Výrazné vyhlídkové skalisko při vrcholu Tanvaldského Špičáku turisticky zpřístupněno r. 1889 vybudováním žebříku, tedy před vybudováním kamenné rozhledny s turistickou chatou.
Hlavní obrázek místa
Fanterova skála
© ubytovanispicak 06/2016
Fanterova skála je výrazné skalisko poblíž vrcholu Tanvaldského Špičáku. Přístupné krátkou odbočkou zelené značky. Vrchol turisticky upraven jako vyhlídkové místo r. 1889, tedy 20 let před vybudováním rozhledny s turistickou chatou. Vrchol Tanvaldského Špičáku je dostupný dvěma lanovkami z Albrechtic v Jizerských horách, po modře značeném Tanvaldském okruhu z Tanvaldu, resp. z Albrechtic v Jizerských horách nebo po zelené turistické značce od nádraží v Jiřetíně pod Bukovou, z níž je poblíž vrcholu vyznačena odbočka k vyhlídkové Fanterově skále.
18.1. 2022
historie

Vyhlídková Fanterova skála u vrcholu Tanvaldského Špičáku byla zpřístupněna r. 1889 péčí odbočky německého Horského spolku. Šlo tehdy o nejvýznamnější vyhlídkové místo na vrcholu hory, neboť kamenná rozhledna doplněná o turistickou chatu byla postavena až o 20 let později. Výstup na skále je umožněn po vysokém kovovém žebříku a vrchol skály je zabezpečen kovovým zábradlím.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.1. 2022

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Tanvald

Místa v okolí

 Tanvaldský Špičák
 rozhledna Špička
 Světlý vrch
 radnice
 Riedlova vila
 železniční most
 Finkův kámen
 Riedlova hrobka
 Smržovka
 automobilka Kaipan
 kostel sv. Václava
 Maják Járy Cimrmana
 pramen Nisy
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Víta
 Nisanka
 větrný mlýn
 Protržená přehrada
 Bramberk
 vodopády Jedlové
 Černá Studnice
 kaple Piety
 Štěpánka
 Slovanka
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Trojice
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 galerie Belveder
 vodní nádrž Mšeno
 Návarov
 Neysseburg
 Návarov
 kamenný most
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Jakuba
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 městské divadlo
 fara
 sokolovna
 kaple Panny Marie
 Petřín
 Jizera
 Trniště
 Hašlerova chata
 Kristiánov
 Na Čihadle
 Královka
 horská chata Smědava
 Štolpišská silnice
 Jesenný
 Nová Louka
 Rašeliniště Jizery
 Hornické muzeum
 Holubník
 Železný Brod - VPZ
 Roztoky u Semil
 spořitelna
 Melzerův pomník
 Velký Štolpich
 Vratislavická kyselka
 vodní elektrárna
 Malá Skála
 Kopanina
 kaple sv. Vavřince
 Paličník
 U borovice
 Císařský kámen
 Myší skála
 Vranov-Pantheon
 Ořešník
 Frýdštejn
 Liberecká výšina
 Boučkův statek
 Škodějov
 Jezdec
 Masarykova vyhlídka
 Nístějka
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Besedické skály
 Smrk
 Roprachtice
 Zbirohy
 Drábovna
 Bartošova pec
 sousoší Panny Marie
 kašna
 Loukov
 Sytový
 Mladkovský hrádek
 Loupežnická jeskyně
 Arthurův hrad
 Skalní hrad
 Víchová
 Sychrov
Základní informace místa
ID místa: 16045
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama