Vynikající přírodní skalní vyhlídka Finkův kámen, pojmenovaná podle průmyslníka Finkeho, který se zasloužil o rozvoj města Smržovky, byla turisticky zpřístupněna dvěma německými spolky r. 1898, které nechaly vytesat schody a zabezpečit vrchol skaliska. Novější názvy místa se neujaly.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídka Finkův kámen
© Wikimedia Commons 08/2012
Smržovka (německy Morchenstern) je protáhlé město v podhůří Jizerských hor na silniční a železniční trati mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Prochází tudy silnice I/14 a trať 036. Žije zde přibližně 3 800 obyvatel. Smržovka vznikla v první polovině 16. století při kolonizaci Jizerských hor. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1568. Většina obyvatel hovořila německy. Díky rozvoji průmyslu a obchodu se Smržovka v r. 1849 stala tržištěm (Marktplatz), v r. 1868 byla povýšena na městys a v r. 1905 jí byl udělen status města a městský znak. Přírodní skalní vyhlídka, zvaná Finkův kámen, se nachází v blízkosti nádraží Smržovka, od něhož je vzdálena 1 km po modré značce.
9.1. 2022
historie

Úchvatná skalní vyhlídka nad Smržovkou dostala své pojmenování Finkstein nebo Finkenstein na počest smržovského průmyslníka Finkeho, který velkou měrou přispěl k rozvoji města a byl také majitelem zdejších pozemků. Český překlad Pěnkavčí kámen je možno označit za omyl, který se nevžil stejně jako po 2. světové válce propagovaný název "Vyhlídka generála Samochvalova". Vrchol skupiny skal byl zpřístupněn smržovským Zahradním a okrašlovacím spolkem ve spolupráci s místní sekcí Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory r. 1898 a výletníky okamžitě začal přitahovat nejen krásný výhled do údolí Smržovky, ale i několik tajemných tůní, nějakou neznámou silou vyhloubených v kameni, k nimž se váží různé lidové pověsti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.1. 2022

pověsti

Na skalisku, které tvoří Finkův kámen, se nachází několik prohlubní, tzv. skalních mís, mezi kterými vyniká Čertova studánka o hloubce 0,5 m a průměru 130 cm. Čertova studánka dostala své jméno proto, že zde kdysi hustým lesem dlouho putoval jeden dřevař, aby si vytipoval vhodné stromy k pokácení. Vyčerpán celodenním trmácením a žízní zde padl na skálu. Náhle se objevil čert a slíbil mu, že nejhlubší skalní prohlubeň naplní bezednou vodou, ale jen tehdy pokácí-li za noc více stromů než on, jinak si ho odnese do pekla. Dřevař souhlasil a protože byl pracovitý a měl předem vyhlídnuté vhodné stromy, tak nad čertem zvítězil. Překvapený čert, ač nerad, musel splnit, co slíbil a naplnil největší skalní mísu vodou. Když se rozednilo a znavený dřevař odpočíval u studánky, zjistil, že je ze skaliska nad pokácenými stromy krásný výhled na Smržovku a okolí. Výhled i bezedná Čertova studánka, která nikdy nevysychá, jsou zde dodnes. Jiná…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.1. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Smržovka

Místa v okolí

 železniční most
 Smržovka
 automobilka Kaipan
 pramen Nisy
 Nisanka
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Bramberk
 Černá Studnice
 rozhledna Špička
 Světlý vrch
 radnice
 Slovanka
 galerie Belveder
 vodní nádrž Mšeno
 Neysseburg
 Riedlova vila
 nová radnice
 Kittelův dům (Burk)
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 kostel sv. Václava
 Riedlova hrobka
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 městské divadlo
 sokolovna
 vodopády Jedlové
 kostel sv. Jakuba
 Petřín
 Protržená přehrada
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Maják Járy Cimrmana
 kaple sv. Trojice
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 Královka
 větrný mlýn
 Návarov
 kostel sv. Martina
 Kristiánov
 Štěpánka
 kamenný most
 Návarov
 Nová Louka
 Na Čihadle
 Jizera
 Císařský kámen
 Melzerův pomník
 Kopanina
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Malá Skála
 Štolpišská silnice
 Rašeliniště Jizerky
 kaple sv. Vavřince
 horská chata Smědava
 Jesenný
 Holubník
 Liberecká výšina
 Frýdštejn
 Vranov-Pantheon
 Boučkův statek
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Jezdec
 Velký Štolpich
 vodní nádrž Harcov
 vodní elektrárna
 Severočeské muzeum
 Roztoky u Semil
 Besedické skály
 Myší skála
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Drábovna
 Zbirohy
 Ořešník
 nová radnice
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 kašna
 Rašeliniště Jizery
 Paličník
 kostel sv. Kříže
 Bartošova pec
 Masarykova vyhlídka
 U borovice
 Hornické muzeum
 Rašovka
 Škodějov
 Malý Rohozec
 vodní nádrž Fojtka
 Nístějka
 Roprachtice
 Arthurův hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Sychrov
 sychrovský viadukt
 Loupežnická jeskyně
 Skalní hrad
 Loukov
 Sytový
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 16156
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama