Kamenný železniční viadukt postaven v letech 1898–1900 na trati z Liberce do České Lípy. Nachází se mezi nádražím Novina a tunelem pod Křižanským sedlem. Je postaven do oblouku, měří celkem 230 metrů a klene se více než 29 m nad údolím.
Hlavní obrázek místa
velký viadukt v Novině
© Venda K 05/2020
Novinský železniční viadukt, zvaný též velký, je jeden ze dvou železničních viaduktů na katastrálním území Novina u Liberce. Novina (německy Neuland) je vesnice, část obce Kryštofovo Údolí. Nachází se asi 1,5 km na jihovýchod od Kryštofova Údolí a žije zde asi 30 obyvatel. Viadukt stojí mezi nádražíčkem Novina a tunelem pod Křižanským sedlem směrem na Českou Lípu. Pod viaduktem prochází modrá turistická značka od nádraží Novina do sedla Výpřež pod Ještědem. Samotný viadukt není vzhledem k charakteru stavby veřejnosti přístupný.
Jiří Špaček, 20.7. 2022
popis

Kamenný železniční viadukt byl postaven v letech 1898–1900 na trati z Liberce do České Lípy. Má celkem 14 oblouků, délku 230 metrů a trať na něm vede do oblouku ve výšce až 29,5 metrů nad zemí. Po jeho přejetí vjíždí vlak mířící směrem do České Lípy do 800 metrů dlouhého tunelu pod Křižanským sedlem. Za ním se nachází nádraží Křižany.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.7. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Novina

Místa v okolí

 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 Solvayův lom
 kaple sv. Kryštofa
 Karlovské bučiny
 mohyla letců
 Krkavčí skály
 Hamrštejn
 Ještěd
 mariánský sloup
 Haléřova tvrz
 smírčí kříž
 kaple Piety
 Raimund
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Bonifáce
 radnice
 mariánský sloup
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Pankráce
 kostel sv. Víta
 Chrastná
 Stříbrník
 kostel sv. Mikuláše
 Skalákovna
 Bílé kameny
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 Valdštejnské domky
 Appeltův dům
 nová radnice
 synagoga
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 Čertova zeď
 kostel sv. Barbory
 socha Piety
 Děvín
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Nový Děvín
 Hamerský Špičák
 Rašovka
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Grabštejn
 fara
 Curia Vítkov
 Schmittův zámek
 Liberecká výšina
 Bredovský letohrádek
 Lemberk
 vodní nádrž Fojtka
 Blaschkeho vila
 mariánský sloup
 radnice
 Stohánek
 městský špitál
 kostel sv. Mikuláše
 Scholzeho mlýn
 Vartenberk
 Jezdec
 kostel sv. Zikmunda
 Palmův dvůr
 Winterstein
 Hrádek nad Nisou
 Vysoký
 Vratislavická kyselka
 boží muka
 kostel Pokoje
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Císařský kámen
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 sloup sv. Salvátora
 Karlsfried
 Nový Falkenburk
 kaple
 Křída
 ukrajinský hřbitov
 Velký Valtinov
 Starý Falkenburk
 kašna
 sousoší Panny Marie
 Velký Valtinov
 průrva Ploučnice
 Tlustec
 poustevna
 Melzerův pomník
 Ralsko
 kostel sv. Anny
 Skalní hrad
 Kelchsteine
 Juliina vyhlídka
 kaplička
 Horský kostel
 sychrovský viadukt
 Oybin
 městské opevnění
 Loupežnická jeskyně
 kašna Samaritánky
 Arthurův hrad
 Sychrov
Základní informace místa
ID místa: 16494
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama