Původně rokokový kostel z let 1787–89 sloužil potřebám malé horské obce Tanvald. Nehledě na novorenesanční přestavbu v letech 1889–90 zůstal vzhledem ke své poloze mimo dosah většiny nového města, slouží převážně jako hřbitovní.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Ačkoli leží kostel na katastru Tanvaldu, nejlepší přístup je k němu ze Smržovky: ze silnice I/14 je možno odbočit na silnici III. třídy do Josefova Dolu, vzápětí za mostem přes Kamenici (tedy již na tanvaldském území) na místní komunikaci. Zde je vhodné zaparkovat a pokračovat po modré značce (vede od železniční zastávky Smržovka dolní nádraží na trati Liberec - Tanvald - Harrachov) krátce, ale ostře vystoupat kolem symbolického pohřebiště ke kostelu. Ten je přístupný při bohoslužbách, které se tu konají vždy první sobotu a třetí neděli v měsíci od 9.05.
Ivan Grisa, 4.10. 2010
historie

Kostel svatých Petra a Pavla v Tanvaldě

Původně rokokový kostel z let 1787–89 sloužil potřebám malé horské obce Tanvald. Průmyslový rozvoj, který ji brzy po jeho stavbě zasáhl, přenesl těžiště osídlení téměř dva kilometry východně. Kostel zůstal na okraji nového města v dnešním Horním Tanvaldě. Byl sice novorenesančně přestavěn v letech 1889–90, duchovním centrem souměstí Tanvald - Šumburk nad Desnou se však stal mnohem snáze přístupný kostel v Šumburku (viz heslo). Tanvaldský kostel slouží převážně jako hřbitovní, východně pod ním bylo zřízeno (a nedávno obnoveno) symbolické pohřebiště padlých z válek, které monarchie vedla v letech 1857–1918.

Ivan Grisa, dle Scheybal - Beneš - Scheybalová: Památky Jablonecka, Severočeské museum v Liberci a Kulturní správa ONV v Jablonci nad Nisou, 1969, 4.10. 2010

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Tanvald

Místa v okolí

 rozhledna Špička
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 radnice
 železniční most
 Smržovka
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 Světlý vrch
 Riedlova vila
 kostel sv. Václava
 Riedlova hrobka
 pramen Nisy
 Černá Studnice
 Nisanka
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 kaple Piety
 Bramberk
 kaple sv. Trojice
 Štěpánka
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 vodní nádrž Souš
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Slovanka
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 galerie Belveder
 Neysseburg
 vodní nádrž Mšeno
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 hlavní pošta
 fara
 městské divadlo
 sokolovna
 Petřín
 kostel sv. Jakuba
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Jesenný
 Hašlerova chata
 Rašeliniště Jizerky
 Železný Brod - VPZ
 Jizera
 Královka
 Kristiánov
 spořitelna
 Roztoky u Semil
 Na Čihadle
 horská chata Smědava
 vodní elektrárna
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Kopanina
 Nová Louka
 Štolpišská silnice
 Myší skála
 Vratislavická kyselka
 U borovice
 Hornické muzeum
 Vranov-Pantheon
 Frýdštejn
 Melzerův pomník
 Boučkův statek
 Císařský kámen
 Holubník
 Rašeliniště Jizery
 Škodějov
 Masarykova vyhlídka
 Besedické skály
 Velký Štolpich
 Zbirohy
 Nístějka
 Liberecká výšina
 Roprachtice
 Drábovna
 Paličník
 Jezdec
 Lidové sady
 Ořešník
 ZOO Liberec
 Semily
 vodní nádrž Harcov
 Bartošova pec
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Loukov
 Dlaskův statek
 Sytový
 Dolánky
 Malý Rohozec
 Mladkovský hrádek
 Arthurův hrad
 Sychrov
 Víchová
 Skalní hrad
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Wolkerova 378
468 41 Tanvald - Šumburk nad Desnou
Tel: 483 394 843
Základní informace místa
ID místa: 9380
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama