Kamenná mohyla s pamětní deskou na západní stráni Ještědu připomíná havárii dvoumotorového vojenského letadla s delegací leteckých konstruktérů z 20. srpna 1948, kdy po nárazu za zhoršeného počasí v troskách zahynulo pět ze šesti přítomných na palubě.
Hlavní obrázek místa
mohyla letců pod Ještědem
© Simona Kidlesová 06/2019
Mohyla letců se nachází pod Ještědským hřebenem na krátké odbočce červené turistické značky, která vede z vrcholku Ještědu směrem k sedlu Výpřež (též Tetřeví sedlo), avšak na rozcestí Nad Výpřeží odbočí dolů k západu. Mohyla leží od vrcholu necelých 1,5 km. Červená pak pokračuje lesem dolů až do Osečné. Od parkoviště v Tetřevím sedle (turisticky Výpřež) lze jít opačně po červené značce vzhůru k rozcestí Nad Výpřeží a odtud vpravo k odbočce k mohyle. Tato cesta představuje asi 1,7 km.
23.6. 2019
historie

Bylo 20. srpna 1948, když z pražského letiště ve Kbelích odstartoval dvoumotorový letoun typu C-3 od Leteckého dopravního pluku, který měl dopravit skupinu leteckých konstruktérů na jednání do Liberce. Na palubě byli kromě pilota ještě navigátor, radiotelegrafista a tři cestující, letečtí konstruktéři. Mezi nimi byl proslulý předválečný konstruktér Ing. Antonín Husník (1894-1948), mj. autor řady letadel typu Aero. V průběhu letu se zhoršilo počasí a hřeben Ještědu zmizel v hustých mracích. V obtížné situaci se posádka rozhodla proletět naslepo pod mraky. Jejich stroj se však roztříštil o ještědskou stráň. Jak se později ukázalo, chybělo jen několik desítek metrů výšky, aby hřeben bezpečně přeletěli. Jediný Ing. Husník zůstal po havárii při vědomí. Přestože utrpěl těžká zranění, zlomeniny a popáleniny, vytáhl z trosek těla svých kamarádů a ještě se z posledních sil dovlekl k silnici, odkud ho projíždějící auto dopravilo do…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: různé webové stránky), 27.6. 2019

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Světlá pod Ještědem

Místa v okolí

 Ještěd
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Bonifáce
 Skalákovna
 Karlovské bučiny
 Solvayův lom
 vesnický orloj
 kostel sv. Kryštofa
 kaple sv. Kryštofa
 Hamrštejn
 kostel sv. Víta
 Haléřova tvrz
 Krkavčí skály
 Rašovka
 Šolcův dům
 Čertova zeď
 kaple Piety
 Chrastná
 kostel sv. Kříže
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 nová radnice
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 synagoga
 vodní nádrž Harcov
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 mariánský sloup
 Severočeské muzeum
 radnice
 smírčí kříž
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 fara
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 radnice
 Stříbrník
 mariánský sloup
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Raimund
 Císařský kámen
 Liberecká výšina
 Děvín
 Hamerský Špičák
 socha Piety
 Nový Děvín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Pankráce
 Jezdec
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Bílé kameny
 Stohánek
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 Křída
 kostel sv. Barbory
 Vartenberk
 kostel sv. Zikmunda
 Curia Vítkov
 Hašlerova chata
 kostel sv. Jakuba
 městské divadlo
 kostel sv. Kateřiny
 hlavní pošta
 sokolovna
 Trniště
 kostel sv. Anny
 fara
 kaple Panny Marie
 Arthurův hrad
 stará radnice
 nová radnice
 Petřín
 fara
 vodní nádrž Mšeno
 Grabštejn
 Sychrov
 Melzerův pomník
 Bredovský letohrádek
 Lemberk
 Vysoký
 Neysseburg
 Královka
 poustevna
 galerie Belveder
 Scholzeho mlýn
 Palmův dvůr
 boží muka
 Albrechtice
 Winterstein
 Kopanina
 Nová Louka
 Hrádek nad Nisou
 kostel Pokoje
 Frýdštejn
 kaple
 Karlsfried
 Bartošova pec
 Drábovna
 Malý Rohozec
 Holubník
 Dolánky
 Hrubý Rohozec
 Dlaskův statek
Základní informace místa
ID místa: 13853
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama