Původ kostela v Dětřichově je nejasný, první jistá písemná zpráva pochází až z roku 1617. Půdorys západní části lodi a zazděná okna umožňují pravděpodobné datování jeho stavby do přelomu 14. a 15. století. Věž je snad renesanční, barokní přestavba 1720 (presbytář a sakristie).
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 07/2011
Dětřichov leží na silnici I/13 mezi Stráží nad Nisou a Frýdlantem, díky čemuž má slušné autobusové spojení i ve volných dnech. Lze odtud nastupovat na túry nejzápadnější částí Jizerských hor se zachovalými starými bukovými porosty a mnoha žulovými skalními útvary, vhodnými pro horolezectví. V obci je několik památek průmyslové architektury a někdejší úvraťové nádraží úzkokolejné trati Frýdlant - Heřmanice (provoz zastaven 1976, původně vedla přes dnes polské území do Žitavy). Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají o sudých nedělích od 16.00.
Ivan Grisa, 13.6. 2011
historie

Kostel svaté Anny v Dětřichově

Existenci kostela v Dětřichově nedokládají dokumenty pražského ani míšeňského biskupství, která se o oblast Frýdlantska svářila mezi 14. a 16. stoletím. Urbář frýdlantského děkanátu z roku 1381 uvádí ve vsi kněžský majetek, ze zápisu ale jasně neplyne, zda zmíněný kněz působil zde či ve Frýdlantě. První jistá zmínka o kostele pochází až z roku 1619, kdy měla být přistavěna věž v ose západního průčelí. Nelze ovšem vyloučit, že šlo o zvýšení starší stavby. Rozměry západní části lodi a v ní existující zazděné okenní otvory opravňují k hypotéze, že i dětřichovský kostel patří do skupiny svatyní z přelomu 13. a 14. století, které vznikaly v obcích frýdlantského panství v podstatě podle jednotného schematu: téměř čtvercová loď, pravoúhle uzavřený výškově a šířkově odsazený presbytář, spíše výjimečně západní hranolová věž. Jistá je barokní přestavba kostela roku 1720, při níž vznikl současný podkovovitě uzavřený…  číst dále

Ivan Grisa, dle Kracíková - Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, UNICORNIS Praha 2003, 13.6. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela, černě vyznačena gotická část
© Lucie Kracíková, Vojtěch Belling: Středověká sakrální architektura na Frýdlantsku, Vlastivědná knihovnička SPS, sv. 12, Společnost přátel starožitností a Unicornis, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Dětřichov

Místa v okolí

 Vysoký
 Frýdlant
 solnice
 mariánský sloup
 zámecký okrsek
 nová radnice
 sousoší Piety
 Skalní hrad
 Frýdlantský betlém
 Frýdlantský vrch
 Curia Vítkov
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 Sommerův kříž
 Pohanské kameny
 dům č. p. 48
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 fara
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Heleny
 Haslerův dům
 Scholzeho mlýn
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 pomník Hanse Kudlicha
 Loučná
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 kostel sv. Mikuláše
 Jezdec
 Ořešník
 Obří sud
 Melzerův pomník
 Haléřova tvrz
 Holubník
 Andělka
 Velký Štolpich
 kostel sv. Anny
 Nová Louka
 Černousy
 Hamrštejn
 Grabštejn
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Severočeské muzeum
 Liberecká výšina
 synagoga
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 nová radnice
 Liberec
 Karlovské bučiny
 vodní nádrž Harcov
 evangelický kostel
 dům U Dvou sfing
 Kristiánov
 Habartice
 Ves
 Šolcův dům
 Královka
 Habartice
 Štolpišská silnice
 kostel sv. Josefa
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 Klingerova vila
 Raimund
 kostel sv. Martina
 vesnický orloj
 Dolní Oldříš
 kostel sv. Kryštofa
 Hašlerova chata
 Na Čihadle
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Bílé kameny
 kaple sv. Kryštofa
 Bílá skála
 kostel sv. Pankráce
 kostel sv. Jakuba
 Solvayův lom
 Slovanka
 panský dům
 smírčí kříž
 mariánský sloup
 Bramberk
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Frýdlant
Děkanská 85
464 01 Frýdlant
Tel: 482 312 202; 604 959 823
http://www.fara-frydlant.wz.cz/
fara-frydlant@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10164
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama