Radnice v Benešově n. Č. byla postavena v letech 1594–5 uprostřed severní strany náměstí. Průčelí zdobí fresky z poč. 17. stol., vzhled budovy ovlivnilo několik požárů. Na radnici navazoval městský pivovar, jehož část dodnes stojí ve dvoře.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Ivan Grisa 05/2010

Radnice v Benešově nad Černou

Městečko Německý Benešov (od roku 1946 Benešov nad Černou) získalo radnici v 16. století (první zmínka pochází z roku 1553). Na kamenném portálu je uvedeno datum 1594, kdy zřejmě začala pozdně renesanční přestavba. Ta byla dokončena rok poté. V následujících letech pokryly část průčelí fresky. Radnici několikrát zasáhly požáry, její současná podoba se sedlovou střechou, rovnoběžnou s uliční čarou, pochází z 19. století. Velkou rekonstrukcí budova prošla v 90. letech 20. století, je dodnes sídlem městské správy. Ve dvoře radnice se nachází budova bývalého pivovaru, postaveného rožmberským regentem Jakubem Krčínem z Jelčan roku 1570.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977, 11.5. 2010
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Benešov nad Černou

Místa v okolí

 morový sloup
 Sokolčí
 Černá
 Kraví hora
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Zlatá Ktiš
 Žumberk
 Čížkrajice
 kostel sv. Mikuláše
 Svébohy
 Slabošovka
 kostel sv. Floriána
 radnice
 Pořešín
 Cuknštejn
 Louzek
 Hrádek
 Buškův hamr
 Tichá
 Trhové Sviny
 kostel sv. Ondřeje
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 kostel sv. Václava
 Nové Hrady
 Olešnice
 Omlenička
 Buquoyská hrobka
 kostel sv. Jiljí
 Sedlo
 Velešín
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 radnice
 Kamenná věž
 Římov
 Holkov
 kamenný most
Kontaktní informace
Obecní úřad
Benešov nad Černou 126
382 82 Benešov nad Černou
Tel: 380 322 137
http://www.benesovnc.cz/
starosta@benesovnc.cz
Základní informace místa
ID místa: 9109
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama