné dvojkřídlé. V dolní části průčelí jsou po stranách dvě menší segmentová okna s venkovní mříží. Nad zádveřím se nachází velké segmentově zaklenuté centrální okno, lemované štukovou šambránou, v horní části s rostlinným dekorem. Obdobné menší okno je ve střední části trojúhelného štítu průčelí. Na… číst dále
Kostel svatého Bonifáce v Liberci-Dolním Hanychově je sakrální stavbou postavenou v letech 1915-1919 varnsdorfským architektem a stavitelem Antonem Möllerem v přechodném stylu mezi secesí a individuální modernou. Vlastní stavbu prodloužily hospodářské problémy, které přinesla 1. světová válka. Od r. 1994 je kostel chráněn jako kulturní památka České republiky. V době výstavby kostela se jednalo o stavbu určenou pro německy mluvící obyvatelstvo obcí Dolní a Horní Hanychov (Unter-Hanichen, Ober-Hanichen), které mělo úctu ke sv. Bonifáci podobně jako ji mělo české obyvatelstvo ke sv. Václavovi. V r. 1945 došlo k nucenému odchodu většiny německy mluvících obyvatel a kostel začal chátrat. Několikrát byla jeho existence dokonce ohrožena demolicí. K podstatné záchraně kostela došlo až na přelomu 20. a 21. století v důsledku snahy farníků a také za přispění vysídlených rodáků, kdy byly provedeny nejnaléhavější opravy.… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.