Pozdně gotický kostel v Zátoni nahradil po roce 1490 husity zničenou svatyni proboštství ostrovského kláštera. Jedno z vrcholných děl rožmberské pozdní gotiky tvoří dominantu vltavského údolí mezi Rožmberkem a Krumlovem.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 05/2010
Zátoň (součást Větřní) se nachází ve vltavském údolí mezi Českým Krumlovem a Rožmberkem. Prochází tudy silnice II/160, ke kostelu je třeba odbočit z ní do vsi, přejet most a prudkým stoupáním vyjet na parkoviště u nefungujícího hotelu, vzniklého z někdejšího proboštství. Po hlavní silnici vedou i autobusové linky mezi Krumlovem a Vyšším Brodem. Po pravém vltavském břehu vedou červená turistická značka a cyklostezka 12. Kostel je přístupný při bohoslužbách, které se konají jednu sobotu v měsíci od 14.00 (blíže na kontaktní adrese).
Ivan Grisa, 14.5. 2010
historie

Kostel svatého Jana Křtitele v Zátoni u Větřní

Les podél vltavského údolí mezi dnešními městy Rožmberk a Český Krumlov patřil od I. poloviny 11. století benediktinskému klášteru na Ostrově u Davle. Ten zde v rámci kolonizační činnosti neznámo kdy postavil proboštství a založil ves. Panství benediktinů skončilo po vyvrácení jejich mateřského kláštera na počátku husitských válek. Boží bojovníci měli zřejmě na svědomí i značné poškození zátoňského proboštství, to však rozhodně nebylo proti mysli ani Rožmberkům, kteří sice nakonec zůstali "pravověrní", ale scelení rodových panství jim bylo nad věroučné spory. Po uklidnění poměrů v zemi přišel čas i na obnovu zátoňské svatyně, i když už jen jako farní: roku 1490 začala stavba nevelkého, ale díky poloze na terase nad pravým břehem hlubokého údolí velmi dominantního kostela. Ze starší stavby byla využita sakristie, ostatní stavba je pravděpodobně nová. Zátoňský kostel patří mezi významné stavby rožmberské pozdní gotiky. Budování vyvrcholilo…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4., Academia 1982, 22.5. 2010

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela
© Roman Lavička, Robert Šimůnek: Venkovský kostel v pozdním středověku. Zátoň 1480-1520, Jihočeský sborník historický 77-78/2008-2009, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, 2009
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Zátoň

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 kaple sv. Anny
 Omlenička
 Rožmberk
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Slavkov
 Pasovary
 synagoga
 boží muka
 fotoatelier Seidel
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 prelatura
 jezuitská kolej
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 Kvítkův dvůr
 Trojaň
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Louzek
 Čertova stěna
 kostel sv. Jiljí
 Dobrkovický mlýn
 radnice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Čertovo kopyto
 kostel sv. Jiří
 Granátník
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Oldřicha
 Pořešín
 kostel sv. Markéty
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Červený Dvůr
 Velešín
 Holkov
 Slabošovka
 Kamenná věž
 Tichá
 Chvalšiny - MPZ
 Římov
 kamenný most
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zátoň
Horní 156
381 01 Český Krumlov
Tel: 380 711 336; 731 402 934
Základní informace místa
ID místa: 9126
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama