Vodopád Velký Štolpich, zvaný také podle potoka Černý Štolpich, je soustava vodopádů, které dohromady překonávají skalní stěnu vysokou 30 m. Leží v bezprostřední blízkosti hranice největší části národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, od r. 2021 památky UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Velký Štolpich
© Vladimír Knížek 10/2019
Vodopád Velký Štolpich na horském potoce Černý Štolpich (dříve zvaný též česky Velký Sloupský potok) je dostupný po červeně značené stezce stoupající z města Hejnice kolem skalní vyhlídky Ořešník dále k vodopádu a horské Štolpišské silnici. Po ní lze k vodopádu dojít z opačné strany od horské chaty Smědava, která je z Bílého Potoka dostupná též pro motorová vozidla.
Jiří Špaček, 22.3. 2022
popis

Vodopád Velký Štolpich, zvaný také podle potoka Černý Štolpich, je ve skutečnosti soustava vodopádů, které dohromady překonávají skalní stěnu vysokou 30 m. Nejvyšší vodopád je vysoký 4,5 m a voda s v něm spojuje v jeden proud. Vodopád je snadno přístupný po turistické stezce, avšak s náročným stoupáním. Navíc přes potok vede dřevěná lávka, odkud se na vodopád nabízí pěkný výhled. Vodopád Velký Štolpich se nachází v těsné blízkosti hranice národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která jej opatrně obchází. V národní přírodní rezervaci není dovoleno opouštět značenou trasu. Tato přírodní rezervace je od července 2021 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 22.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hejnice

Místa v okolí

 Ořešník
 Holubník
 Štolpišská silnice
 Na Čihadle
 Kristiánov
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Nová Louka
 Paličník
 Jizera
 Melzerův pomník
 vodopády Jedlové
 Smrk
 Královka
 Skalní hrad
 Protržená přehrada
 městské lázně
 evangelický kostel
 Slovanka
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerovo mauzoleum
 Trniště
 Klingerova vila
 Jezdec
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Heleny
 Bramberk
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 vodní nádrž Souš
 Liberecká výšina
 Gieraltówek
 Rašeliniště Jizery
 mariánský sloup
 Frýdlantský betlém
 solnice
 nová radnice
 ZOO Liberec
 sousoší Piety
 Lidové sady
 Světlý vrch
 Finkův kámen
 kostel sv. Anny
 Severočeské muzeum
 kostel sv. Jakuba
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Frýdlantský vrch
 automobilka Kaipan
 vodní nádrž Harcov
 železniční most
 Smržovka
 vodní nádrž Mšeno
 synagoga
 Nisanka
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 Valdštejnské domky
 rozhledna Špička
 Appeltův dům
 kostel sv. Kříže
 galerie Belveder
 pramen Nisy
 Heřmanická rozhledna
 pomník Hanse Kudlicha
 Šolcův dům
 hlavní pošta
 nová radnice
 Vysoký
 městské divadlo
 kamenný most
 větrný mlýn
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 Neysseburg
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Vratislavická kyselka
 sokolovna
 kostel Všech svatých
 radnice
 Maják Járy Cimrmana
 Haslerův dům
 kostel sv. Víta
 Haléřova tvrz
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Štěpánka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Bonifáce
 kaple Piety
 Giebułtów
 Pohanské kameny
Základní informace místa
ID místa: 16320
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama