Stavbu lázní dle projektu P. P. Branga financovala liberecká spořitelna jako připomínku 50. výročí vlády Františka Josefa I. v letech 1900–02. Po dokončení bazénu na Tržním náměstí a zejména po roce 1990 zchátraly, nyní (léto 2013) je dokončována obnova pro galerijní účely.
Hlavní obrázek místa
Lázně Oblastní galerie v Liberci
© Taribo, 09/2013

Lázně císaře Františka Josefa I. (městské lázně) v Liberci

Udržování osobní hygieny bylo dlouhá staletí ve městech značným technickým problémem. I v poddanském městečku Liberci se roku 1500 připomíná existence lazebny, která dala jméno uličce Lazebnický vrch v samém centru. Roku 1897 byly otevřeny veřejné sprchové lázně v Pastýřské ulici, skutečných moderních lázní s plným sortimentem vybavení se tehdejší metropole českých Němců dočkala díky investici zdejší spořitelny v letech 1900–02. Lázně, postavené jako připomínka 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I., vyprojektoval vídeňský architekt Peter Paul Brang. Stavbu prováděl liberecký stavitel A. Bürger. Doplnila soubor staveb na centrální křižovatce tehdejší Cottage, vilové čtvrti ve východní části města, která se tehdy stávala bydlištěm nejlépe situovaných obyvatel města. Spolu s museem a palácem obchodní a živnostenské komory (viz hesla) tvoří jedinečně zachovalý soubor representativních staveb přelomu 19. a 20. století. Lázně byly přes svou historizující fasádu vybaveny vším soudobým komfortem: kromě bazénu o rozměrech 20x10 m, který zaplnil většinu východního křídla, poskytovaly především vanové koupele, prostory pro cvičení i tehdy nezbytnou restauraci (v západním křídle). Ve dvoře na styku obou křídel se nacházela kotelna s vysokým komínem. Technickou pozoruhodností byl světlík nad bazénem, který bylo možno v teplých dnech částečně odsouvat. Vzhledem k tomu, že ani do roku 1945 se nepodařilo značnou část libereckých bytů vybavit koupelnou, byly očistné lázně nezbytným vybavením města až do poválečného období. Spolu s celým městem po nucené obměně obyvatel značně zchátraly, i nové správě se však dařilo je udržovat v provozu. Zlom nastal v polovině 80. let, kdy byl dokončen nový plavecký areál na Tržním náměstí. Od té doby lázně chátraly nezadržitelně, po roce 1990 zůstaly několik let zcela bez využití a volně přístupné. Pokusy oživit je jako alternativní kulturní…  číst dále
Ivan Grisa, 15.10. 2010
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec I - Staré Město

Místa v okolí

 Severočeské muzeum
 vodní nádrž Harcov
 synagoga
 nová radnice
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 kostel sv. Kříže
 Šolcův dům
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Bonifáce
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Antonína
 Haléřova tvrz
 Hašlerova chata
 Královka
 Melzerův pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Trniště
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Císařský kámen
 Hamrštejn
 Ještěd
 mohyla letců
 Nová Louka
 Rašovka
 radnice
 mariánský sloup
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 městské divadlo
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 Slovanka
 Neysseburg
 kostel sv. Kryštofa
 Petřín
 Bramberk
 Vysoký
 Skalní hrad
 Holubník
 Curia Vítkov
 Nisanka
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Štolpišská silnice
 pramen Nisy
 kostel sv. Maxmiliána
 Ořešník
 vodopády Jedlové
 Raimund
 kostel sv. Anny
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 radnice
 Smržovka
 městský špitál
 trojiční sloup
 železniční most
 kostel sv. Josefa
 Blaschkeho vila
 Kittelův dům (Burk)
 Černá Studnice
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 Heřmanická rozhledna
 kaple Piety
 Kopanina
 fara
 fara
 Scholzeho mlýn
 Jizera
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Frýdštejn
 Grabštejn
 Obří sud
 horská chata Smědava
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Boučkův statek
 Smrk
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
Základní informace místa
ID místa: 9402
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama