Trojboký sloup v těžišti náměstí v Benešově nad Černou byl postaven roku 1726. Vrcholí sochou sv. Jana Nepomuckého, podstavec obklopují svatí Florián, Roch a Šebestián. Na bocích sloupu jsou reliéfy s výjevy ze života svatých.
Hlavní obrázek místa
Sloup od východu
© Ivan Grisa 05/2010

Morový sloup v Benešově nad Černou

Sloup v těžišti náměstí v Benešově nad Černou byl postaven zřejmě jako odezva poslední morové epidemie v zemi (1714) a svatořečení Jana Nepomuckého (1723) roku 1726. Socha nového českého světce stojí na jeho vrcholu, trojboký půdorys upomíná na Nejsvětější Trojici, podstavec obklopují "moroví" svatí Roch a Šebestián a v Benešově obzvlášť potřebný ochránce proti ohni Florián (městečko vyhořelo nejméně pětkrát). Na bocích sloupu najdeme reliéfy s výjevy ze života svatých, z nichž nejzajímavější je vyobrazení vraždy svatého Václava, připsané zde jednoznačně jeho bratru Boleslavu I.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977, 11.5. 2010
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Benešov nad Černou

Místa v okolí

 radnice
 Sokolčí
 Černá
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Zlatá Ktiš
 Žumberk
 Čížkrajice
 kostel sv. Mikuláše
 Svébohy
 Slabošovka
 kostel sv. Floriána
 radnice
 Pořešín
 Cuknštejn
 Louzek
 Hrádek
 Buškův hamr
 Tichá
 kostel sv. Ondřeje
 Trhové Sviny
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Omlenička
 Buquoyská hrobka
 kostel sv. Jiljí
 Sedlo
 Velešín
 kostel sv. Václava
 radnice
 mariánský sloup
 Kamenná věž
 Římov
 Holkov
 kamenný most
Základní informace místa
ID místa: 9110
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama