Barokní sloup se sochou Panny Marie Immaculaty a sochami sv. Jana Křtitele, sv. Františka Xaverského, sv. Víta a sv. Jana Nepomuckého vznikl v letech 1720-1730. Sochařské práce provedl Franz Hemmrich z Mimoně.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Severočeské město Osečná (německy Oschitz) je zasazeno do malebné krajiny Podještědí. Hlavní dominantou a kulturní památkou města je goticko-renesanční kostel sv. Víta stojící na Svatovítském náměstí v historickém centru. V severozápadní části náměstí nedaleko kostela stojí rovněž památkově chráněný barokní sloup se sochou Panny Marie a sochami světců z r. 1730. Sloup vznikl jako poděkování za skončení poslední velké epidemie moru.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 23.9. 2021
popis

Vysoký sloup se sochou P. Marie na vrcholu je obklopen čtyřmi plastikami zemských patronů na samostatných soklech. Dílo má půdorys čtverce, na jehož nárožích jsou sokly se sochami sv. Víta, sv. Jana Nepomuckého, sv. Jana Křtitele a sv. Františka Xaverského. Na centrálním podstavci jsou zrcadla: ke kostelu obrácené zrcadlo nese nápis CoLU - Mná eXCeLsá - In Urbe proorbé - eLeCta HaCVIr - qInIsInc Labe - est ereCta, další pak Renoviri 1881, a také s reliéf kříže. Na sloupu s kanelovaným dříkem a s akantovou hlavicí doplněnou volutami je sochu Marie v podživotní velikosti. Bohorodička stojí na zeměkouli obtočené hadem, s kovovým půlměsícem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, 23.9. 2021

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Osečná

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 Chrastná
 Čertova zeď
 Skalákovna
 Děvín
 kostel sv. Mikuláše
 Hamerský Špičák
 kaple Piety
 Krkavčí skály
 mohyla letců
 socha Piety
 Nový Děvín
 Stohánek
 Ještěd
 Blaschkeho vila
 Schmittův zámek
 Solvayův lom
 Stříbrník
 městský špitál
 mariánský sloup
 radnice
 fara
 Křída
 kaple sv. Kryštofa
 mariánský sloup
 kostel sv. Kryštofa
 smírčí kříž
 kostel sv. Zikmunda
 Vartenberk
 poustevna
 kostel sv. Bonifáce
 Rašovka
 Karlovské bučiny
 Hamrštejn
 Haléřova tvrz
 průrva Ploučnice
 Ralsko
 kostel sv. Pankráce
 Raimund
 Šlapka
 Šolcův dům
 Juliina vyhlídka
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Kříže
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Bílé kameny
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kateřiny
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 Liberec
 synagoga
 Bredovský letohrádek
 Lemberk
 Císařský kámen
 Palmův dvůr
 vodní nádrž Harcov
 boží muka
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 Pachtovský zámeček
 Severočeské muzeum
 kaple sv. Volfganga
 Velký Valtinov
 silniční most
 sloup sv. Salvátora
 kostel sv. Vavřince
 Vratislavická kyselka
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Falkenburk
 Velký Valtinov
 Arthurův hrad
 Tlustec
 Sychrov
 Mimoň
 kaple sv. Prokopa
 mariánský sloup
 Lidové sady
 Albrechtice
 socha sv. Floriána
 jeskyně a sklepy
 ZOO Liberec
 Kuřívody
 socha sv. Vavřince
 sloup Matky Boží
 Mimoň
 železniční viadukt
 ukrajinský hřbitov
 Liberecká výšina
 Winterstein
 Loukovec
 kaple
 Svijany
 Bažantnice
 Jezdec
 kaple sv. Václava
 Starý Falkenburk
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 hřbitovní kaple
 Kozlov
Základní informace místa
ID místa: 15885
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama