Kostel sv. Bonifáce vznikl v letech 1915–1919 v přechodném stylu mezi secesí a individuální modernou podle projektu varnsdorfského architekta Antona Möllera. Po roce 1945 chátral, od přelomu 20. a 21. století byly postupně provedeny nutné opravy, ukončeny r. 2013.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bonifáce v Dolním Hanychově
© Simona Kidlesová 06/2019
Kostel sv. Bonifáce stojí na okraji Liberce v Dolním Hanychově na severovýchodním svahu Ještědu. Nachází se v Ještědské ulici, po níž je vedena tramvajová trať a přímo u něj se nachází zastávka Hanychov, kostel.
21.6. 2019
popis

Kostel je orientován vstupním průčelím na severovýchod, boky lodi směřují rovnoběžně podél Ještědské ulice. Je zděný, omítnutý, jednolodní. Pravoúhlá loď je ukončena nižším pětibokým presbytářem. Vpravo od presbytáře je vklíněna čtyřboká sakristie, na východní straně je situována věž vysoká 33,8 m ukončená bání. Zrcadlově k sakristii je situováno schodiště na věž. Hlavní průčelí je, stejně jako všechna ostatní, opatřeno soklem z kamenného zdiva. Uprostřed průčelí předstupuje přízemní přístavek zádveří, přístupný po čtyřech stupních schodiště a nesený dvěma sloupy. Vstup je rozdělen na tři části: po stranách jsou jednokřídlé výplňové dveře, uprostřed obdobné dvojkřídlé. V dolní části průčelí jsou po stranách dvě menší segmentová okna s venkovní mříží. Nad zádveřím se nachází velké segmentově zaklenuté centrální okno, lemované štukovou šambránou, v horní části s rostlinným dekorem. Obdobné menší okno je ve střední části trojúhelného štítu průčelí. Na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím textu Památkového katalogu), 21.6. 2019

historie

Kostel svatého Bonifáce v Liberci-Dolním Hanychově je sakrální stavbou postavenou v letech 1915-1919 varnsdorfským architektem a stavitelem Antonem Möllerem v přechodném stylu mezi secesí a individuální modernou. Vlastní stavbu prodloužily hospodářské problémy, které přinesla 1. světová válka. Od r. 1994 je kostel chráněn jako kulturní památka České republiky. V době výstavby kostela se jednalo o stavbu určenou pro německy mluvící obyvatelstvo obcí Dolní a Horní Hanychov (Unter-Hanichen, Ober-Hanichen), které mělo úctu ke sv. Bonifáci podobně jako ji mělo české obyvatelstvo ke sv. Václavovi. V r. 1945 došlo k nucenému odchodu většiny německy mluvících obyvatel a kostel začal chátrat. Několikrát byla jeho existence dokonce ohrožena demolicí. K podstatné záchraně kostela došlo až na přelomu 20. a 21. století v důsledku snahy farníků a také za přispění vysídlených rodáků, kdy byly provedeny nejnaléhavější opravy.…  číst dále

Ivan Grisa a Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 14.10. 2010

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec VIII - Dolní Hanychov

Místa v okolí

 Ještěd
 mohyla letců
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 nová radnice
 Liberec
 synagoga
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Rašovka
 Haléřova tvrz
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Hamrštejn
 Liberecká výšina
 Císařský kámen
 kostel sv. Kryštofa
 Jezdec
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 radnice
 mariánský sloup
 městský špitál
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Blaschkeho vila
 sousoší Panny Marie
 vodní nádrž Fojtka
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Piety
 kostel sv. Jakuba
 Hašlerova chata
 Trniště
 kostel sv. Antonína
 kaple Panny Marie
 městské divadlo
 mariánský sloup
 Královka
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 smírčí kříž
 stará radnice
 nová radnice
 vodní nádrž Mšeno
 Melzerův pomník
 Petřín
 Raimund
 Neysseburg
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Nová Louka
 Curia Vítkov
 Slovanka
 Děvín
 kostel sv. Pankráce
 Arthurův hrad
 Bramberk
 Vysoký
 Sychrov
 Hamerský špičák
 Bílé kameny
 Kopanina
 kostel sv. Kateřiny
 socha Piety
 Nový Děvín
 Nisanka
 Křída
 Frýdštejn
 fara
 Stohánek
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 pramen Nisy
 Kittelův dům (Burk)
 Skalní hrad
 Albrechtice
 Grabštejn
 kostel sv. Barbory
 Scholzeho mlýn
 Holubník
 Vranov-Pantheon
 Bartošova pec
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Drábovna
 Boučkův statek
 Malý Rohozec
 Štolpišská silnice
 Hrádek nad Nisou
 poustevna
 Zbirohy
 kostel Pokoje
 Ořešník
 Besedické skály
 Dolánky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství Liberec - Rochlice
Na Perštýně 15
460 01 Liberec 4
Tel: 485 104 670
http://www.rochlice.farnost.cz/
lukas@ofm.cz
Základní informace místa
ID místa: 9394
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama