Pramen Vratislavické kyselky objevil r. 1862 náhodně Karl Skollaude při hloubení studny pro bělírnu látek. Později zřídil malé lázně. Od r. 1894, kdy voda získala osvědčení o léčivosti, byla stáčena do lahví s přestávkami do r. 2004. Zchátralý provoz od r. 2018 obnovuje nový majitel.
Hlavní obrázek místa
Vratislavická kyselka
© Wikimedia Commons 07/2007
Pramen Vratislavické kyselky se nachází na levém břehu Lužické Nisy v blízkosti silnice I/14 na hranici katastrálních území Vratislavic nad Nisou (městská část Liberce) a Proseče nad Nisou (městská část Jablonce nad Nisou). Souběžně se silnicí vede i tramvajová trať z Liberce do Jablonce nad Nisou.
12.2. 2022
historie

Známý areál Vratislavické kyselky leží na břehu řeky Lužické Nisy mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Pramen objevil r. 1862 náhodně Karl Skollaude, když hloubil studnu pro svojí bělírnu látek. Později na místě vybudoval jednoduché lázně, které kvůli přírodní léčivé vodě vyhledávali lidé z širokého okolí. Od r. 1864 byla voda jímána v mělkém prameni zvaném Rudolf. Občas docházelo k poklesu vydatnosti, což majitelé v letech 1892-1942 řešili řadou technických úprav jímání. V r. 1894 pramen získal osvědčení o léčivosti a voda byla kromě plnění využívána v lázeňském provozu. Roku 1915 se provozovatelem plnírny stal Josef Weber a voda se prodávala pod značkou Weberovka. Čerpala se novým vrtem a ručně se plnila do lahví. Naplněné lahve se před expedicí ponechávaly po určitou dobu ve skladu, aby se z vody vysrážely a usadily sloučeniny železa. Od r. 1945 se při plnění začaly přidávat sirupy, protože kyselina citronová…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.2. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec XXX-Vratislavice nad Nisou

Místa v okolí

 Císařský kámen
 městské divadlo
 hlavní pošta
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 vodní nádrž Harcov
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Jakuba
 dům U Dvou sfing
 Liberecká výšina
 Neysseburg
 Lidové sady
 Petřín
 Liberec
 galerie Belveder
 Severočeské muzeum
 Šolcův dům
 ZOO Liberec
 nová radnice
 synagoga
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Trniště
 Hašlerova chata
 kostel sv. Kříže
 Rašovka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Bonifáce
 Jezdec
 Královka
 Bramberk
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Nisanka
 Slovanka
 Melzerův pomník
 pramen Nisy
 Ještěd
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 Kopanina
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Studnice
 Skalákovna
 Nová Louka
 mohyla letců
 automobilka Kaipan
 Finkův kámen
 Smržovka
 železniční most
 Kristiánov
 Frýdštejn
 Haléřova tvrz
 vodní nádrž Fojtka
 Karlovské bučiny
 Schmittův zámek
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Malá Skála
 Hamrštejn
 kaple sv. Vavřince
 Arthurův hrad
 městský špitál
 Vranov-Pantheon
 Blaschkeho vila
 Sychrov
 vodopády Jedlové
 Boučkův statek
 Bartošova pec
 Drábovna
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Holubník
 kostel sv. Kryštofa
 rozhledna Špička
 kostel sv. Kateřiny
 Čertova zeď
 Zbirohy
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 Besedické skály
 kostel sv. Vavřince
 Světlý vrch
 Malý Rohozec
 Na Čihadle
 Solvayův lom
 kostel sv. Víta
 radnice
 kaple sv. Kryštofa
 Protržená přehrada
 Albrechtice
 Velký Štolpich
 Štolpišská silnice
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 kaple sv. Trojice
 Dolánky
 kostel sv. Maxmiliána
 Dlaskův statek
 Ořešník
 kostel sv. Václava
 Riedlova vila
 Hrubý Rohozec
 Jizera
 Vysoký
 Curia Vítkov
 Postojna
 kostel sv. Mikuláše
 Klokočský hrádek
 horská chata Smědava
 vodní elektrárna
 Myší skála
 fara
 Scholzeho mlýn
Základní informace místa
ID místa: 16234
Typ místa: voda
Podkategorie: studánka, pramen
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama