Barokní kostel v Janově Dole, který je nyní částí statutárního města Liberec, byl postaven r. 1716 pro nově založenou ves. Svému účelu sloužil do konce 2. světové války. Po vystěhování německých obyvatel chátral. Nyní soukromým vlastníkem upraven na prodejnu nápojů a byty.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana Nep.
© Simona Kidlesová 06/2019
Janův Důl (německy Johannesthal) je jednou z nejmladších libereckých částí. Vznikl na území tehdejšího Růžodolu (Rosenthal) na pozemcích odkoupených od osmi libereckých měšťanů. Na takto získaném místě vznikly roku 1704 na levém břehu Janovodolského potoka první domky, postavené na náklady vrchnosti z popudu Karla Kristiána Platze z Ehrentalu. Rok poté výstavba pokračovala i na protějším břehu. Všechny domky měly jednotný vzhled, pravidelné rozmístění, na každém bylo namalováno domovní znamení a mezi nimi zasazena lípa nebo jasan. Obec byla nazvána podle tehdejšího majitele panství Jana Václava Gallase. Její obyvatelé se věnovali převážně punčochářství, tkaní lnu a bavlny. V r. 1939 se Janův Důl stal IX. částí Liberce a tento stav ve statutárním městě trvá dosud. V roce 1716 byl na horním konci obce zbudován nevelký kostelík zasvěcený Janu Nepomuckému. Barokní kostel, který však již neslouží původnímu účelu, stojí u křižovatky nynějších ulic Volgogradské a Kubelíkovy.
26.6. 2019
historie

Barokní kostel (v části literatury uváděný také jako kaple) sv. Jana Nepomuckého v Janově Dole byl postaven roku 1716 na popud Karla Kristiána Platze z Ehrentalu zednickým mistrem Hansem Christophem Hübnerem z Ruprechtic. Kostel byl zasvěcen Janu Nepomuckému, jednomu z patronů a ochránců naší země, a to přesto, že tehdy ještě nebyl světcem. Kanonizován byl totiž až roku 1729. Zvláštností této raně barokní stavby byl dále oltář, který nebyl proti všem zvyklostem orientován na východ, nýbrž (kvůli vazbě na zástavbu obce) na západ. Interiér kostela byl velmi jednoduchý a střízlivě vybavený. Po 2. světové válce, když bylo odsunuto německé obyvatelstvo, přestal být prakticky využíván a chátral. V současné době již kostel neslouží svému původnímu účelu. Ve zchátralém stavu ho roku 2007 koupil soukromý podnikatel, nechal opravit fasádu a pak jeho přízemí pronajal jako obchod s alkoholickými i nealkoholickými nápoji. Patro stavby…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 21.6. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela
© Kühn, Karl F.: Topographie der historischen und Kunstgeschichtlichen Denkmale in der Tschechoslowakischen Republik, A. Land Böhmen, LI. Der Bezirk Reichenberg, R.M. Rohrer Verlag, Brünn - Prag - Leipzig - Wien 1934
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Liberec IX - Janův Důl

Místa v okolí

 kostel sv. Bonifáce
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 dům U Dvou sfing
 nová radnice
 synagoga
 Liberec
 vodní nádrž Harcov
 Severočeské muzeum
 Ještěd
 mohyla letců
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 Haléřova tvrz
 Liberecká výšina
 Hamrštejn
 Rašovka
 Jezdec
 Císařský kámen
 kostel sv. Kryštofa
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hašlerova chata
 kostel sv. Antonína
 Trniště
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 Královka
 Melzerův pomník
 Schmittův zámek
 městské divadlo
 mariánský sloup
 hlavní pošta
 radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 sousoší Panny Marie
 městský špitál
 vodní nádrž Mšeno
 kašna
 kostel sv. Mikuláše
 Blaschkeho vila
 stará radnice
 nová radnice
 kaple Piety
 mariánský sloup
 Raimund
 Neysseburg
 Petřín
 smírčí kříž
 Nová Louka
 Curia Vítkov
 fara
 Vysoký
 Slovanka
 Bramberk
 kostel sv. Pankráce
 Nisanka
 Bílé kameny
 Skalní hrad
 fara
 Kopanina
 Děvín
 Arthurův hrad
 Holubník
 pramen Nisy
 Hamerský špičák
 Sychrov
 Scholzeho mlýn
 socha Piety
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Nový Děvín
 Kittelův dům (Burk)
 Grabštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Frýdštejn
 Černá Studnice
 Štolpišská silnice
 Stohánek
 Křída
 Ořešník
 Vranov-Pantheon
 kaple sv. Vavřince
 Malá Skála
 Bartošova pec
 Hrádek nad Nisou
 kostel Pokoje
 Drábovna
 Boučkův statek
 Zbirohy
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Besedické skály
 poustevna
Základní informace místa
ID místa: 10757
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama