Stavbu lázní dle projektu P. P. Branga financovala liberecká spořitelna jako připomínku 50. výročí vlády Františka Josefa I. v letech 1900–02. Po dokončení bazénu na Tržním náměstí a zejména po roce 1990 zchátraly, nyní (léto 2013) je dokončována obnova pro galerijní účely.
Hlavní obrázek místa
Lázně Oblastní galerie v Liberci
© Taribo, 09/2013

Lázně císaře Františka Josefa I. (městské lázně) v Liberci

Udržování osobní hygieny bylo dlouhá staletí ve městech značným technickým problémem. I v poddanském městečku Liberci se roku 1500 připomíná existence lazebny, která dala jméno uličce Lazebnický vrch v samém centru. Roku 1897 byly otevřeny veřejné sprchové lázně v Pastýřské ulici, skutečných moderních lázní s plným sortimentem vybavení se tehdejší metropole českých Němců dočkala díky investici zdejší spořitelny v letech 1900–02. Lázně, postavené jako připomínka 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I., vyprojektoval vídeňský architekt Peter Paul Brang. Stavbu prováděl liberecký stavitel A. Bürger. Doplnila soubor staveb na centrální křižovatce tehdejší Cottage, vilové čtvrti ve východní části města, která se tehdy stávala bydlištěm nejlépe situovaných obyvatel města. Spolu s museem a palácem obchodní a živnostenské komory (viz hesla) tvoří jedinečně zachovalý soubor representativních staveb přelomu 19. a 20. století. Lázně byly přes svou historizující fasádu vybaveny vším soudobým komfortem: kromě bazénu o rozměrech 20x10 m, který zaplnil většinu východního křídla, poskytovaly především vanové koupele, prostory pro cvičení i tehdy nezbytnou restauraci (v západním křídle). Ve dvoře na styku obou křídel se nacházela kotelna s vysokým komínem. Technickou pozoruhodností byl světlík nad bazénem, který bylo možno v teplých dnech částečně odsouvat. Vzhledem k tomu, že ani do roku 1945 se nepodařilo značnou část libereckých bytů vybavit koupelnou, byly očistné lázně nezbytným vybavením města až do poválečného období. Spolu s celým městem po nucené obměně obyvatel značně zchátraly, i nové správě se však dařilo je udržovat v provozu. Zlom nastal v polovině 80. let, kdy byl dokončen nový plavecký areál na Tržním náměstí. Od té doby lázně chátraly nezadržitelně, po roce 1990 zůstaly několik let zcela bez využití a volně přístupné. Pokusy oživit je jako alternativní kulturní…  číst dále
Ivan Grisa, 15.10. 2010

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec I - Staré Město

Místa v okolí

 Severočeské muzeum
 vodní nádrž Harcov
 synagoga
 nová radnice
 Liberec
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 kostel sv. Kříže
 Šolcův dům
 Liberecká výšina
 Jezdec
 kostel sv. Bonifáce
 vodní nádrž Fojtka
 Haléřova tvrz
 Hašlerova chata
 Melzerův pomník
 kostel sv. Mikuláše
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Královka
 kostel sv. Jakuba
 Císařský kámen
 Hamrštejn
 Karlovské bučiny
 Ještěd
 mohyla letců
 Nová Louka
 Rašovka
 radnice
 mariánský sloup
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 městské divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 stará radnice
 nová radnice
 Slovanka
 Neysseburg
 Kristiánov
 galerie Belveder
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Skalákovna
 Petřín
 Bramberk
 Skalní hrad
 Vysoký
 kaple sv. Kryštofa
 Holubník
 Curia Vítkov
 Solvayův lom
 Loupežnická jeskyně
 Nisanka
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 sousoší Panny Marie
 pramen Nisy
 kostel sv. Maxmiliána
 Velký Štolpich
 Ořešník
 automobilka Kaipan
 vodopády Jedlové
 Raimund
 Krkavčí skály
 Finkův kámen
 kostel sv. Anny
 Štolpišská silnice
 Schmittův zámek
 mariánský sloup
 Na Čihadle
 radnice
 Smržovka
 městský špitál
 kostel sv. Víta
 trojiční sloup
 železniční most
 kostel sv. Josefa
 Blaschkeho vila
 Kittelův dům (Burk)
 Černá Studnice
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 Čertova zeď
 Heřmanická rozhledna
 kaple Piety
 Kopanina
 fara
 Chrastná
 fara
 Scholzeho mlýn
 Jizera
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Frýdštejn
 Grabštejn
 Obří sud
 horská chata Smědava
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Vranov-Pantheon
 Paličník
 Boučkův statek
 Smrk
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
Základní informace místa
ID místa: 9402
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama