Ořešník je jedním z vrcholů národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, od r. 2021 památka UNESCO. Na vrcholovém skalisku je zřízena vyhlídka se zábradlím. Své jméno prý dostal proto, že jeho svahy byly porostlé lískovými keři. Kříž zde v r. 1813 vztyčili františkáni.
Hlavní obrázek místa
Jizerské hory - Ořešník
© Pavel Jarý, 09/2011
Doporučená trasa: od hejnického kostela po červené na Ořešník, dále na vodopády Velkého Štolpichu, přes křižovatku Tetřeví boudy a chata na Žďárku po zelené na sedlo Holubníku, pokračovat na Holubník a Ptačí kupy, přes Hřebínek do Ferdinandova. Z Ferdinandova je to 1,5 km ke kostelu v Hejnicích. Celkem 18 km, které se dají v pohodě zvládnout za 7 hodin.
Jan Fišer, 18.5. 2008
turistické

Hejnice jsou výchozím bodem pro výlety po této části Jizerských hor. Je zde autobusové i vlakové nádraží, možnost ubytování, stravování i parkování. Ořešník je součástí národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která je od července 2021 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO.

28.9. 2008

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hejnice

Místa v okolí

 Velký Štolpich
 Holubník
 Štolpišská silnice
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Na Čihadle
 Kristiánov
 Paličník
 Nová Louka
 Jizera
 Melzerův pomník
 Smrk
 Skalní hrad
 městské lázně
 evangelický kostel
 Královka
 kostel sv. Kateřiny
 Klingerovo mauzoleum
 vodopády Jedlové
 Klingerova vila
 Protržená přehrada
 kostel sv. Heleny
 zámecký okrsek
 Frýdlant
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 Trniště
 Slovanka
 Jezdec
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Frýdlantský betlém
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Gieraltówek
 Rašeliniště Jizerky
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Liberecká výšina
 Frýdlantský vrch
 Bramberk
 kostel sv. Jakuba
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 vodní nádrž Souš
 pomník Hanse Kudlicha
 Severočeské muzeum
 kamenný most
 Heřmanická rozhledna
 dům č. p. 48
 Světlý vrch
 Sommerův kříž
 vodní nádrž Harcov
 Vysoký
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Finkův kámen
 nová radnice
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 kostel sv. Kříže
 železniční most
 automobilka Kaipan
 vodní nádrž Mšeno
 Smržovka
 Šolcův dům
 Nisanka
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 panský dům
 rozhledna Špička
 Bílá skála
 galerie Belveder
 hlavní pošta
 městské divadlo
 nová radnice
 pramen Nisy
 Vratislavická kyselka
 větrný mlýn
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 radnice
 Świecie
 Haléřova tvrz
 Pohanské kameny
 Giebułtów
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Bonifáce
 Štěpánka
 kaple Piety
 Loučná
 Ještěd
Základní informace místa
ID místa: 6257
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama