Loupežnická jeskyně ve skalnatých lesích jižně od Raspenavy byla v 15. století skutečně skrýší loupežníka, který přepadával obchodníky a pocestné na cestě přes Oldřichovské sedlo a byl popraven r. 1470. Jeskyně se nachází mimo turisticky značené cesty.
Hlavní obrázek místa
Loupežnická jeskyně
© Josef Kodeš 04/2021
Loupežnická jeskyně se nachází mimo značené cesty ve stráni západně nad silnicí spojující Raspenavu a Oldřichov v Hájích přes Oldřichovské sedlo. Lesní cesta s převýšením cca 120 metrů k ní vychází od této silnice u Šolcova rybníka.
Jiří Špaček, 18.3. 2022
historie

Loupežnická jeskyně poblíž Raspenavy je nejznámější pseudokrasovou jeskyní na Liberecku. Za své pojmenování a popularitu vděčí silničnímu lupiči Petru Forbachovi, který v 15. století přepadával pocestné a obchodníky, kteří šli nebo jeli hlubokými hraničními hvozdy přes Oldřichovské sedlo a získanou kořist uschovával v prostorách této jeskyně, ve které také přebýval. Jeho řádění skončilo až 30. listopadu 1470, kdy tento loupežník v Görlitz (česky Zhořelci) skončil na šibenici. Po jeho dopadení byla jeskyně mnohokrát překopána, když se tu řada lidí snažila ještě najít nějaké uloupené věci. Tak dostala jméno, které jí zůstalo dodnes. Jeskyně vznikla postupným zvětráváním a odplavováním materiálu vodou. Vede do ní chodba dlouhá 2 metry o šířce 50 cm a výšce 90 cm. Hlavní prostor jeskyně je 7 metrů dlouhý při šířce 2,5 m a výšce 2 metry.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Raspenava

Místa v okolí

 Skalní hrad
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 solnice
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 nová radnice
 Frýdlantský betlém
 sousoší Piety
 kostel sv. Mikuláše
 Lázně Libverda
 Ořešník
 Lázně Libverda
 vodní nádrž Fojtka
 Obří sud
 Frýdlantský vrch
 Holubník
 Velký Štolpich
 Vysoký
 Melzerův pomník
 Nová Louka
 kostel sv. Heleny
 Jezdec
 Štolpišská silnice
 Kristiánov
 Curia Vítkov
 Sommerův kříž
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Královka
 pomník Hanse Kudlicha
 evangelický kostel
 Na Čihadle
 městské lázně
 Liberecká výšina
 kostel sv. Kateřiny
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Klingerova vila
 Paličník
 Severočeské muzeum
 Haslerův dům
 Hašlerova chata
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Klingerovo mauzoleum
 mariánský sloup
 radnice
 kaple Panny Marie
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 Trniště
 synagoga
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Pohanské kameny
 vodní nádrž Harcov
 kostel sv. Kříže
 Jizera
 nová radnice
 Smrk
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 Šolcův dům
 horská chata Smědava
 Haléřova tvrz
 Slovanka
 kostel sv. Jakuba
 vodopády Jedlové
 Hamrštejn
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Loučná
 kostel sv. Jakuba
 Scholzeho mlýn
 Gieraltówek
 kostel sv. Martina
 Černousy
 Karlovské bučiny
 Protržená přehrada
 Dolní Oldříš
 Bramberk
 Bílá skála
 panský dům
 Andělka
 kostel sv. Bonifáce
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Finkův kámen
 železniční most
 Světlý vrch
 kaple sv. Kryštofa
 Świecie
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Solvayův lom
 rozhledna Špička
Základní informace místa
ID místa: 15251
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama