Barokní kostel v Janově Dole, který je nyní částí statutárního města Liberec, byl postaven r. 1716 pro nově založenou ves. Svému účelu sloužil do konce 2. světové války. Po vystěhování německých obyvatel chátral. Nyní soukromým vlastníkem upraven na prodejnu nápojů a byty.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana Nep.
© Simona Kidlesová 06/2019
Janův Důl (německy Johannesthal) je jednou z nejmladších libereckých částí. Vznikl na území tehdejšího Růžodolu (Rosenthal) na pozemcích odkoupených od osmi libereckých měšťanů. Na takto získaném místě vznikly roku 1704 na levém břehu Janovodolského potoka první domky, postavené na náklady vrchnosti z popudu Karla Kristiána Platze z Ehrentalu. Rok poté výstavba pokračovala i na protějším břehu. Všechny domky měly jednotný vzhled, pravidelné rozmístění, na každém bylo namalováno domovní znamení a mezi nimi zasazena lípa nebo jasan. Obec byla nazvána podle tehdejšího majitele panství Jana Václava Gallase. Její obyvatelé se věnovali převážně punčochářství, tkaní lnu a bavlny. V r. 1939 se Janův Důl stal IX. částí Liberce a tento stav ve statutárním městě trvá dosud. V roce 1716 byl na horním konci obce zbudován nevelký kostelík zasvěcený Janu Nepomuckému. Barokní kostel, který však již neslouží původnímu účelu, stojí u křižovatky nynějších ulic Volgogradské a Kubelíkovy.
26.6. 2019
historie

Barokní kostel (v části literatury uváděný také jako kaple) sv. Jana Nepomuckého v Janově Dole byl postaven roku 1716 na popud Karla Kristiána Platze z Ehrentalu zednickým mistrem Hansem Christophem Hübnerem z Ruprechtic. Kostel byl zasvěcen Janu Nepomuckému, jednomu z patronů a ochránců naší země, a to přesto, že tehdy ještě nebyl světcem. Kanonizován byl totiž až roku 1729. Zvláštností této raně barokní stavby byl dále oltář, který nebyl proti všem zvyklostem orientován na východ, nýbrž (kvůli vazbě na zástavbu obce) na západ. Interiér kostela byl velmi jednoduchý a střízlivě vybavený. Po 2. světové válce, když bylo odsunuto německé obyvatelstvo, přestal být prakticky využíván a chátral. V současné době již kostel neslouží svému původnímu účelu. Ve zchátralém stavu ho roku 2007 koupil soukromý podnikatel, nechal opravit fasádu a pak jeho přízemí pronajal jako obchod s alkoholickými i nealkoholickými nápoji. Patro stavby…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 21.6. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela
© Kühn, Karl F.: Topographie der historischen und Kunstgeschichtlichen Denkmale in der Tschechoslowakischen Republik, A. Land Böhmen, LI. Der Bezirk Reichenberg, R.M. Rohrer Verlag, Brünn - Prag - Leipzig - Wien 1934
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec IX - Janův Důl

Místa v okolí

 kostel sv. Bonifáce
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 nová radnice
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 synagoga
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Ještěd
 Lidové sady
 mohyla letců
 ZOO Liberec
 Haléřova tvrz
 Karlovské bučiny
 Liberecká výšina
 Hamrštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Rašovka
 Jezdec
 Skalákovna
 Císařský kámen
 kostel sv. Kryštofa
 vesnický orloj
 mariánský sloup
 radnice
 Solvayův lom
 silniční most
 vodní nádrž Fojtka
 kaple sv. Kryštofa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hašlerova chata
 Trniště
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Krkavčí skály
 Melzerův pomník
 Královka
 kostel sv. Víta
 Schmittův zámek
 městské divadlo
 mariánský sloup
 hlavní pošta
 radnice
 Čertova zeď
 sokolovna
 kostel sv. Anny
 fara
 sousoší Panny Marie
 městský špitál
 vodní nádrž Mšeno
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 Blaschkeho vila
 stará radnice
 nová radnice
 kaple Piety
 mariánský sloup
 Raimund
 Neysseburg
 Petřín
 smírčí kříž
 galerie Belveder
 Nová Louka
 Chrastná
 Curia Vítkov
 Vysoký
 fara
 Slovanka
 Bramberk
 Kristiánov
 kostel sv. Pankráce
 Stříbrník
 Skalní hrad
 Nisanka
 Bílé kameny
 sychrovský viadukt
 fara
 Kopanina
 Děvín
 Loupežnická jeskyně
 Arthurův hrad
 Holubník
 Sychrov
 pramen Nisy
 Hamerský Špičák
 Scholzeho mlýn
 socha Piety
 kostel sv. Josefa
 trojiční sloup
 Nový Děvín
 Grabštejn
 Kittelův dům (Burk)
 kostel sv. Kateřiny
 Frýdštejn
 Černá Studnice
 Velký Štolpich
 Stohánek
 Křída
 Ořešník
 Vranov-Pantheon
 Štolpišská silnice
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Na Čihadle
 Bartošova pec
 Hrádek nad Nisou
 kostel Pokoje
 Drábovna
 Boučkův statek
 Zbirohy
 Lázně Libverda
 poustevna
 Lázně Libverda
 Besedické skály
Základní informace místa
ID místa: 10757
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama