Původně gotický farní kostel v Benešově nad Černou vznikl počátkem 30. let 14. století údajně přestavbou starší kaple. Barokně byl upraven roku 1630, naposledy rekonstruován v 90. letech 20. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 05/2010
Městečko Benešov nad Černou leží na silnici II/154 Kaplice - Nové Hrady. Parkování je možné bez omezení přímo na náměstí nad kostelem. Autobusové spojení je ve volných dnech téměř zanedbatelné. Z Benešova vycházejí turistické značené cesty i cyklostezky do Slepičích hor a jihozápadní části hor Novohradských. Kostel je přístupný v době bohoslužeb, které se konají pravidelně v neděli od 10.45.
Ivan Grisa, 13.5. 2010
historie

Farní kostel se v někdejším Německém Benešově (od roku 1946 Benešov nad Černou) připomíná poprvé roku 1332. Údajně vznikl rozšířením starší kaple. Z gotické stavby pocházejí obvodové zdi, klenba podvěží a kaple Panny Marie jižně od věže. Kostel byl zřejmě původně dvojlodní. Roku 1630 došlo k raně barokní přestavbě. Kostel získal nové valené klenby s výsečemi a fasádu hlavního průčelí. Stavbu poškodila řada požárů, při jednom z nich roku 1863 zanikla většina vnitřního zařízení. Současné proto pochází většinou z následujícího roku. Kostel spolu s celým městečkem chátral po odsunu německojazyčného obyvatelstva roku 1946. Opraven byl v 90. letech 20. století.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977, 11.5. 2010

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Čechách, sv. 42 Politický okres kaplický, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, , Praha 1921
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Benešov nad Černou

Místa v okolí

 radnice
 morový sloup
 Sokolčí
 Černá
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Zlatá Ktiš
 Žumberk
 Čížkrajice
 kostel sv. Mikuláše
 Svébohy
 Slabošovka
 kostel sv. Floriána
 radnice
 Pořešín
 Cuknštejn
 Louzek
 Hrádek
 Buškův hamr
 Trhové Sviny
 Tichá
 kostel sv. Ondřeje
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Olešnice
 kostel sv. Václava
 Omlenička
 Buquoyská hrobka
 kostel sv. Jiljí
 Sedlo
 Velešín
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 radnice
 Kamenná věž
 Římov
 Holkov
 kamenný most
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Benešov nad Černou
Kostelní 125
374 01 Trhové Sviny
Tel: 731 402 940
zelazny@o2.pl
Základní informace místa
ID místa: 9108
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama