Barokní sloup se sochou Panny Marie Immaculaty a sochami sv. Jana Křtitele, sv. Františka Xaverského, sv. Víta a sv. Jana Nepomuckého vznikl v letech 1720-1730. Sochařské práce provedl Franz Hemmrich z Mimoně.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Severočeské město Osečná (německy Oschitz) je zasazeno do malebné krajiny Podještědí. Hlavní dominantou a kulturní památkou města je goticko-renesanční kostel sv. Víta stojící na Svatovítském náměstí v historickém centru. V severozápadní části náměstí nedaleko kostela stojí rovněž památkově chráněný barokní sloup se sochou Panny Marie a sochami světců z r. 1730. Sloup vznikl jako poděkování za skončení poslední velké epidemie moru.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 23.9. 2021
popis

Vysoký sloup se sochou P. Marie na vrcholu je obklopen čtyřmi plastikami zemských patronů na samostatných soklech. Dílo má půdorys čtverce, na jehož nárožích jsou sokly se sochami sv. Víta, sv. Jana Nepomuckého, sv. Jana Křtitele a sv. Františka Xaverského. Na centrálním podstavci jsou zrcadla: ke kostelu obrácené zrcadlo nese nápis CoLU - Mná eXCeLsá - In Urbe proorbé - eLeCta HaCVIr - qInIsInc Labe - est ereCta, další pak Renoviri 1881, a také s reliéf kříže. Na sloupu s kanelovaným dříkem a s akantovou hlavicí doplněnou volutami je sochu Marie v podživotní velikosti. Bohorodička stojí na zeměkouli obtočené hadem, s kovovým půlměsícem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, 23.9. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Osečná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15885
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama