Kostel sv. Bonifáce vznikl v letech 1915–1919 v přechodném stylu mezi secesí a individuální modernou podle projektu varnsdorfského architekta Antona Möllera. Po roce 1945 chátral, od přelomu 20. a 21. století byly postupně provedeny nutné opravy, ukončeny r. 2013.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bonifáce v Dolním Hanychově
© Simona Kidlesová 06/2019
Kostel sv. Bonifáce stojí na okraji Liberce v Dolním Hanychově na severovýchodním svahu Ještědu. Nachází se v Ještědské ulici, po níž je vedena tramvajová trať a přímo u něj se nachází zastávka Hanychov, kostel.
21.6. 2019
popis

Kostel je orientován vstupním průčelím na severovýchod, boky lodi směřují rovnoběžně podél Ještědské ulice. Je zděný, omítnutý, jednolodní. Pravoúhlá loď je ukončena nižším pětibokým presbytářem. Vpravo od presbytáře je vklíněna čtyřboká sakristie, na východní straně je situována věž vysoká 33,8 m ukončená bání. Zrcadlově k sakristii je situováno schodiště na věž. Hlavní průčelí je, stejně jako všechna ostatní, opatřeno soklem z kamenného zdiva. Uprostřed průčelí předstupuje přízemní přístavek zádveří, přístupný po čtyřech stupních schodiště a nesený dvěma sloupy. Vstup je rozdělen na tři části: po stranách jsou jednokřídlé výplňové dveře, uprostřed obdobné dvojkřídlé. V dolní části průčelí jsou po stranách dvě menší segmentová okna s venkovní mříží. Nad zádveřím se nachází velké segmentově zaklenuté centrální okno, lemované štukovou šambránou, v horní části s rostlinným dekorem. Obdobné menší okno je ve střední části trojúhelného štítu průčelí. Na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím textu Památkového katalogu), 21.6. 2019

historie

Kostel svatého Bonifáce v Liberci-Dolním Hanychově je sakrální stavbou postavenou v letech 1915-1919 varnsdorfským architektem a stavitelem Antonem Möllerem v přechodném stylu mezi secesí a individuální modernou. Vlastní stavbu prodloužily hospodářské problémy, které přinesla 1. světová válka. Od r. 1994 je kostel chráněn jako kulturní památka České republiky. V době výstavby kostela se jednalo o stavbu určenou pro německy mluvící obyvatelstvo obcí Dolní a Horní Hanychov (Unter-Hanichen, Ober-Hanichen), které mělo úctu ke sv. Bonifáci podobně jako ji mělo české obyvatelstvo ke sv. Václavovi. V r. 1945 došlo k nucenému odchodu většiny německy mluvících obyvatel a kostel začal chátrat. Několikrát byla jeho existence dokonce ohrožena demolicí. K podstatné záchraně kostela došlo až na přelomu 20. a 21. století v důsledku snahy farníků a také za přispění vysídlených rodáků, kdy byly provedeny nejnaléhavější opravy.…  číst dále

Ivan Grisa a Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek), 14.10. 2010

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec VIII - Dolní Hanychov

Místa v okolí

 Ještěd
 mohyla letců
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 nová radnice
 Liberec
 synagoga
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Rašovka
 Haléřova tvrz
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Hamrštejn
 Liberecká výšina
 Císařský kámen
 kostel sv. Kryštofa
 Jezdec
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 radnice
 mariánský sloup
 městský špitál
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Blaschkeho vila
 sousoší Panny Marie
 vodní nádrž Fojtka
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Piety
 kostel sv. Jakuba
 Hašlerova chata
 Trniště
 kostel sv. Antonína
 kaple Panny Marie
 městské divadlo
 mariánský sloup
 Královka
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 smírčí kříž
 stará radnice
 nová radnice
 vodní nádrž Mšeno
 Melzerův pomník
 Petřín
 Raimund
 Neysseburg
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Nová Louka
 Curia Vítkov
 Slovanka
 Děvín
 kostel sv. Pankráce
 Arthurův hrad
 Bramberk
 Vysoký
 Sychrov
 Hamerský špičák
 Bílé kameny
 Kopanina
 kostel sv. Kateřiny
 socha Piety
 Nový Děvín
 Nisanka
 Křída
 Frýdštejn
 fara
 Stohánek
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 pramen Nisy
 Kittelův dům (Burk)
 Skalní hrad
 Albrechtice
 Grabštejn
 kostel sv. Barbory
 Scholzeho mlýn
 Holubník
 Vranov-Pantheon
 Bartošova pec
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Drábovna
 Boučkův statek
 Malý Rohozec
 Štolpišská silnice
 Hrádek nad Nisou
 poustevna
 Zbirohy
 kostel Pokoje
 Ořešník
 Besedické skály
 Dolánky
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost, děkanství Liberec - Rochlice
Na Perštýně 15
460 01 Liberec 4
Tel: 485 104 670
http://www.rochlice.farnost.cz/
lukas@ofm.cz
Základní informace místa
ID místa: 9394
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama