Vynikající přírodní skalní vyhlídka Finkův kámen, pojmenovaná podle průmyslníka Finkeho, který se zasloužil o rozvoj města Smržovky, byla turisticky zpřístupněna dvěma německými spolky r. 1898, které nechaly vytesat schody a zabezpečit vrchol skaliska. Novější názvy místa se neujaly.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídka Finkův kámen
© Wikimedia Commons 08/2012
Smržovka (německy Morchenstern) je protáhlé město v podhůří Jizerských hor na silniční a železniční trati mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Prochází tudy silnice I/14 a trať 036. Žije zde přibližně 3 800 obyvatel. Smržovka vznikla v první polovině 16. století při kolonizaci Jizerských hor. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1568. Většina obyvatel hovořila německy. Díky rozvoji průmyslu a obchodu se Smržovka v r. 1849 stala tržištěm (Marktplatz), v r. 1868 byla povýšena na městys a v r. 1905 jí byl udělen status města a městský znak. Přírodní skalní vyhlídka, zvaná Finkův kámen, se nachází v blízkosti nádraží Smržovka, od něhož je vzdálena 1 km po modré značce.
9.1. 2022
historie

Úchvatná skalní vyhlídka nad Smržovkou dostala své pojmenování Finkstein nebo Finkenstein na počest smržovského průmyslníka Finkeho, který velkou měrou přispěl k rozvoji města a byl také majitelem zdejších pozemků. Český překlad Pěnkavčí kámen je možno označit za omyl, který se nevžil stejně jako po 2. světové válce propagovaný název "Vyhlídka generála Samochvalova". Vrchol skupiny skal byl zpřístupněn smržovským Zahradním a okrašlovacím spolkem ve spolupráci s místní sekcí Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory r. 1898 a výletníky okamžitě začal přitahovat nejen krásný výhled do údolí Smržovky, ale i několik tajemných tůní, nějakou neznámou silou vyhloubených v kameni, k nimž se váží různé lidové pověsti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.1. 2022

pověsti

Na skalisku, které tvoří Finkův kámen, se nachází několik prohlubní, tzv. skalních mís, mezi kterými vyniká Čertova studánka o hloubce 0,5 m a průměru 130 cm. Čertova studánka dostala své jméno proto, že zde kdysi hustým lesem dlouho putoval jeden dřevař, aby si vytipoval vhodné stromy k pokácení. Vyčerpán celodenním trmácením a žízní zde padl na skálu. Náhle se objevil čert a slíbil mu, že nejhlubší skalní prohlubeň naplní bezednou vodou, ale jen tehdy pokácí-li za noc více stromů než on, jinak si ho odnese do pekla. Dřevař souhlasil a protože byl pracovitý a měl předem vyhlídnuté vhodné stromy, tak nad čertem zvítězil. Překvapený čert, ač nerad, musel splnit, co slíbil a naplnil největší skalní mísu vodou. Když se rozednilo a znavený dřevař odpočíval u studánky, zjistil, že je ze skaliska nad pokácenými stromy krásný výhled na Smržovku a okolí. Výhled i bezedná Čertova studánka, která nikdy nevysychá, jsou zde dodnes. Jiná…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.1. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Smržovka

Místa v okolí

 železniční most
 Smržovka
 automobilka Kaipan
 pramen Nisy
 Nisanka
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Bramberk
 Černá Studnice
 rozhledna Špička
 Světlý vrch
 radnice
 Slovanka
 galerie Belveder
 vodní nádrž Mšeno
 Neysseburg
 Riedlova vila
 nová radnice
 Kittelův dům (Burk)
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 kostel sv. Václava
 Riedlova hrobka
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 městské divadlo
 sokolovna
 vodopády Jedlové
 kostel sv. Jakuba
 Petřín
 Protržená přehrada
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Maják Járy Cimrmana
 kaple sv. Trojice
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 Královka
 větrný mlýn
 Návarov
 kostel sv. Martina
 Kristiánov
 Štěpánka
 kamenný most
 Návarov
 Nová Louka
 Na Čihadle
 Jizera
 Císařský kámen
 Melzerův pomník
 Kopanina
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Malá Skála
 Štolpišská silnice
 Rašeliniště Jizerky
 kaple sv. Vavřince
 horská chata Smědava
 Jesenný
 Holubník
 Liberecká výšina
 Frýdštejn
 Vranov-Pantheon
 Boučkův statek
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Jezdec
 Velký Štolpich
 vodní nádrž Harcov
 vodní elektrárna
 Severočeské muzeum
 Roztoky u Semil
 Besedické skály
 Myší skála
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Drábovna
 Zbirohy
 Ořešník
 nová radnice
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 Appeltův dům
 Šolcův dům
 Valdštejnské domky
 kašna
 Rašeliniště Jizery
 Paličník
 kostel sv. Kříže
 Bartošova pec
 Masarykova vyhlídka
 U borovice
 Hornické muzeum
 Rašovka
 Škodějov
 Malý Rohozec
 vodní nádrž Fojtka
 Nístějka
 Roprachtice
 Arthurův hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Sychrov
 sychrovský viadukt
 Loupežnická jeskyně
 Skalní hrad
 Loukov
 Sytový
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 16156
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama