Vodnatý vodopád na říčce Bílá Smědá se nachází v Jizerských horách severně od Štolpišské silnice nedaleko od horské chaty na Smědavě dostupné motorovými vozidly z Bílého Potoka. Přímo k vodopádu nevede značená cesta.
Hlavní obrázek místa
Bílá Smědá
© Pepa Krej 08/2021
Vodopád Bílé Smědé se nachází nedaleko horské chaty Smědava, jen necelý kilometr. Od chaty na Smědavě vede červená značka po tzv. Štolpišské silnici. Po 750 m po ní je nutno z ní sejít do rokle potoka k severu. Bílá Smědá sice teče asi jen 100 m od značené silničky, ale k vodopádu značená cesta nevede a přístup k němu je obtížným terénem.
Jiří Špaček, 5.3. 2006
popis

Třímetrový vodopád se nachází na říčce Bílá Smědá, která patří mezi nejvodnatější povodí na našem území. I proto se zde přes skalní stupeň valí 100 l vody za sekundu a vytváří zde působivé zákoutí nejen s vodopádem, ale i dalšími menšími kaskádami a peřejemi. Nejvýhodnějším východištěm k němu je horská chata Smědava, kde se nachází i parkoviště, zastávka autobusu a restaurace. Vodopád na Bílé Smědé se nachází zhruba půl kilometru před ústím Bílé Smědé do Smědé. Z červené turistické cesty je to k vodopádu přibližně 100 metrů, ale nevede k němu žádná značená cesta. Vodopád na žulovém podkladu má dvě ramena vysoká 3 metry, levé rameno má méně vody a během letních měsíců vysychá. Přibližně 200 metrů nad hlavním vodopádem je zajímavá soustava několika kaskád. Horní soustava je vysoká 2 metry, má dva výrazně oddělené stupně a podobně jako u vodopádu se tu voda rozděluje do dvou proudů.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 27.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hejnice

Místa v okolí

 Jizera
 Na Čihadle
 Paličník
 Štolpišská silnice
 Protržená přehrada
 Velký Štolpich
 vodopády Jedlové
 Smrk
 Holubník
 Ořešník
 Rašeliniště Jizery
 Kristiánov
 vodní nádrž Souš
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Nová Louka
 Klingerovo mauzoleum
 Světlý vrch
 Slovanka
 městské lázně
 Královka
 kostel sv. Kateřiny
 větrný mlýn
 Gieraltówek
 evangelický kostel
 Riedlova hrobka
 Melzerův pomník
 Riedlova vila
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Klingerova vila
 Bramberk
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 rozhledna Špička
 Finkův kámen
 železniční most
 Smržovka
 automobilka Kaipan
 kostel sv. Jakuba
 radnice
 Loupežnická jeskyně
 kostel sv. Jakuba
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Nisanka
 Štěpánka
 Skalní hrad
 pramen Nisy
 Jezdec
 pomník Hanse Kudlicha
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Heleny
 kaple Piety
 galerie Belveder
 kostel sv. Václava
 Liberecká výšina
 Černá Studnice
 nová radnice
 Neysseburg
 hlavní pošta
 městské divadlo
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 sokolovna
 vodní nádrž Fojtka
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 Hornické muzeum
 Frýdlantský betlém
 mariánský sloup
 Petřín
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Severočeské muzeum
 vodní nádrž Harcov
 kostel sv. Martina
 Vratislavická kyselka
 Liberec
 synagoga
 Frýdlantský vrch
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 pomník Hanse Kudlicha
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Císařský kámen
 Haslerův dům
Základní informace místa
ID místa: 3970
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama