Skalní hrad, patrně největší a nejkomplikovanější, založený na poč. 15. stol., opuštěný v 16. stol. Hradní areál upraven v 19. stol. na romantický Pantheon. Na předhradí letohrádek z r. 1826 v podobě kaple.
Hlavní obrázek místa
© Zdenek Kudrna 09/2005
Pojedete-li vláčkem do Malé Skály, určitě se jdete podívat na skalní hrad Pantheon - Vranov. Z vyhlídky Malé Skály jsou vidět čertovy kameny. Nedaleko je hrad Frýdštejn.
28.5. 2002
turistické

Individuální prohlídky bez průvodce, s průvodcovským textem a klíčem od hradní branky. Po předchozí dohodě je pro skupiny možné zajistit za příplatek prohlídku s průvodcem (možnost výkladu v cizím jazyce). K dispozici jsou standartně cizojazyčné texty (AJ, NJ, atp.). V prvním patře letohrádku je od r. 2007 galerie, výstavy jsou průběžně obměňovány. V přízemí letohrádku je možnost zakoupit upomínkové předměty a občerstvení. Jízdní kola je možné zaparkovat na parkánu uvnitř hradu (zapůjčení zámku proti záloze). Po dohodě se správou hradu lze na hradě uspořádat svatební obřad.

http://www.vranov-pantheon.org, 11.4. 2013

historie

Strážní hrad Vranov, rozkládající se na úzkém a strmém pískovcovém útesu nad pravým břehem Jizery, byl založen Heníkem z Valdštejna okolo roku 1425, ale už na začátku 16. století se uvádí jako pustý. Včetně předhradí zaujímá délku téměř 400 m a v současné době je považován za nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad v České republice. Největších změn doznal v první polovině 19. století, kdy panství koupil textilní podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten dal ve zříceninách i blízkém okolí umístit romantické pomníky a mohyly oslavující význačné spisovatele a básníky, legendární hrdiny, české panovníky a vojevůdce. Celé bývalé hradiště nazval Pantheon. Dodnes se v areálu zachovala Síň tří císařů na památku vítězství spojeneckých vojsk nad Napoleonem v bitvě národů u Lipska 1813 a spousta spletitých cestiček, jeskyní či pamětních desek. Dominantou Pantheonu je novogotický letohrádek s břidlicovou věžičkou…  číst dále

web, 8.8. 2002

Další texty historie
pověsti

Sutka

Kdykoliv zavítal čert k nám na zem, nebylo to nikdy bez zlých úmyslů. Jak jen mohl, škodil lidem, a když si zoufali a v bolu svém se odvrátili od Boha, byl tu jako na zavolanou a záludně nabízel pomocnou ruku. Jednou zabloudil pan „rohatý“ na Maloskalsko a vystoupil na temeno vranovského bradla. Rozhlédl se odtud po krajině a přemýšlel, jakou by tu měl provésti čertovinu. Napadlo ho, aby přinesl na hřbetě veliký balvan a zatarasil jím řeku Jizeru. Až se voda vzedme a lidé se počnou topiti, hej, jaká to bude veselá podívaná! I pospíšil do skal, vyrval tam největší ze skalních sloupů a naloživ si jej na záda nastoupil s ním cestu k Jizeře. V údolí pod Vranovem potkal starou, zbožnou babičku. Bylo sice již šero, avšak babička se ihned domyslila, kdo to asi nese skálu a co s ní chce zlého učiniti. Uskočila stranou, pokřižovala se a počala čerta zaklínati: “Duchu zlý, nečistý, který jsi přišel škoditi lidem,…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 4.11. 2002

Další texty pověsti
Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Malá Skála

Místa v okolí

 kaple sv. Vavřince
 Boučkův statek
 Malá Skála
 Frýdštejn
 Drábovna
 Zbirohy
 Besedické skály
 Kopanina
 Bartošova pec
 Dlaskův statek
 Dolánky
 Malý Rohozec
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Postojna
 Hrubý Rohozec
 Klokočský hrádek
 Husův sbor
 Rotštejn
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 městská spořitelna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 synagoga
 Dubecko
 židovský hřbitov
 Arthurův hrad
 Sychrov
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Kozákov
 Petřín
 hřbitovní kaple
 vodní elektrárna
 Hlavatice
 Černá Studnice
 Neysseburg
 sokolovna
 Valdštejn
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 Myší skála
 nová radnice
 hlavní pošta
 městské divadlo
 galerie Belveder
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Trojice
 Kavčiny
 kostel sv. Vavřince
 Albrechtice
 pramen Nisy
 Čertova ruka
 lázně Sedmihorky
 Císařský kámen
 vodní nádrž Mšeno
 Nisanka
 Kozlov
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kaple sv. Václava
 Mariánská vyhlídka
 socha sv. Prokopa
 Radeč
 Adamovo lože
 Návarov
 Masarykova vyhlídka
 Návarov
 Řezníčkova vila
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 Jesenný
 automobilka Kaipan
 Smržovka
 Semily
 Vratislavická kyselka
 železniční most
 Finkův kámen
 Rašovka
 Koštofrank
 Svijany
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Bramberk
 mariánský sloup
 radnice
 Bažantnice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 radnice
 rozhledna Špička
 Roztoky u Semil
 Fanterova skála
 kostel sv. Martina
 Tanvaldský Špičák
 mariánský sloup
 radnice
 Pekařova brána
 městský špitál
 Schmittův zámek
 Trosky
 Slovanka
 Škodějov
 Blaschkeho vila
 Belvín
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 skalní město Apolena
 Staré Hrady
 kostel sv. Vavřince
 kaple Piety
 Světlý vrch
 Loukovec
 Riedlova vila
 Maják Járy Cimrmana
 Kurovodice
 Skalákovna
 Hynšta
 kostel sv. Víta
 Riedlova hrobka
 Košťálov
 kostel sv. Bonifáce
 Mužský
 vodní nádrž Harcov
 dům U Dvou sfing
 kostel sv. Mikuláše
 Píčův statek
 Liberecká výšina
 Drábské světničky
 Šolcův dům
 Hrada
 Liberec
 Lidové sady
 Severočeské muzeum
 ZOO Liberec
 nová radnice
 Klamorna
 Komárovský rybník
 synagoga
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Obětní kámen
 Štěpánka
 Kláštenec
 Ještěd
 Zásadka
 most přes Jizeru
 Lomnice nad Popelkou
 Kozlov
 větrný mlýn
 Valečov
 Tábor
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 1
Kontaktní informace
Agentura Discovery Tours - správa hradu
Ostrovského 36b
150 00 Praha 5
Tel: (+420) 739 644 401, 604 698 416 (hrad)
http://www.vranov-pantheon.org
mail@discovery.cz
Základní informace místa
ID místa: 327
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama