Klasicistní dům z roku 1796 (stavitel Josef Arnold) s bohatou štukovou výzdobou. Sídlo farního úřadu Církve československé husitské. V tomto domě v roce 1850 bydlela Božena Němcová.
Hlavní obrázek místa
pohled z ulice
© Vojtěch Basl, 12/2011
Uspořádání domu U Dvou sfing vypovídá o tom, jak vypadaly ostatní domy na Kristiánově. Uprostřed průčelí se nachází původní vstup do domu s krásným kamenným ostěním (dnes okno do modlitebny). Průčelí má vystupující rizalit ukončený barokně tvarovaným štítem a vázou na vrcholu. Celé průčelí je bohatě zdobené nad okny štukovými girlandami z listů a květů, na nárožích nalézáme pilastry s bosáží a korintskými hlavicemi. V parapetech pod okny jsou reliéfy s pastýřskými výjevy, v polích nad římsami rizalitu jsou vymodelované věnce z květů a nad nimi kartuše. Štít dále zdobí dvě ležící sfingy, mezi nimi je znázorněno moře s delfíny a nad nimi opět květinová výzdoba z akantů a slunečnic. Reliéf ve vrcholu štítu znázorňuje zmrtvýchvstání Krista.
Vojtěch Basl, zdroj: Technik Svatopluk: Liberecké domy hovoří. Komise cestovního ruchu města Liberce, Liberec 1992, 30.10. 2010
historie

Dům na Kristiánově

Dům č.p. 35/V byl postaven roku 1796. Jeho stavitelem byl Josef Arnold. Je součástí sídliště Kristiánov, které vznikalo v těsném sousedství libereckého zámku na přelomu 18. a 19. století. Původní název této lokality zněl "Skřivánčí vrch", nové jméno "Kristiánov" je odvozeno od zakladatele sídliště, hraběte Kristiána Filipa Clam-Gallase (po němž nese jméno i sklářská osada v Jizerských horách). Ve středu nového sídliště stavitel Antonín Otta z Frýdlantu založil pravidelné čtvercové náměstí, i když je zde pro tento účel naprosto nevhodný, svažitý terén. Náměstí mělo uprostřed kašnu a po okrajích aleje lip. Dům u dvou sfing stál později v těsném sousedství evangelického kostela, který byl dostavěn v roce 1868. Krásný a velký novorománský kostel byl bohužel bezohledně stržen v roce 1974 a náměstí je od té doby opět pouze parkem. Po druhé světové válce dům připadl k užívání Církvi československé husitské. Dnes je zde…  číst dále

Vojtěch Basl, zdroj: Technik Svatopluk: Liberecké domy hovoří. Komise cestovního ruchu města Liberce, Liberec 1992, 30.10. 2010

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec V - Kristiánov

Místa v okolí

 Liberec
 nová radnice
 synagoga
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 vodní nádrž Harcov
 kostel sv. Kříže
 Severočeské muzeum
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 kostel sv. Bonifáce
 Jezdec
 Haléřova tvrz
 Císařský kámen
 vodní nádrž Fojtka
 Ještěd
 Hašlerova chata
 kostel sv. Antonína
 Trniště
 Královka
 Hamrštejn
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 mohyla letců
 Melzerův pomník
 kostel sv. Jakuba
 Rašovka
 radnice
 mariánský sloup
 Nová Louka
 silniční most
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Kryštofa
 Neysseburg
 Petřín
 Slovanka
 Bramberk
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Vysoký
 Nisanka
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Skalní hrad
 Holubník
 kostel sv. Maxmiliána
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 pramen Nisy
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 Raimund
 Štolpišská silnice
 mariánský sloup
 trojiční sloup
 kaple Piety
 smírčí kříž
 kostel sv. Josefa
 vodopády Jedlové
 Kittelův dům (Burk)
 Smržovka
 Ořešník
 Černá Studnice
 železniční most
 Kopanina
 kostel sv. Anny
 fara
 Heřmanická rozhledna
 fara
 Frýdštejn
 kostel sv. Pankráce
 Scholzeho mlýn
 Bílé kameny
 Jizera
 Grabštejn
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Boučkův statek
 Obří sud
 Děvín
 Křída
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
Kontaktní informace
Náměstí Českých bratří 35/2
460 01 Liberec V - Kristiánov
http://liberec.ccshhk.cz
liberec@ccshhk.cz
Základní informace místa
ID místa: 9499
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama