Vynikající přírodní skalní vyhlídka Finkův kámen, pojmenovaná podle průmyslníka Finkeho, který se zasloužil o rozvoj města Smržovky, byla turisticky zpřístupněna dvěma německými spolky r. 1898, které nechaly vytesat schody a zabezpečit vrchol skaliska. Novější názvy místa se neujaly.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídka Finkův kámen
© Wikimedia Commons 08/2012
Smržovka (německy Morchenstern) je protáhlé město v podhůří Jizerských hor na silniční a železniční trati mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Prochází tudy silnice I/14 a trať 036. Žije zde přibližně 3 800 obyvatel. Smržovka vznikla v první polovině 16. století při kolonizaci Jizerských hor. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1568. Většina obyvatel hovořila německy. Díky rozvoji průmyslu a obchodu se Smržovka v r. 1849 stala tržištěm (Marktplatz), v r. 1868 byla povýšena na městys a v r. 1905 jí byl udělen status města a městský znak. Přírodní skalní vyhlídka, zvaná Finkův kámen, se nachází v blízkosti nádraží Smržovka, od něhož je vzdálena 1 km po modré značce.
9.1. 2022
historie

Úchvatná skalní vyhlídka nad Smržovkou dostala své pojmenování Finkstein nebo Finkenstein na počest smržovského průmyslníka Finkeho, který velkou měrou přispěl k rozvoji města a byl také majitelem zdejších pozemků. Český překlad Pěnkavčí kámen je možno označit za omyl, který se nevžil stejně jako po 2. světové válce propagovaný název "Vyhlídka generála Samochvalova". Vrchol skupiny skal byl zpřístupněn smržovským Zahradním a okrašlovacím spolkem ve spolupráci s místní sekcí Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory r. 1898 a výletníky okamžitě začal přitahovat nejen krásný výhled do údolí Smržovky, ale i několik tajemných tůní, nějakou neznámou silou vyhloubených v kameni, k nimž se váží různé lidové pověsti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.1. 2022

pověsti

Na skalisku, které tvoří Finkův kámen, se nachází několik prohlubní, tzv. skalních mís, mezi kterými vyniká Čertova studánka o hloubce 0,5 m a průměru 130 cm. Čertova studánka dostala své jméno proto, že zde kdysi hustým lesem dlouho putoval jeden dřevař, aby si vytipoval vhodné stromy k pokácení. Vyčerpán celodenním trmácením a žízní zde padl na skálu. Náhle se objevil čert a slíbil mu, že nejhlubší skalní prohlubeň naplní bezednou vodou, ale jen tehdy pokácí-li za noc více stromů než on, jinak si ho odnese do pekla. Dřevař souhlasil a protože byl pracovitý a měl předem vyhlídnuté vhodné stromy, tak nad čertem zvítězil. Překvapený čert, ač nerad, musel splnit, co slíbil a naplnil největší skalní mísu vodou. Když se rozednilo a znavený dřevař odpočíval u studánky, zjistil, že je ze skaliska nad pokácenými stromy krásný výhled na Smržovku a okolí. Výhled i bezedná Čertova studánka, která nikdy nevysychá, jsou zde dodnes. Jiná…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.1. 2022

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Smržovka

Místa v okolí

 automobilka Kaipan
 železniční most
 Smržovka
 pramen Nisy
 Nisanka
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Bramberk
 rozhledna Špička
 Černá Studnice
 Světlý vrch
 radnice
 Slovanka
 vodní nádrž Mšeno
 Neysseburg
 Riedlova vila
 nová radnice
 Kittelův dům (Burk)
 stará radnice
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Riedlova hrobka
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 městské divadlo
 vodopády Jedlové
 kostel sv. Jakuba
 Petřín
 Protržená přehrada
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Maják Járy Cimrmana
 kaple sv. Trojice
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 větrný mlýn
 Královka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Antonína
 Návarov
 kamenný most
 Štěpánka
 Návarov
 Nová Louka
 Jizera
 Císařský kámen
 Melzerův pomník
 Kopanina
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 horská chata Smědava
 Jesenný
 Holubník
 Liberecká výšina
 Frýdštejn
 Vranov-Pantheon
 Boučkův statek
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Jezdec
 Štolpišská silnice
 vodní elektrárna
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Roztoky u Semil
 Besedické skály
 Myší skála
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Ořešník
 Drábovna
 Zbirohy
 nová radnice
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 kašna
 kostel sv. Kříže
 Bartošova pec
 Masarykova vyhlídka
 U borovice
 Hornické muzeum
 Rašovka
 Škodějov
 Malý Rohozec
 vodní nádrž Fojtka
 Roprachtice
 Nístějka
 Arthurův hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Sychrov
 Skalní hrad
 Loukov
 Sytový
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 16156
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama