Název Skalákovna získal byt o dvou místnostech vytesaný ve skále počátkem 19. století na úpatí Mazovy či Hudcovy horky. Jeho název zpopularizovala spisovatelka Karolina Světlá svou povídkou Skalák z r. 1863.
Hlavní obrázek místa
Skalákovna
© Milan Limax 08/2021
Skalní byt vytesaný na úpatí Mazovy horky, zvaný Skalákovna, se nachází jihovýchodně od Světlé pod Ještědem. Z této obce k němu vede naučná stezka Po stopách Karoliny Světlé, a to krátkou odbočkou ze základní trasy u osady Jiříčkov. Právě Karolina Světlá toto místo zpopularizovala svou povídkou Skalák z r. 1863.
Jiří Špaček, 30.8. 2004
historie

Podivuhodné skalní obydlí se třemi okny je vytesáno v pískovcové stěně na úpatí kopce zvaného Mazova či Hudcova horka, na dohled od domů Světlé pod Ještědem. Spisovatelka Karolina Světlá s ním spojila v r. 1863 svou povídku Skalák. Při jejím psaní vycházela ze skutečné události, která se odehrála právě za jejích pobytů na venkově, v rodné manželově vsi. Děj povídky je postaven na příběhu otce Jáchyma, hlavního hrdiny, který své blízké do značné bídy přivedl leností, holdováním kartám a pitím. Kdysi své ženě sliboval velký kamenný dům, ale nakonec s ní a deseti dětmi skončil za vsí v jeskyni. A tak získal přezdívku Skalák. Ve skále měli sice střechu nad hlavou, ale velmi kruté živobytí. V zimě jejich příbytek promrzal a v létě byl celý vlhký. Děti zde brzy onemocněly a všechny postupně zemřely, až na jediného Jáchyma. Toho matka poslala pryč do služby. Jenže on zdědil divokost po otci a všechny vesničany si brzy…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Horka

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Ještěd
 mohyla letců
 Schmittův zámek
 Čertova zeď
 mariánský sloup
 radnice
 Rašovka
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Bonifáce
 Chrastná
 Solvayův lom
 Krkavčí skály
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Karlovské bučiny
 Císařský kámen
 Šolcův dům
 kaple sv. Kryštofa
 kaple Piety
 kostel sv. Kryštofa
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Liberec
 nová radnice
 synagoga
 Křída
 Hamrštejn
 Děvín
 vodní nádrž Harcov
 Haléřova tvrz
 Hamerský Špičák
 Severočeské muzeum
 kostel sv. Kateřiny
 fara
 Stříbrník
 Nový Děvín
 mariánský sloup
 socha Piety
 Lidové sady
 Stohánek
 Arthurův hrad
 ZOO Liberec
 Sychrov
 smírčí kříž
 Liberecká výšina
 Albrechtice
 radnice
 Raimund
 mariánský sloup
 poustevna
 silniční most
 Jezdec
 sokolovna
 kostel sv. Vavřince
 hlavní pošta
 městské divadlo
 fara
 Petřín
 kostel sv. Anny
 stará radnice
 nová radnice
 Kopanina
 Vartenberk
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Pankráce
 Neysseburg
 vodní nádrž Mšeno
 galerie Belveder
 Frýdštejn
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Hašlerova chata
 Svijany
 Bartošova pec
 Trniště
 Bílé kameny
 Šlapka
 kaple Panny Marie
 vodní nádrž Fojtka
 kaple sv. Václava
 Bažantnice
 kostel sv. Mikuláše
 Malý Rohozec
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Barbory
 Drábovna
 Vranov-Pantheon
 Královka
 Melzerův pomník
 kaple sv. Vavřince
 Boučkův statek
 Hrubý Rohozec
 Bredovský letohrádek
 Dolánky
 Lemberk
 Zbirohy
 Dlaskův statek
 synagoga
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého ráje
 městská spořitelna
 radnice
 židovský hřbitov
 Nová Louka
 Kuřívody
 Winterstein
 Hlavatice
 Kristiánov
 Valdštejn
 Karlsfried
Základní informace místa
ID místa: 2542
Typ místa: příroda
Podkategorie: skála
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama