Před 100 lety opuštěný vápencový lom poblíž nádraží Křižany pohltila příroda. Od r. 2017 je areál zpřístupněn žlutě značenou okružní stezkou s odbočkami na tzv. Krásnou vyhlídku a k Loupežnické jeskyni. Zdevastovaná jeskyně není přístupná.
Hlavní obrázek místa
Solvayův lom
© Dana Ozoganova 05/2020
Bývalý Solvayův lom je nejsnáze dostupný od nádraží Křižany na trati 086 Liberec-Česká Lípa po zelené značce s přechodem na žlutě značený okruh. Trasa měří 1,5 km.
10.3. 2022
popis

Třípatrový Solvayův lom býval nejrozlehlejším vápencovým lomem v oblasti Ještědského hřbetu. Nachází se na katastru obce Křižany. Bývalý lom se nachází v nadmořské výšce 600 metrů na jihozápadním úbočí hory Lom (682 m n. m.) v oblasti Přírodního parku Ještěd. Jedná se o území geomorfologického okrsku Kryštofovy hřbety, který náleží do podcelku Ještědský hřbet, jenž je součástí celku Ještědsko-kozákovský hřbet. Z geologického hlediska je možno lom považovat za významný studijní profil. Od železniční stanice Křižany na železniční trati 86 Liberec-Česká Lípa je někdejší lom vzdálen vzdušnou čarou zhruba 0,5 km směrem na severozápad. Severozápadně od Solvayova lomu se v prostoru sedla pod horou Lom, kde je kaple sv. Kryštofa z roku 1763 (viz samostatné heslo) a křižovatka turistických cest, nachází prameniště Zdislavského potoka. Lom nad křižanským nádražím byl činný až do 20. let 20. století. Vytěžený vápenec byl dopravován lanovkou na nádraží…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 10.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Křižany

Místa v okolí

 kaple sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Krkavčí skály
 kostel sv. Kryštofa
 mariánský sloup
 kaple Piety
 smírčí kříž
 fara
 Karlovské bučiny
 mohyla letců
 Raimund
 Hamrštejn
 Stříbrník
 Ještěd
 kostel sv. Pankráce
 Chrastná
 Haléřova tvrz
 kostel sv. Víta
 Bílé kameny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Bonifáce
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Barbory
 silniční most
 socha Piety
 kostel sv. Vavřince
 Skalákovna
 Nový Děvín
 Děvín
 Hamerský Špičák
 Čertova zeď
 Lemberk
 Šolcův dům
 Vartenberk
 kostel sv. Kříže
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Zikmunda
 Palmův dvůr
 Grabštejn
 Stohánek
 synagoga
 nová radnice
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Winterstein
 boží muka
 kaple sv. Volfganga
 fara
 Pachtovský zámeček
 městské opevnění
 sloup sv. Salvátora
 socha Panny Marie
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Rašovka
 Nový Falkenburk
 Schmittův zámek
 Hrádek nad Nisou
 Scholzeho mlýn
 mariánský sloup
 Blaschkeho vila
 radnice
 kaple
 městský špitál
 Velký Valtinov
 Curia Vítkov
 kostel Pokoje
 ukrajinský hřbitov
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Karlsfried
 vodní nádrž Fojtka
 Liberecká výšina
 kostel sv. Mikuláše
 Velký Valtinov
 průrva Ploučnice
 Starý Falkenburk
 Tlustec
 Křída
 Vysoký
 Jezdec
 poustevna
 Vratislavická kyselka
 Ralsko
 Císařský kámen
 Juliina vyhlídka
 Kelchsteine
 kaplička
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Horský kostel
 Oybin
 kašna
 sousoší Panny Marie
 kaple sv. Prokopa
 Mimoň
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 jeskyně a sklepy
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 železniční viadukt
 Mimoň
 sloup Matky Boží
 Skalní hrad
 kostel sv. Kateřiny
 Arthurův hrad
 Loupežnická jeskyně
 Sychrov
Základní informace místa
ID místa: 16305
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama