Původně renesanční luterský kostel z roku 1599 byl v letech 1727–28 s výjimkou věže nahrazen barokní novostavbou. Další úpravy v 19. století (1856–59, 1873). Bohaté barokní vnitřní zařízení, částečně přenesené ze starého kostela.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 07/2011
Stráž leží na staré silnici do Frýdlantu, která odbočuje v nedalekém Svárově ze společného úseku silnic I/13 a I/35 mezi Libercem a Chrastavou. Asi 200 m jižně pod kostelem se nachází zastávka Stráž nad Nisou na trati Liberec - Frýdlant v Čechách - Černousy, z Liberce sem zajíždí linka 30 zdejší MHD. Pod kostelem prochází cyklotrasa 3006, která dále pokračuje do západní části Jizerských hor. Do interiéru kostela lze v teplejších obdobích roku nahlédnout z podvěží přes mříž, přístupný je během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00.
Ivan Grisa, 4.7. 2011
historie

Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské ve Stráži nad Nisou

Stráž nad Nisou (do roku 1946 německy i česky Habendorf) se poprvé písemně připomíná roku 1469. Byla vždy součástí panství Hamrštejn - Liberec. Roku 1599 zde byl vysvěcen luterský kostel, který zřejmě nahradil starší stavbu, snad dřevěnou (dochovala se zpráva o starším zvonu). Po roce 1627 se vrchnost snažila obec postupně rekatolizovat, ještě roku 1650 zde ale nebyl žádný katolík. Roku 1671 byl kostel opraven, jak o tom svědčí datum v korouhvičce věže. V letech 1727–28 došlo v rámci vlny oprav kostelů na gallasovských panstvích ke zboření staré stavby s výjimkou věže, ke které byl přistavěn nový jednolodní barokní kostel. Ten byl vybaven bohatým vnitřním zařízením, část z něj pochází z původní stavby (kazatelna z roku 1686). Drobné úpravy v letech 1856–59 a 1873 na podstatě objektu mnoho nezměnily. Západně od kostela stál velký vrchnostenský dvůr, jehož plocha dnes tvoří podstatnou část strážského náměstí. Kromě severního…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980 a http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=7050&Itemid=3, 4.7. 2011

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Stráž nad Nisou

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 Haléřova tvrz
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 synagoga
 nová radnice
 Šolcův dům
 Liberec
 Severočeské muzeum
 dům U Dvou sfing
 vodní nádrž Harcov
 Hamrštejn
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Karlovské bučiny
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 Liberecká výšina
 Jezdec
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Bonifáce
 kostel sv. Kryštofa
 Ještěd
 mohyla letců
 Curia Vítkov
 Vysoký
 kostel sv. Mikuláše
 Melzerův pomník
 kaple sv. Kryštofa
 Solvayův lom
 kostel sv. Mikuláše
 Hašlerova chata
 Královka
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Nová Louka
 Raimund
 Skalní hrad
 Císařský kámen
 Rašovka
 kostel sv. Jakuba
 Skalákovna
 kostel sv. Maxmiliána
 fara
 Loupežnická jeskyně
 Krkavčí skály
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 Heřmanická rozhledna
 Scholzeho mlýn
 Kristiánov
 kaple Piety
 kostel sv. Pankráce
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 Grabštejn
 Holubník
 Bílé kameny
 Slovanka
 sokolovna
 fara
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 stará radnice
 fara
 kostel sv. Víta
 Neysseburg
 galerie Belveder
 Petřín
 Bramberk
 Chrastná
 Velký Štolpich
 Ořešník
 Čertova zeď
 Frýdlant
 Schmittův zámek
 kostel Všech svatých
 Stříbrník
 mariánský sloup
 radnice
 kašna
 sousoší Panny Marie
 zámecký okrsek
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Hrádek nad Nisou
 solnice
 mariánský sloup
 nová radnice
 Štolpišská silnice
 kostel Pokoje
 sousoší Piety
 Frýdlantský betlém
 Nisanka
 kostel sv. Barbory
 Na Čihadle
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 pramen Nisy
 Děvín
 Obří sud
 socha Piety
 Nový Děvín
 Hamerský Špičák
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 Černá Studnice
 Kopanina
 Stohánek
 evangelický kostel
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - arciděkanství
Kostelní 9/7
460 01 Liberec
Tel: 485 108 506
http://www.arcidekanstvi-lbc.cz/
arcidekanstvi-lbc@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10288
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama