Vodní elektrárna Spálov stojí těsně nad soutokem Jizery a Kamenice. Podle projektu Ing. Dr. A. Jílka vznikla v letech 1921–26, vnější vzhled se vyznačuje použitím prvků rondokubismu.
Hlavní obrázek místa
Elektrárna z mostu přes Jizeru
© Ivan Grisa 09/2010
Elektrárna stojí v nejzápadnější části města Semily, na soutoku Jizery a Kamenice. Příjezd autem či na kole je možný po silnici Železný Brod - Bozkov, parkování u hotelu Pod Spálovem (cca 100 m od elektrárny) má omezenou kapacitu. Přímo u hotelu zastavují na znamení osobní vlaky na trati Železný Brod - Tanvald (zastávka Spálov). Na Riegrově stezce (červená značka Semily - Železný Brod) zde končí její nejzajímavější úsek (vyhrazený jen pro pěší!) úzkým kaňonem Jizery s galeriemi a pěším tunelem. Pokračování do Brodu vede po výše zmíněné silnici. Hotel Pod Spálovem poskytuje poměrně kvalitní služby pro hladové a žíznivé poutníky. Elektrárna je přístupná od května do září vždy v pondělí a pátek od 14.00, o víkendech pak od 10.00 a 14.00. Prohlídky pro větší skupiny lze telefonicky objednat i na kterýkoli jiný den v roce mezi 8. a 17. hodinou. Návštěvníci se shromažďují u vstupu do elektrárny od hotelu.
Ivan Grisa, 17.9. 2010
historie

Vodní elektrárna Spálov

Pro využití vodní energie Jizery byla v letech 1921–26 podle projektu Ing. Dr. Antonína Jílka postavena průtočná elektrárna, napájená podzemním přívodním kanálem, dlouhým 1,7 km. Ten je ze tří čtvrtin vyražen ve skále, jen poslední úsek je vyzděný v úbočí svahu. Elektrárna sestává ze dvou budov: dolní a větší obsahuje turbinovou halu a transformovnu, horní a menší plní úlohu vodního zámku, tj. regulační komory pro ovládání přítoku vody na turbiny. Původní instalovaný výkon zařízení, dodaného strojírnou v Blansku a Křižíkovými elektrotechnickými závody, činil 2 MW. V letech 1998–99 prošla elektrárna úplnou obměnou technologie a opravou budov. Výkon se zvýšil na 2,4 MW. Původní horizontální Francisovy turbiny byly nahrazeny vertikálními Kaplanovými. Vnější vzhled budov byl obnoven v původním duchu raných 20. let. Jedno z historických turbosoustrojí bylo osazeno na podstavec do zahrady před elektrárnou. Kromě elektrárny je technickou…  číst dále

Ivan Grisa, dle informačních tabulí naučné stezky, 17.9. 2010

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Spálov

Místa v okolí

 Myší skála
 Masarykova vyhlídka
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 Semily
 Jesenný
 Koštofrank
 kamenný most
 Kozákov
 Návarov
 kaple sv. Trojice
 Návarov
 Roztoky u Semil
 Škodějov
 kostel sv. Vavřince
 Klokočský hrádek
 Rotštejn
 Besedické skály
 Postojna
 Dubecko
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 U borovice
 Loukov
 Boučkův statek
 Zbirohy
 Vranov-Pantheon
 Roprachtice
 kostel sv. Martina
 Košťálov
 Sytový
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Drábovna
 Frýdštejn
 Dlaskův statek
 Černá Studnice
 Dolánky
 kostel sv. Jiří
 Kopanina
 Bartošova pec
 kostel sv. Václava
 kaple Piety
 Husův sbor
 Hrubý Rohozec
 mariánský sloup
 Kundratice
 radnice
 socha sv. Václava
 Malý Rohozec
 radnice
 Muzeum Českého ráje
 Nístějka
 Mladkovský hrádek
 městská spořitelna
 pramen Nisy
 lázně Sedmihorky
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 synagoga
 Řezníčkova vila
 židovský hřbitov
 Maják Járy Cimrmana
 socha sv. Prokopa
 Smržovka
 Lomnice nad Popelkou
 Kláštenec
 Mariánská vyhlídka
 kostel sv. Víta
 rozhledna Špička
 železniční most
 kostel sv. Josefa
 Hrubá Skála
 automobilka Kaipan
 Nisanka
 Čertova ruka
 Valdštejn
 Adamovo lože
 Hlavatice
 Finkův kámen
 Petřín
 Kavčiny
 Radeč
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Víchová
 Štěpánka
 galerie Belveder
 Neysseburg
 Riedlova vila
 stará radnice
 Kozlov
 sokolovna
 nová radnice
 kostel sv. Anny
 Trosky
 fara
 hlavní pošta
 Riedlova hrobka
 městské divadlo
 skalní město Apolena
 vodní nádrž Mšeno
 Světlý vrch
 hřbitovní kaple
 Tábor
 sloup jezuity Burnatia
 Zvědavá ulička
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Alainova věž
 stará radnice
 Kozlov
 kaple sv. Anny
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 Bramberk
 Nebákov
 Pekařova brána
 Císařský kámen
 kostel sv. Jakuba
 Vratislavická kyselka
 Hornické muzeum
 Ždírec
 Belvín
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Tel: 481 622 475
Základní informace místa
ID místa: 9382
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 28.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama