Až 7 m metrů vysoký vodopád na Černém potoce přepadávající přes velký balvan do nehluboké tůně. Jedná se o nejvyšší vodopád v Jizerských horách. Nyní je součástí národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny (památka UNESCO).
Hlavní obrázek místa
Vodopád při nízkém stavu vody
© Jiří Čížek 08/2020
Nedaleko obce Bílý Potok, avšak již na katastrálním území města Hejnice, můžete po zelené turistické značce dojít k nejvyšším vodopádům v Jizerských horách. Vodopády se nacházejí na odbočce ze značené turistické cesty pod Frýdlantským cimbuřím, které dostaly své jméno díky podobnosti rozeklanému cimbuří Frýdlantského zámku. Vodopád je v nejvyšším místě vysoký až 7 metrů. Přepadává přes typické skalní útvary, které dodávají místu na romantickém duchu. Údolí Černého potoka je také známou horolezeckou lokalitou, která byla vyhlášena v roce 1999 národní přírodní rezervací Frýdlantské cimbuří. Nyní je toto území součástí rozlehlé národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která je od července 2021 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. Krajina smíšených bukových lesů uchovává nejcennější lesní porosty Jizerských hor.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.12. 2020
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hejnice

Místa v okolí

 Velký Štolpich
 Štolpišská silnice
 Ořešník
 Holubník
 Na Čihadle
 Paličník
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Jizera
 Obří sud
 Kristiánov
 Smrk
 Nová Louka
 vodopády Jedlové
 Melzerův pomník
 městské lázně
 Protržená přehrada
 Klingerovo mauzoleum
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Královka
 Klingerova vila
 Skalní hrad
 Slovanka
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Gieraltówek
 Hašlerova chata
 vodní nádrž Souš
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Heleny
 Jezdec
 Bramberk
 kostel sv. Jakuba
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 kostel sv. Jakuba
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 Světlý vrch
 Frýdlantský betlém
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Liberecká výšina
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Finkův kámen
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 železniční most
 Frýdlantský vrch
 automobilka Kaipan
 Smržovka
 rozhledna Špička
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Severočeské muzeum
 Nisanka
 vodní nádrž Mšeno
 pomník Hanse Kudlicha
 vodní nádrž Harcov
 pramen Nisy
 kamenný most
 synagoga
 dům č. p. 48
 galerie Belveder
 Liberec
 Sommerův kříž
 radnice
 nová radnice
 dům U Dvou sfing
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 hlavní pošta
 nová radnice
 panský dům
 kostel sv. Kříže
 městské divadlo
 Neysseburg
 Heřmanická rozhledna
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 Bílá skála
 sokolovna
 Šolcův dům
 kostel Všech svatých
 Vratislavická kyselka
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Štěpánka
 Haslerův dům
 Giebułtów
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 kaple Piety
 Pohanské kameny
 kostel sv. Bonifáce
Základní informace místa
ID místa: 14844
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama