
Myšlenka vybudovat nové divadlo na obecním pozemku blízko hlavního libereckého náměstí (dnes nám. E. Beneše) vznikla krátce požáru staršího Soukenického divadla 24. dubna 1879. Projekt byl zadán vídeňským architektům Ferdinandu Fellnerovi a Hermannu Helmerovi, jejichž ateliér vyprojektoval v poslední třetině 19. století divadelní budovy v celé řadě velkých evropských měst (např. Stadttheater ve Vídni, Mahenovo divadlo v Brně, Slovenské národné divadlo v Bratislavě, Smetanovo divadlo v Praze a další). Základní kámen budovy byl položen v září 1881, stavbu realizovala liberecká stavební firma Sachers a Gärtner. Již 29. září 1883 bylo Městské divadlo slavnostně otevřeno. Svému účelu slouží novorenesanční divadelní budova dodnes.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.