Kostel se v Blansku u Kaplice připomíná poprvé roku 1359. Současná stavba pochází z poslední třetiny 14. století, prošel pozdně gotickými a barokními úpravami. Obklopuje ho dosud funkční hřbitov, západně od něj stojí bývalá fara.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihovýchodu
© Ivan Grisa 05/2010
Blansko je součástí města Kaplice. Leží na silnici II/154 Kaplice - Nové Hrady. Parkování je možné v jihovýchodním rohu návsi, odtud je to ke kostelu asi 30 m. Přes bývalé městečko procházejí červená turistická značka Kaplice - Besednice a cyklostezky 1018 a 1187. Kostel je přístupný při bohoslužbách, které se konají pravidelně v neděli od 11.00.
Ivan Grisa, 13.5. 2010
historie

Kostel svatého Jiří v Blansku u Kaplice

Blansko bylo založeno zřejmě před polovinou 14. století jako trhové centrum panství nedalekého hradu Sokolčí. Ambice zakladatele, kterým byl zřejmě některý z pánů z Velešína, dosvědčuje dosud veliká, téměř obdélná náves, původní náměstí. Kostel, poprvé připomínaný jako farní roku 1359, stojí jihovýchodně od ní, na hraně prudkého srázu nad údolím Malše. Současná stavba pochází podle slohového rozboru zřejmě z poslední třetiny 14. století. Jedná se o jednolodní kostel s polygonálním presbytářem a hranolovou věží u jižního boku lodi. Celý severní bok kryjí sakristie, depozitář, předsíň a márnice. Kostel prošel pozdně gotickými úpravami na počátku 16. století, vnější vzhled byl mírně barokně upraven kolem roku 1735. Ze 17. a 18. století pochází většina vnitřního zařízení. V té době už Blansko pokleslo na pouhou ves. Důvodem byla blízkost mnohem významnější Kaplice, která měla díky poloze na zemské stezce větší předpoklady…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001, 12.5. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Cechner: Soupis památek historických a uměleckých v Čechách, sv. 42 Politický okres kaplický, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, , Praha 1921
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Blansko

Místa v okolí

 kostel sv. Floriána
 radnice
 Černá
 Sokolčí
 Pořešín
 Louzek
 Omlenička
 Slabošovka
 morový sloup
 radnice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Velešín
 Tichá
 Čížkrajice
 Kamenná věž
 Holkov
 Nežetice
 Buškův hamr
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Sedlo
 Římov
 Žumberk
 kamenný most
 Trhové Sviny
 silniční most
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Rožmberk
 Kraví hora
 Bartochov
 Zlatá Ktiš
 Hrádek
 Svébohy
 Újezdec
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 prelatura
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 kaplanka
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 radnice
 kostel sv. Jošta
 městské opevnění
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 Štěkře
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 ZOO Dvorec
 Granátník
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 9087
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama