Stavbu lázní dle projektu P. P. Branga financovala liberecká spořitelna jako připomínku 50. výročí vlády Františka Josefa I. v letech 1900–02. Po dokončení bazénu na Tržním náměstí a zejména po roce 1990 zchátraly, nyní (léto 2013) je dokončována obnova pro galerijní účely.
Hlavní obrázek místa
Lázně Oblastní galerie v Liberci
© Taribo, 09/2013

Lázně císaře Františka Josefa I. (městské lázně) v Liberci

Udržování osobní hygieny bylo dlouhá staletí ve městech značným technickým problémem. I v poddanském městečku Liberci se roku 1500 připomíná existence lazebny, která dala jméno uličce Lazebnický vrch v samém centru. Roku 1897 byly otevřeny veřejné sprchové lázně v Pastýřské ulici, skutečných moderních lázní s plným sortimentem vybavení se tehdejší metropole českých Němců dočkala díky investici zdejší spořitelny v letech 1900–02. Lázně, postavené jako připomínka 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I., vyprojektoval vídeňský architekt Peter Paul Brang. Stavbu prováděl liberecký stavitel A. Bürger. Doplnila soubor staveb na centrální křižovatce tehdejší Cottage, vilové čtvrti ve východní části města, která se tehdy stávala bydlištěm nejlépe situovaných obyvatel města. Spolu s museem a palácem obchodní a živnostenské komory (viz hesla) tvoří jedinečně zachovalý soubor representativních staveb přelomu 19. a 20. století. Lázně byly přes svou historizující fasádu vybaveny vším soudobým komfortem: kromě bazénu o rozměrech 20x10 m, který zaplnil většinu východního křídla, poskytovaly především vanové koupele, prostory pro cvičení i tehdy nezbytnou restauraci (v západním křídle). Ve dvoře na styku obou křídel se nacházela kotelna s vysokým komínem. Technickou pozoruhodností byl světlík nad bazénem, který bylo možno v teplých dnech částečně odsouvat. Vzhledem k tomu, že ani do roku 1945 se nepodařilo značnou část libereckých bytů vybavit koupelnou, byly očistné lázně nezbytným vybavením města až do poválečného období. Spolu s celým městem po nucené obměně obyvatel značně zchátraly, i nové správě se však dařilo je udržovat v provozu. Zlom nastal v polovině 80. let, kdy byl dokončen nový plavecký areál na Tržním náměstí. Od té doby lázně chátraly nezadržitelně, po roce 1990 zůstaly několik let zcela bez využití a volně přístupné. Pokusy oživit je jako alternativní kulturní…  číst dále
Ivan Grisa, 15.10. 2010
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec I - Staré Město

Místa v okolí

 Severočeské muzeum
 vodní nádrž Harcov
 synagoga
 nová radnice
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Šolcův dům
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Bonifáce
 vodní nádrž Fojtka
 Haléřova tvrz
 Hašlerova chata
 Melzerův pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Královka
 kostel sv. Jakuba
 Hamrštejn
 Císařský kámen
 Karlovské bučiny
 Ještěd
 Nová Louka
 mohyla letců
 Rašovka
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 městské divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 Slovanka
 Neysseburg
 Kristiánov
 galerie Belveder
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Skalákovna
 Petřín
 Bramberk
 Vysoký
 Skalní hrad
 Curia Vítkov
 Solvayův lom
 Holubník
 kaple sv. Kryštofa
 Loupežnická jeskyně
 Nisanka
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Velký Štolpich
 kostel sv. Maxmiliána
 pramen Nisy
 Ořešník
 automobilka Kaipan
 Raimund
 vodopády Jedlové
 Finkův kámen
 Krkavčí skály
 kostel sv. Anny
 Štolpišská silnice
 Schmittův zámek
 radnice
 Smržovka
 mariánský sloup
 Na Čihadle
 městský špitál
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Víta
 železniční most
 trojiční sloup
 Kittelův dům (Burk)
 Blaschkeho vila
 Černá Studnice
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 Čertova zeď
 Heřmanická rozhledna
 kaple Piety
 Kopanina
 fara
 Chrastná
 Scholzeho mlýn
 fara
 Jizera
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Frýdštejn
 Grabštejn
 Obří sud
 Vranov-Pantheon
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 horská chata Smědava
 Paličník
 Boučkův statek
 Smrk
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
Základní informace místa
ID místa: 9402
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama