Barokní kostel sv. Mikuláše ve Světlé pod Ještědem postaven r. 1643, přestavěn v letech 1725-1730 a opravován po požáru r. 1899.
Hlavní obrázek místa
Světlá p.J.-kostel
© Dežo Horváth 10/2020
Obec Světlá pod Ještědem leží na západním svahu Ještědského hřbetu a spolu se sedmi osadami má téměř tisíc obyvatel. Prochází jí silnice III. třídy z Liberce, která přechází hřeben na sedle Výpřež a pak serpentinami klesá do Světlé ke kostelu sv. Mikuláše a soše Karolíny Světlé. Odtud silnice pokračuje do Českého Dubu. Kolem kostela prochází modrá turistická značka z Ještědu, která pokračuje přes osady Rozstání a Kotel na Čertovu zeď.
Jiří Špaček, 5.3. 2022
popis

Kostel sv. Mikuláše je barokní obdélná stavba s obdélným, polokruhově zakončeným presbytářem a západní hranolovou věží. Fasády jsou členěny pilastry a vysokými okny. Ve věži je portál, nad nímž se nacházejí jednak kamenný znak Lamotta z Frintropu z r. 1730 a jednak tři niky se soudobými sochami sv. Mikuláše, Floriána a Jana Nepomuckého. Věž je kryta plechovým jehlancem. Po jejích bocích je stěna, prolomená brankou s pilíři na okraji; na levém je socha sv. Václava a na pravém sv. Víta z r. 1728. Vnitřek kostela je sklenut valeně s lunetami, kruchta stojí na dvou pilířích. Vnitřní zařízení je novogotické z doby po r. 1900, vyniká jen pozoruhodný barokní krucifix. Před kostelem se nachází pomník spisovatelky Karolíny Světlé (1830-1899) od hořického sochaře Josefa Bílka z r. 1931. Architektonické řešení je dílem arch. V. Kvasničky z Prahy.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 4 Academia 1982), 6.3. 2022

historie

Kostel sv. Mikuláše ve Světlé pod Ještědem byl postaven v r. 1643. V letech 1725-1730 byl barokně přestavěn a rozšířen stavitelem T. Brettschneiderem. V r. 1899 kostel vyhořel a při požáru byl roztaven středověký zvon. Obdélná stavba kostela s hranolovou věží je orientována na jihovýchod. Vnitřní zařízení je vesměs novogotické z doby po r. 1900. Barokními bočními průchody se původně vcházelo na hřbitov, který byl kvůli stavbě silnice v r. 1858 přemístěn za jižní okraj zástavby. Kostel sv. Mikuláše je kostelem farním a konají se v něm pravidelné nedělní bohoslužby. Farnost Světlá pod Ještědem je však administrována ex currendo z Českého Dubu.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 6.3. 2022

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Vítězslav Šimák: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 32 Politický okres turnovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1909
Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Světlá pod Ještědem

Místa v okolí

 Skalákovna
 Ještěd
 mohyla letců
 kostel sv. Bonifáce
 Rašovka
 kostel sv. Víta
 Čertova zeď
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Chrastná
 Solvayův lom
 Karlovské bučiny
 Krkavčí skály
 kaple sv. Kryštofa
 Šolcův dům
 kostel sv. Kryštofa
 dům U Dvou sfing
 kostel sv. Kříže
 kaple Piety
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 nová radnice
 Liberec
 Hamrštejn
 synagoga
 Haléřova tvrz
 Císařský kámen
 vodní nádrž Harcov
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Severočeské muzeum
 fara
 Děvín
 mariánský sloup
 Lidové sady
 Hamerský Špičák
 ZOO Liberec
 Stříbrník
 smírčí kříž
 Křída
 Liberecká výšina
 socha Piety
 Nový Děvín
 Stohánek
 kostel sv. Kateřiny
 mariánský sloup
 radnice
 Raimund
 silniční most
 Arthurův hrad
 kostel sv. Vavřince
 Sychrov
 Jezdec
 kostel sv. Pankráce
 kostel sv. Mikuláše
 městské divadlo
 sokolovna
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 Albrechtice
 Petřín
 Vartenberk
 stará radnice
 kostel sv. Zikmunda
 nová radnice
 poustevna
 Neysseburg
 vodní nádrž Fojtka
 Bílé kameny
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Jakuba
 Hašlerova chata
 kostel sv. Mikuláše
 galerie Belveder
 Kopanina
 Trniště
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Frýdštejn
 Královka
 Melzerův pomník
 Bartošova pec
 Šlapka
 Bredovský letohrádek
 Lemberk
 Malý Rohozec
 kaple sv. Václava
 Drábovna
 Vranov-Pantheon
 hřbitovní kaple
 Grabštejn
 Nová Louka
 Boučkův statek
 Hrubý Rohozec
 Dolánky
 Zbirohy
 Winterstein
 Dlaskův statek
 Kristiánov
 synagoga
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého ráje
 městská spořitelna
 radnice
 židovský hřbitov
 Kuřívody
 Karlsfried
 Holubník
Základní informace místa
ID místa: 16292
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama