Vodopády Bílé Desné se nacházejí asi jen 300 metrů nad poslední budovou města Desná, avšak již na katastru Mariánské Hory. Vynikají v celostátním měřítku vysokým průtokem vody.
Hlavní obrázek místa
Bílá Desná
© Pepa Krej 09/2021
Horská říčka Bílá Desná je turisticky proslavená protrženou přehradou (viz samostatné heslo). Níže po toku Bílé Desné se ovšem nacházejí také vodopády. Jsou sice menší než známé a nedaleké vodopády na Černé Desné, ale v rámci ČR naprosto výjimečné svým průtokem. Nacházejí se asi jen půl kilometru nad posledním stavením města Desná, ale již na katastrálním území Mariánská Hora, které je součástí obce Albrechtice v Jizerských horách. Vede k nim cyklotrasa 3019, která sleduje tok říčky až k protržené přehradě a pokračuje na Mariánskohorské Boudy.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.7. 2014
popis

Vodopády se nacházejí asi 300 metrů nad poslední budovou města Desná. Říčka zde pod jezem překonává 50 metrů dlouhý úsek na pevné žulové skále. V horní části jsou jen menší kaskády, které jsou zakončeny prvním vodopádem o výšce 2 metry. Svislý úsek tohoto vodopádu má výšku pouze přibližně jeden metr. Po 20 metrech je celý skalnatý úsek zakončen hlavním vodopádem o výšce 2,5 metru. Svislá spodní část vodopádu je opět vysoká přibližně 1 metr. Vodopády na Bílé Desné jsou v rámci ČR zcela výjimečné svým průtokem, který představuje 500 l/s.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.7. 2014

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Mariánská Hora

Místa v okolí

 Světlý vrch
 vodní nádrž Souš
 Protržená přehrada
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 rozhledna Špička
 vodopády Jedlové
 větrný mlýn
 radnice
 železniční most
 Finkův kámen
 Smržovka
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 automobilka Kaipan
 Jizera
 Štěpánka
 Bramberk
 Slovanka
 kostel sv. Václava
 kaple Piety
 Na Čihadle
 pramen Nisy
 Nisanka
 Kristiánov
 Štolpišská silnice
 Černá Studnice
 Rašeliniště Jizery
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Trniště
 Královka
 vodní nádrž Mšeno
 Hašlerova chata
 galerie Belveder
 Holubník
 Nová Louka
 Paličník
 kaple sv. Trojice
 Velký Štolpich
 Neysseburg
 nová radnice
 hlavní pošta
 stará radnice
 městské divadlo
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Anny
 fara
 kostel sv. Josefa
 Návarov
 trojiční sloup
 Hornické muzeum
 sokolovna
 Návarov
 kamenný most
 Petřín
 Ořešník
 Melzerův pomník
 Smrk
 Jesenný
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Roztoky u Semil
 Vratislavická kyselka
 Liberecká výšina
 Jezdec
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 U borovice
 Císařský kámen
 Nístějka
 Kopanina
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Frýdštejn
 Loupežnická jeskyně
 Roprachtice
 Skalní hrad
 kašna
 sousoší Panny Marie
 zámecký okrsek
Základní informace místa
ID místa: 11800
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama