Frýdlantské cimbuří je nejvýraznější skalní skupina s nádhernou vyhlídkou ve střední části hřebene Poledních kamenů v Jizerských horách. Nejsnazší přístup sem vede od horské chaty Smědava, kde je možnost parkování.
Hlavní obrázek místa
Frýdlantské cimbuří
© Jiří Michl 12/2021
Výrazná skalní vyhlídka Frýdlantské cimbuří je dostupná pouze pěšky. Nejsnazší přístup je od horské chaty Smědava nad Bílým Potokem, kde je možnost parkování. Přístup ze Smědavy vede nejprve po červené značce Štolpišskou silnicí s přechodem na žlutou na turistickém rozcestí Paulova paseka. Trasa měří 5 km. Přístup je možný i z nádraží Bílý Potok pod Smrkem po zelené značce s přechodem na žlutou na rozcestí Pod Frýdlantským cimbuřím. Tato trasa měří 4,5 km, avšak představuje převýšení přes 500 metrů.
Jiří Špaček, 23.3. 2022
popis

Frýdlantské cimbuří je nejvýraznější skalní skupina ve střední části hřebene Poledních kamenů v Jizerských horách. Název má připomínat podobnost skal s rozeklaným cimbuřím frýdlantského zámku. V okolí skal byla do r. 1999 stejnojmenná národní přírodní rezervace, dnes však je tato oblast částí národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která byla v červenci 2021 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Na vrcholu se nachází typický jizerskohorský dřevěný kříž. Frýdlantské cimbuří je chráněné území rozkládající se jihovýchodním směrem od města Hejnice. Jedná se o rozeklané žulové skály, které se zvedají nad údolím Černého potoka. Cimbuří je složeno z řady žulových věží. Pěšina na vyhlídkovou skálu vede romantickým terénem a po kamenných lávkách. Tato přístupová pěšina a vlastní vyhlídka je vyňata z území národní přírodní rezervace. Na území rezervace není dovoleno opouštět značenou stezku. Z Frýdlantského cimbuří je velmi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.3. 2022

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hejnice

Místa v okolí

 Štolpišská silnice
 Velký Štolpich
 Ořešník
 Na Čihadle
 Holubník
 Paličník
 Jizera
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Kristiánov
 Smrk
 Nová Louka
 vodopády Jedlové
 Protržená přehrada
 Melzerův pomník
 Klingerovo mauzoleum
 městské lázně
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Královka
 Klingerova vila
 Slovanka
 Skalní hrad
 Gieraltówek
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 vodní nádrž Souš
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Heleny
 Jezdec
 Bramberk
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jakuba
 Frýdlant
 Světlý vrch
 zámecký okrsek
 vodní nádrž Fojtka
 kostel sv. Mikuláše
 Frýdlantský betlém
 mariánský sloup
 Fanterova skála
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Liberecká výšina
 Tanvaldský Špičák
 Finkův kámen
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 železniční most
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 automobilka Kaipan
 Smržovka
 rozhledna Špička
 větrný mlýn
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Anny
 Nisanka
 vodní nádrž Mšeno
 Severočeské muzeum
 pomník Hanse Kudlicha
 vodní nádrž Harcov
 pramen Nisy
 radnice
 galerie Belveder
 kamenný most
 nová radnice
 panský dům
 synagoga
 hlavní pošta
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 nová radnice
 Liberec
 Neysseburg
 dům U Dvou sfing
 městské divadlo
 stará radnice
 Bílá skála
 Appeltův dům
 kostel sv. Anny
 fara
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 sokolovna
 Heřmanická rozhledna
 Vratislavická kyselka
 kostel Všech svatých
 Šolcův dům
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Štěpánka
 Giebułtów
 Haslerův dům
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 kaple Piety
 Pohanské kameny
 kostel sv. Bonifáce
 Gryf
Základní informace místa
ID místa: 16321
Typ místa: příroda
Podkategorie: skála
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama