Novobarokně-secesní kostel postavený 1906–07 na místě starší svatyně. Z ní se zachovala věž u jižního průčelí. Při novostavbě (projekt G. Sachers, A. Kropf) byla obrácena orientace stavby tak, aby hlavní průčelí mířilo k hlavní silnici (k východu). V sousedství fara a rozsáhlý funkční hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Kostel a Richterova hrobka od jihu
© Ivan Grisa 07/2011
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají o nedělích od 10.30.
Ivan Grisa, 21.6. 2011
historie

Původ a stavební vývoj raspenavského kostela nejsou příliš jasné. Připomíná se poprvé v dokumentech míšeňského biskupství roku 1346, podle dokumentace ke stavbě nového kostela šlo o původně gotickou stavbu krajově typické formy (plochostropá čtvercová loď, hranolový presbytář zaklenutý křížovou klenbou), zřejmě upravenou barokně (doloženo ve 2. polovině 17. století). Snad až při této úpravě získal věž v ose západního průčelí, jižní předsíň a sakristii. S rozvojem Raspenavy v 19. století přestal původní kostel postačovat. Zdejší továrník Gustav von Richter proto financoval jeho náhradu novým objektem. Ta proběhla v letech 1906–1907. Z původního kostela byla zachována jen věž a části vnitřního zařízení (hlavní oltář, varhanní skříň), nová svatyně v přechodném stylu mezi novobarokem a secesí vznikla podle projektu liberecké kanceláře Gustava Sacherse synové (Gustav Sachers ml. a Anton Kropf). Přestavby bylo využito i k…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, P. Ferdinand Schwind: Pamětní spis u příležitosti dokončení stavby katolického kostela v Raspenavě (1908, reprint s českým překladem město Raspenava 2008), 21.6. 2011

Půdorys místa

Půdorys původního (slabě) a nového kostela
© P. F. Schwind: Pamětní spis u příležitosti dokončení katolického kostela v Raspenavě, reprint město Raspenava 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Raspenava

Místa v okolí

 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 Obří sud
 Skalní hrad
 Frýdlantský betlém
 kostel sv. Heleny
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Ořešník
 Frýdlantský vrch
 Velký Štolpich
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Holubník
 kamenný most
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 Klingerova vila
 Klingerovo mauzoleum
 Štolpišská silnice
 Paličník
 Nová Louka
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 Haslerův dům
 Melzerův pomník
 Smrk
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Na Čihadle
 Kristiánov
 Vysoký
 kostel sv. Jakuba
 Gieraltówek
 Pohanské kameny
 Jizera
 kostel sv. Martina
 Jezdec
 Bílá skála
 horská chata Smědava
 Královka
 panský dům
 Dolní Oldříš
 Curia Vítkov
 Černousy
 Hašlerova chata
 vodopády Jedlové
 Liberecká výšina
 Loučná
 kaple Panny Marie
 Trniště
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Habartice
 Habartice
 kostel sv. Josefa
 Severočeské muzeum
 Slovanka
 Protržená přehrada
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Andělka
 mariánský sloup
 silniční most
 radnice
 synagoga
 Świecie
 vodní nádrž Harcov
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kříže
 nová radnice
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 Ves
 Šolcův dům
 Rašeliniště Jizerky
 Haléřova tvrz
 Giebułtów
 Hamrštejn
 vodní nádrž Souš
 Karlovské bučiny
 Czocha
 Světlý vrch
 kostel sv. Kryštofa
 Zamczysko
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Raspenava
Klášterní 1
463 62 Hejnice
Tel: 482 360 211
http://www.mcdo.cz/
mcdo@mcdo.cz
Základní informace místa
ID místa: 10188
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.10.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama