Pozdně barokní dům v Horním Jablonci doložený poprvé r. 1793 v gruntovní knize. Na počátku 19. stol. první jablonecká lékárna, později hostinec. Od r. 1989 v majetku Muzea skla a bižuterie, přístupný od 24. 6. 1998 (přízemí), v patrech depozitáře.
Hlavní obrázek místa
Galerie Belveder
© Wikimedia Commons 02/2017
Objekt se nachází v Mlýnské ulici 27. Ulice je rovnoběžná s Podhorskou třídou, hlavním výjezdem z centra směrem na Tanvald. Pobočka Muzea skla a bižuterie, výstavní síň.
Ivan Grisa, 18.9. 2009
historie

Objekt dnešní galerie Belveder vznikl v Horním Jablonci před r. 1793, kdy je o něm první zmínka v gruntovní knize. Tehdy jej místní sedlák a rychtář Josef Hemrich prodal výrobci a exportérovi skleněného zboží Josefu Dreslerovi. Mezi lety 1804 a 1810 zde Vincent Emanuel Schneider založil první jabloneckou lékárnu, která tu působila do konce 20. let 19. století. Poté zde fungoval hostinec, v r. 1913 došlo ke stavebním úpravám a změně názvu na Belveder. Po r. 1945 objekt postupně chátral, v r. 1989 se stal majetkem zdejšího muzea. To ji od 24. 6. 1998 částečně zpřístupnilo jako expozici bižuterie. V patrech vznikly moderní depozitáře.

Ivan Grisa, dle webové stránky Muzea skla a bižuterie Jablonec nad Nisou, 18.9. 2009

Liberecký kraj, Jablonec nad Nisou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Muzeum skla a bižuterie
U muzea 389/4
466 01 Jablonec nad Nisou
Tel: 483 369 011
http://www.msb-jablonec.cz/
jaroslava.slaba@msb-jablonec.cz
Základní informace místa
ID místa: 8297
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama