Kostel starokatolické církve byl v Jablonci postaven v letech 1900–02 podle projektu Josefa Zascheho v čistém secesním slohu. Přes poválečný úpadek církve i místní obce se zachoval ve výjimečně čisté podobě, v současnosti postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 12/2019
Kostel stojí na náměstí Boženy Němcové ve východní části města, u výjezdu silnice I/14 směr Tanvald. Parkování je možné přímo v okolí. Na náměstí zastavují městské a příměstské autobusy, nejbližší železniční zastávky na trati Liberec - Tanvald - Harrachov (Jablonec nad Nisou zastávka, Nová Ves nad Nisou) se nacházejí asi 400 m jižně, resp. jihovýchodně. Kostel je přístupný během bohoslužeb, pravidelně v neděli od 10.00 v období od velikonoc do listopadu (přes zimu ve vytápěném suterénu).
Ivan Grisa, 14.9. 2009
historie

Starokatolický kostel Povýšení svatého Kříže v Jablonci nad Nisou

Starokatolická církev vznikla jako reakce na prohlášení dogmatu o neomylnosti papeže na I. vatikánském koncilu roku 1870. Katolíci, kteří s tímto dogmatem a dalšími závěry koncilu nesouhlasili, po několika letech římskokatolickou církev opustili a vyhlásili samostatnou církev, která si díky orientaci na původní kořeny křesťanství zvolila název starokatolická. Nová církev získala většinu sympatizantů v německy mluvících zemích a Belgii. Výjimkou nebylo ani severočeské, tehdy převážně německojazyčné pohraničí. Hlavním centrem starokatolíků v Rakousko-Uhersku a později v Československu se stal Varnsdorf. Starokatolictví se rychle rozšířilo i do jižního podhůří Jizerských hor. První obec vznikla v dnešní Desné, od roku 1897 se z ní oddělilo území soudního okresu Jablonec a vznikla zde samostatná obec. Vzhledem k tomu, že sdružovala řadu movitých podnikatelů, postupovala stavba velice rychle: v září 1899 věnoval…  číst dále

Ivan Grisa, dle Kober - Lhotová - Strnad: Kapitoly ze stavebního vývoje Jablonce nad Nisou, Informační centrum MÚ v Jablonci nad Nisou 2004, 14.9. 2009

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Jablonec nad Nisou

Místa v okolí

 galerie Belveder
 Neysseburg
 stará radnice
 nová radnice
 vodní nádrž Mšeno
 hlavní pošta
 kostel sv. Anny
 fara
 městské divadlo
 sokolovna
 Petřín
 Nisanka
 pramen Nisy
 Bramberk
 Černá Studnice
 trojiční sloup
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 automobilka Kaipan
 kostel sv. Jakuba
 Finkův kámen
 Smržovka
 železniční most
 Slovanka
 Trniště
 kaple Panny Marie
 Hašlerova chata
 Císařský kámen
 Kopanina
 Fanterova skála
 Tanvaldský Špičák
 Královka
 rozhledna Špička
 Frýdštejn
 radnice
 Malá Skála
 kaple sv. Vavřince
 Světlý vrch
 vodopády Jedlové
 Liberecká výšina
 Vranov-Pantheon
 kaple sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 sousoší Panny Marie
 kašna
 Lidové sady
 Kristiánov
 Boučkův statek
 vodní nádrž Harcov
 ZOO Liberec
 Melzerův pomník
 Riedlova vila
 Nová Louka
 dům U Dvou sfing
 Severočeské muzeum
 spořitelna
 Liberec
 Riedlova hrobka
 Železný Brod - VPZ
 Jezdec
 Rašovka
 nová radnice
 Šolcův dům
 synagoga
 Protržená přehrada
 Drábovna
 kamenný most
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 kostel sv. Kříže
 Návarov
 Návarov
 Besedické skály
 Zbirohy
 Bartošova pec
 Maják Járy Cimrmana
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Bonifáce
 kaple Piety
 kostel sv. Martina
 Na Čihadle
 Arthurův hrad
 Holubník
 Malý Rohozec
 Sychrov
 větrný mlýn
 vodní elektrárna
 Štolpišská silnice
 Jizera
 Jesenný
 Štěpánka
 Dolánky
 Dlaskův statek
 Velký Štolpich
 Myší skála
 Postojna
 Hrubý Rohozec
 Klokočský hrádek
 horská chata Smědava
 Ještěd
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Fojtka
 Rotštejn
 Husův sbor
 Skalákovna
 Ořešník
 Muzeum Českého ráje
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 městská spořitelna
 kostel sv. Kateřiny
 Rašeliniště Jizerky
 Roztoky u Semil
 Masarykova vyhlídka
 Kozákov
 mariánský sloup
 Schmittův zámek
 radnice
 městský špitál
 Albrechtice
 Blaschkeho vila
 Haléřova tvrz
 Semily
 Škodějov
 Koštofrank
 Curia Vítkov
Kontaktní informace
Starokatolická farní obec v Jablonci nad Nisou
Husova 1560/2
466 01 Jablonec nad Nisou
Tel: 724 292 073
http://www.starokatolici-jablonec.cz/
kolaczek@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 8295
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama