Kostel byl vystavěn z části starého kostela. Ze staré budovy zbyla věž, ke které byl v letech 1866-68 přistavěn zbytek kostela. Původní věž byla vystavěna v roce 1586. Kostel je ve stylu pseudogotiky.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na kostel
© Aleš Marek 04/2006
Chrastava je malé městečko nedaleko Liberce, zhruba 11 kilometrů směrem na Hrádek nad Nisou. Kostel je díky svojí pozici, kdy stojí na kopci za řekou vidět do velké dálky. Z dálky jsou vidět jeho hrotovité tvary. Okolo kostela je zeď oddělující faru s kostelem, v níž je umístěn soubor náhrobních kamenů, které jsou významných rodáků a místních šlechticů. Kostel je nejvýraznější dominantou celého městečka.
Aleš Marek, 13.4. 2006
historie

Kostel je trojlodní, pseudogotický a stojí na místě bývalého starého kostela, z kterého byla ponechána věž. Kostel byl vystavěn v letech 1866–1868. Budova má protáhlý s pěti stranami osmiúhelníkem uzavřený presbytář. Hranolová západní věž má renesanční původ a je z roku 1586, na její vnější straně jsou zbytky sgrafitové výzdoby s litinovým prolamovaným jehlancem. Okna jsou ve dvou řadách nad sebou a ve tvaru hrotů, s malovanou alegorií Křížové cesty. Vnitřek je sklenut křížovými klenbami na 6 párů svazkových pilířů s hlavicemi. Zařízení kostela: pseudogotické, soudobé. Jeden hlavní a ve dvou dalších lodích postraní oltáře, zhotovené řezbářem V. Šeborou z Turnova. Na pravém oltáři je obraz Panny Marie v zeleni, který byl darován J. Führichem v roce 1868. Severní oltář je vyzdoben obrazem sv. Aloise. V presbytáři jsou další dva oltáře. Křtitelnice je litinová z roku 1868. Pod kruchtou je obraz sv. Anny…  číst dále

Umělecké památky Čech, svazek první. Československá akademie věd ve spolupráci s Ústavem teorie a dějin umění vydala v roce 1977 Academia., 13.4. 2006

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Chrastava

Místa v okolí

 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Haléřova tvrz
 Hamrštejn
 Curia Vítkov
 Karlovské bučiny
 Vysoký
 fara
 kostel sv. Kryštofa
 Raimund
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 Scholzeho mlýn
 Grabštejn
 kaple sv. Kryštofa
 kostel sv. Kříže
 Solvayův lom
 Valdštejnské domky
 Appeltův dům
 synagoga
 nová radnice
 Šolcův dům
 Bílé kameny
 Liberec
 kostel sv. Pankráce
 Severočeské muzeum
 smírčí kříž
 dům U Dvou sfing
 mariánský sloup
 vodní nádrž Harcov
 ZOO Liberec
 kostel sv. Bonifáce
 Lidové sady
 Jezdec
 kostel sv. Anny
 mohyla letců
 Ještěd
 Hrádek nad Nisou
 kostel Pokoje
 Liberecká výšina
 Krkavčí skály
 kostel sv. Maxmiliána
 Skalní hrad
 kaple Piety
 fara
 kostel sv. Barbory
 Loupežnická jeskyně
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Melzerův pomník
 Winterstein
 Karlsfried
 Stříbrník
 Skalákovna
 Frýdlant
 solnice
 zámecký okrsek
 mariánský sloup
 nová radnice
 sousoší Piety
 Nová Louka
 Vratislavická kyselka
 kostel Panny Marie
 Frýdlantský betlém
 Lemberk
 Královka
 městské opevnění
 Chrastná
 Bredovský letohrádek
 solnice/konírna
 kostel sv. Víta
 kašna Samaritánky
 Hašlerova chata
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Rolandova kašna
 staré gymnasium
 Jánský kostel
 Johanneum
 Trniště
 Rašovka
 kaple
 Mariánský kostel
 kaple Panny Marie
 vodárna
 městské lázně
 Tkalcovský kostel
 Palmův dvůr
 ZOO Zittau
 Frýdlantský vrch
 Císařský kámen
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Žitava
 kaple sv. Volfganga
 Pachtovský zámeček
 Nový Děvín
 socha Piety
 Děvín
 Hamerský Špičák
 Vartenberk
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 městské divadlo
 kostel sv. Zikmunda
 sokolovna
 fara
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 stará radnice
 Neysseburg
 kostel sv. Heleny
 Petřín
 pomník Hanse Kudlicha
 průrva Ploučnice
Kontaktní informace
Školní 124
Chrastava
46331
Tel: 485 121 293
Základní informace místa
ID místa: 4135
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama