Klasicistní dům z roku 1796 (stavitel Josef Arnold) s bohatou štukovou výzdobou. Sídlo farního úřadu Církve československé husitské. V tomto domě v roce 1850 bydlela Božena Němcová.
Hlavní obrázek místa
Dům od jihozápadu
© Ivan Grisa 09/2010
Uspořádání domu U Dvou sfing vypovídá o tom, jak vypadaly ostatní domy na Kristiánově. Uprostřed průčelí se nachází původní vstup do domu s krásným kamenným ostěním (dnes okno do modlitebny). Průčelí má vystupující rizalit ukončený barokně tvarovaným štítem a vázou na vrcholu. Celé průčelí je bohatě zdobené nad okny štukovými girlandami z listů a květů, na nárožích nalézáme pilastry s bosáží a korintskými hlavicemi. V parapetech pod okny jsou reliéfy s pastýřskými výjevy, v polích nad římsami rizalitu jsou vymodelované věnce z květů a nad nimi kartuše. Štít dále zdobí dvě ležící sfingy, mezi nimi je znázorněno moře s delfíny a nad nimi opět květinová výzdoba z akantů a slunečnic. Reliéf ve vrcholu štítu znázorňuje zmrtvýchvstání Krista.
Vojtěch Basl, zdroj: Technik Svatopluk: Liberecké domy hovoří. Komise cestovního ruchu města Liberce, Liberec 1992, 30.10. 2010
historie

Dům na Kristiánově

Dům č.p. 35/V byl postaven roku 1796. Jeho stavitelem byl Josef Arnold. Je součástí sídliště Kristiánov, které vznikalo v těsném sousedství libereckého zámku na přelomu 18. a 19. století. Původní název této lokality zněl "Skřivánčí vrch", nové jméno "Kristiánov" je odvozeno od zakladatele sídliště, hraběte Kristiána Filipa Clam-Gallase (po němž nese jméno i sklářská osada v Jizerských horách). Ve středu nového sídliště stavitel Antonín Otta z Frýdlantu založil pravidelné čtvercové náměstí, i když je zde pro tento účel naprosto nevhodný, svažitý terén. Náměstí mělo uprostřed kašnu a po okrajích aleje lip. Dům u dvou sfing stál později v těsném sousedství evangelického kostela, který byl dostavěn v roce 1868. Krásný a velký novorománský kostel byl bohužel bezohledně stržen v roce 1974 a náměstí je od té doby opět pouze parkem. Po druhé světové válce dům připadl k užívání Církvi československé husitské. Dnes je zde…  číst dále

Vojtěch Basl, zdroj: Technik Svatopluk: Liberecké domy hovoří. Komise cestovního ruchu města Liberce, Liberec 1992, 30.10. 2010

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec V - Kristiánov

Místa v okolí

 Liberec
 nová radnice
 synagoga
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 vodní nádrž Harcov
 kostel sv. Kříže
 Severočeské muzeum
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Liberecká výšina
 kostel sv. Bonifáce
 Jezdec
 Haléřova tvrz
 vodní nádrž Fojtka
 Ještěd
 Císařský kámen
 Hašlerova chata
 Trniště
 Karlovské bučiny
 Hamrštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Melzerův pomník
 kostel sv. Jakuba
 mohyla letců
 Královka
 Rašovka
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 mariánský sloup
 Nová Louka
 silniční most
 hlavní pošta
 městské divadlo
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Vavřince
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 Skalákovna
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Kryštofa
 Neysseburg
 galerie Belveder
 Petřín
 Slovanka
 Kristiánov
 Bramberk
 kaple sv. Kryštofa
 Solvayův lom
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Vysoký
 Nisanka
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Skalní hrad
 Holubník
 kostel sv. Maxmiliána
 Schmittův zámek
 Loupežnická jeskyně
 Krkavčí skály
 mariánský sloup
 radnice
 pramen Nisy
 městský špitál
 Blaschkeho vila
 kostel sv. Víta
 Raimund
 Čertova zeď
 automobilka Kaipan
 Velký Štolpich
 Finkův kámen
 mariánský sloup
 trojiční sloup
 kaple Piety
 smírčí kříž
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 vodopády Jedlové
 Smržovka
 Ořešník
 Černá Studnice
 železniční most
 Kopanina
 kostel sv. Anny
 Štolpišská silnice
 Chrastná
 Na Čihadle
 fara
 Heřmanická rozhledna
 fara
 Frýdštejn
 kostel sv. Pankráce
 Scholzeho mlýn
 Bílé kameny
 Jizera
 Grabštejn
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Boučkův statek
 Obří sud
 Děvín
 Paličník
 Křída
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
Kontaktní informace
Náměstí Českých bratří 35/2
460 01 Liberec V - Kristiánov
http://liberec.ccshhk.cz
liberec@ccshhk.cz
Základní informace místa
ID místa: 9499
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama