Bývalá sklářská osada z 18. a 19. stol. Skelná huť po požáru r. 1887 opuštěna. Býv. panský dům vyhořel r. 1938. V jediném zachovaném objektu zvaném Liščí bouda zřízen Památník sklářství, pobočka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Areál se hřbitovem chráněn jako kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Kristiánov
© MSB 05/2017
Kristiánov na katastru Bedřichova je nyní křižovatkou turistických cest, a to červené značky z Liberce-Rudolfova do Hejnic a modré z Liberce-Kateřinek do Josefova Dolu. V jediném zachovaném objektu tzv. Liščí boudy je expozice Památníku sklářství, která je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Expozice je zpřístupňována jen v letní sezóně. V prostorách památníku se také nachází malá prodejna občerstvení, sklářského a bižuterního sortimentu a propagačních tiskovin.
Luděk Draštík, 27.10. 2009
historie

Sklářská osada Kristiánov se nacházela v Jizerských horách, severovýchodně od Bedřichova, na úpatí Černé hory v nadmořské výšce 800 m. V polovině 70. let 18. století tu vystavěl sklářský podnikatel Johann Leopold Riedel sklárnu, kolem níž vyrostla osada, kterou tvořil ještě panský dům, několik chalup sklářů, hřbitov a škola. Na počest majitele libereckého panství hraběte Christiana Philippa Clam-Gallase, který pozemek pro založení sklárny poskytl, byla osada nazvána Christianstal–Kristiánov. Pec kristiánovské sklárny byla poprvé roztopena na Tři krále (6. ledna) 1776, první sklo utaveno dne 17. ledna. Zpočátku zhotovovala užitkové sklo, od konce 18. století se však začala věnovat zejména výrobě skleněných bižuterních polotovarů (tyče, tyčinky a trubičky). Po r. 1800 sklárna díky nepříznivé obchodní situaci a silné konkurenci pouze přežívala. Krizi ale díky bižuterní konjunktuře překonala a od konce třicátých let opět prosperovala. Postupně se proto…  číst dále

Luděk Draštík, 27.10. 2009

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Bedřichov

Místa v okolí

 Nová Louka
 Holubník
 Královka
 Melzerův pomník
 Štolpišská silnice
 Na Čihadle
 Velký Štolpich
 vodopády Jedlové
 Slovanka
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Ořešník
 Jizera
 kostel sv. Jakuba
 Bramberk
 Protržená přehrada
 Jezdec
 Liberecká výšina
 Paličník
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Finkův kámen
 vodní nádrž Mšeno
 Obří sud
 automobilka Kaipan
 Nisanka
 železniční most
 Smržovka
 Světlý vrch
 vodní nádrž Fojtka
 Severočeské muzeum
 galerie Belveder
 Fanterova skála
 Skalní hrad
 vodní nádrž Souš
 vodní nádrž Harcov
 Tanvaldský Špičák
 hlavní pošta
 městské divadlo
 nová radnice
 kostel sv. Mikuláše
 stará radnice
 Neysseburg
 pramen Nisy
 kostel sv. Anny
 fara
 sokolovna
 dům U Dvou sfing
 synagoga
 Vratislavická kyselka
 Rašeliniště Jizerky
 Liberec
 Smrk
 nová radnice
 Appeltův dům
 rozhledna Špička
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Riedlova vila
 Šolcův dům
 Riedlova hrobka
 Petřín
 Černá Studnice
 radnice
 Císařský kámen
 větrný mlýn
 městské lázně
 Klingerovo mauzoleum
 evangelický kostel
 kostel sv. Kateřiny
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 Klingerova vila
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 kostel sv. Václava
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Víta
 mariánský sloup
 Frýdlantský betlém
 kostel sv. Bonifáce
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Vysoký
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Heleny
 Haléřova tvrz
 Štěpánka
 Gieraltówek
 kaple Piety
 Heřmanická rozhledna
 Frýdlantský vrch
 Curia Vítkov
 Rašovka
 kaple sv. Trojice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Ještěd
 Návarov
 kamenný most
 Návarov
 kostel sv. Mikuláše
 Skalákovna
Kontaktní informace
Tel: +420 483 369 011;+420 483 369 012
http://www.msb-jablonec.cz/informace-kristianov/
msbjbc@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 8457
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama