Kaipan, nejmenší česká automobilka se specializací na sportovní roadstery, sídlí od r. 2003 na horním okraji města Smržovka v budově bývalé továrny na trezory a konzervy. Vzor jejich výroby je vystaven jako upoutávka na domečku před budovou.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 11/2019
Smržovka (německy Morchenstern) je protáhlé město v podhůří Jizerských hor na silniční a železniční trati mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Prochází tudy silnice I/14 a trať 036. Žije zde přibližně 3 800 obyvatel. Smržovka vznikla v první polovině 16. století při kolonizaci Jizerských hor. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1568. Většina obyvatel hovořila německy. Díky rozvoji průmyslu a obchodu se Smržovka v r. 1849 stala tržištěm (Marktplatz), v r. 1868 byla povýšena na městys a v r. 1905 jí byl udělen status města a městský znak. Sídlo automobilky Kaipan je při silnici I/14 na horním okraji města.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.1. 2022
historie

Nejmenší česká automobilka Kaipan sídlící ve Smržovce v Jizerských horách byla založena v roce 1991. Jejím cílem bylo na český trh přivést roadster, tedy dvoumístný sportovní vůz bez střechy nebo s odnímatelnou či stahovací střechou. Místo uvažovaného dovozu vozů ze zahraničí nakonec začala vyrábět vlastní modely a v současné době její portfolio zahrnuje již 7 schválených modelů Kaipan a také model elektromobilu. Vývoj dalších designů, pohonů a elektromobilů stále pokračuje. Dnes již nemusíte být majitelem roadsteru, abyste zažili ten skvělý pocit z jízdy s větrem o závod, ale máte možnost využít nabídky firmy a otevřený sporťák si zapůjčit, stejně jako se můžete zajet podívat do Smržovky, jak se automobily vyrábějí. Exkurzi do továrny, která trvá 1 až 1,5 hodiny, je možno si dohodnout. Se zapůjčeným vozem je rozhodně co zažít a vidět, protože nejde o nějaké kroužení na závodním okruhu s instruktorem, ale čistokrevnou…  číst dále

petr kaspar, 13.10. 2017

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Smržovka

Místa v okolí

 Smržovka
 Finkův kámen
 železniční most
 pramen Nisy
 Nisanka
 Černá Studnice
 Bramberk
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 rozhledna Špička
 galerie Belveder
 radnice
 vodní nádrž Mšeno
 Světlý vrch
 Slovanka
 Neysseburg
 Kittelův dům (Burk)
 nová radnice
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 stará radnice
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 městské divadlo
 sokolovna
 Riedlova vila
 Petřín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Riedlova hrobka
 vodopády Jedlové
 kaple Panny Marie
 Trniště
 kaple sv. Trojice
 Hašlerova chata
 Protržená přehrada
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Souš
 kaple Piety
 Královka
 Návarov
 kamenný most
 Návarov
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 Kristiánov
 Štěpánka
 Kopanina
 Císařský kámen
 Nová Louka
 Na Čihadle
 Železný Brod - VPZ
 Malá Skála
 spořitelna
 Jizera
 Melzerův pomník
 kaple sv. Vavřince
 Frýdštejn
 Vranov-Pantheon
 Jesenný
 Štolpišská silnice
 Liberecká výšina
 Boučkův statek
 horská chata Smědava
 Rašeliniště Jizerky
 Holubník
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 vodní elektrárna
 Jezdec
 Besedické skály
 vodní nádrž Harcov
 Velký Štolpich
 Severočeské muzeum
 Roztoky u Semil
 Drábovna
 Zbirohy
 Myší skála
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 kašna
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 nová radnice
 Šolcův dům
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Bartošova pec
 kostel sv. Kříže
 Ořešník
 Masarykova vyhlídka
 Rašovka
 U borovice
 Paličník
 Škodějov
 Hornické muzeum
 Malý Rohozec
 Dlaskův statek
 Dolánky
 Arthurův hrad
 Semily
 Roprachtice
 vodní nádrž Fojtka
 Sychrov
 Nístějka
 Koštofrank
 kostel sv. Mikuláše
 Skalní hrad
 Loukov
 Sytový
 kostel sv. Kateřiny
 Albrechtice
Kontaktní informace
Kaipan s.r.o.
Rooseveltova 839
468 51 Smržovka
Česká republika
Tel: 603 435 374; 483 393 657
www.kaipan.cz
kaipan@kaipan.cz
Základní informace místa
ID místa: 13679
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama